› bieżące |
ponad rok temu
21.03.2013 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 4 / 100% |
A A A |
Elbląskie muzeum zaprasza w czwartek, 21 marca, o godz.. 17.00 na otwarcie ekspozycji „Mennica w Elblągu”. Numizmaty, które zostaną zaprezentowane, pochodzą ze zbiorów muzealnych oraz z kolekcji Wojciecha Nowaka i Amadeusza Pfeifera.
Mennica produkująca monety, na których występuje herb Elbląga, jest jedną z ważniejszych w dziejach pieniądza polskiego. Po jej działalności pozostały dziś jedynie ślady w postaci poszukiwanych przez kolekcjonerów i nierzadko bardzo wysoko cenionych monet. Podczas prowadzonych na Starym Mieście badań nie udało się, jak dotąd, odkryć śladów dawnych warsztatów menniczych, usytuowanych w czasach krzyżackich prawdopodobnie na zamku i przy Rynku Chlebowym, później przy ulicach Mostowej, Św. Ducha, Wodnej i Wigilijnej. Świadectwem istnienia w Elblągu tych warsztatów są jedynie wzmianki w źródłach pisanych oraz numizmaty, wyróżniające się często znakomitym opracowaniem artystycznym. Prezentowane one będą na ekspozycji, której otwarcie przewidziane jest na czwartek, 21 marca 2013 roku.
W Elblągu niemal od momentu założenia miasta działała mennica krzyżacka, wybijająca jednostronne, beznapisowe denary guziczkowe. Jako miasto Elbląg podjął działalność menniczą w czasie wojny trzynastoletniej, bijąc po 1457 roku monety z godłem i imieniem króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka oraz z herbem miasta.
Od tego czasu mennica elbląska – choć z przerwami - aż do 1763 roku emitowała różnego rodzaju monety: od drobniejszych nominałów z miedzi, poprzez grube talary, aż po złote dukaty. Pieniądz ten funkcjonował nie tylko na rynku lokalnym, ale także w całej Polsce oraz poza jej granicami. Co ciekawe, ta bogata działalność nie jest potwierdzona, tak jak w innych miastach dawnych Prus Królewskich, stałym przywilejem menniczym. Mieszczanie Elbląga starali się u kolejnych królów polskich o potwierdzenie owego przywileju i przez wieki takie dokumenty otrzymywali.
Wystawa „Mennica w Elblągu” stanowi uzupełnienie otwartej pod koniec ubiegłego roku ekspozycji, prezentującej dawne rzemiosło elbląskie. Będzie też obok niej prezentowana, w budynku Gimnazjum. Muzeum mieści się przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11, wejście bramą od ulicy Zamkowej.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |