› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Gdy w Elblągu bito pieniądze. Nowa ekspozycja w Muzeum

› bieżące ponad rok temu    21.03.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
Gdy w Elblągu bito pieniądze. Nowa ekspozycja w Muzeum

Elbląskie muzeum zaprasza w czwartek, 21 marca, o godz.. 17.00 na otwarcie ekspozycji „Mennica w Elblągu”. Numizmaty, które zostaną zaprezentowane, pochodzą ze zbiorów muzealnych oraz z kolekcji Wojciecha Nowaka i Amadeusza Pfeifera.

Mennica produkująca monety, na których występuje herb Elbląga, jest jedną z ważniejszych w dziejach pieniądza polskiego. Po jej działalności pozostały dziś jedynie ślady w postaci poszukiwanych przez kolekcjonerów i nierzadko bardzo wysoko cenionych monet. Podczas prowadzonych na Starym Mieście badań nie udało się, jak dotąd, odkryć śladów dawnych warsztatów menniczych, usytuowanych w czasach krzyżackich prawdopodobnie na zamku i przy Rynku Chlebowym, później przy ulicach Mostowej, Św. Ducha, Wodnej i Wigilijnej. Świadectwem istnienia w Elblągu tych warsztatów są jedynie wzmianki w źródłach pisanych oraz numizmaty, wyróżniające się często znakomitym opracowaniem artystycznym. Prezentowane one będą na ekspozycji, której otwarcie przewidziane jest na czwartek, 21 marca 2013 roku.

W Elblągu niemal od momentu założenia miasta działała mennica krzyżacka, wybijająca jednostronne, beznapisowe denary guziczkowe. Jako miasto Elbląg podjął działalność menniczą w czasie wojny trzynastoletniej, bijąc po 1457 roku monety z godłem i imieniem króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka oraz z herbem miasta.

Od tego czasu mennica elbląska – choć z przerwami - aż do 1763 roku emitowała różnego rodzaju monety: od drobniejszych nominałów z miedzi, poprzez grube talary, aż po złote dukaty. Pieniądz ten funkcjonował nie tylko na rynku lokalnym, ale także w całej Polsce oraz poza jej granicami. Co ciekawe, ta bogata działalność nie jest potwierdzona, tak jak w innych miastach dawnych Prus Królewskich, stałym przywilejem menniczym. Mieszczanie Elbląga starali się u kolejnych królów polskich o potwierdzenie owego przywileju i przez wieki takie dokumenty otrzymywali.

Wystawa „Mennica w Elblągu” stanowi uzupełnienie otwartej pod koniec ubiegłego roku ekspozycji, prezentującej dawne rzemiosło elbląskie. Będzie też obok niej prezentowana, w budynku Gimnazjum. Muzeum mieści się przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11, wejście bramą od ulicy Zamkowej.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.