› zapowiedzi |
ponad rok temu
1.12.2015 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy rzeźby Jerzego Fobera, który odbędzie się 10 grudnia o godz. 18. Na wernisaż wstęp wolny.
Jerzy Fober urodził się w 1959 roku w Warszawie. W latach 1974-79 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W latach 1979-84 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Stanisława Kulona, gdzie w 1984 roku otrzymał wyróżnienie za pracę dyplomową „Złożenie do grobu”. W 1982 roku, jeszcze na studiach, wspólnie z Andrzejem Szarkiem i Czesławem Podleśnym założył grupę artystyczną „...kim jesteś”. W wystawach grupy uczestniczył do 1990 roku. Od 1986 roku zajmuje się dydaktyką artystyczną.
Obecnie kieruje Zakładem Rzeźby Instytutu Sztuki w Cieszynie na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 1996-2011 prowadził pracownię rzeźby na kierunku Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2011 roku pracuje także na Akademii Sztuki w Banskej Bystricy (Słowacja). Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki (obecnie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) w latach: 1985, 1987, 1991, 1999 i 2004 r. Jego rzeźby znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowe w Krakowie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej, Muzeum Współczesnej Polskiej Sztuki Sakralnej w Kielcach, Kolekcja Sztuki Współczesnej miasta Lucerna (Szwajcaria), Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie, Kolekcja Fundacji „POGRANICZE” w Sejnach, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce, Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Włoszech.
Realizacje plenerowe: Braunau am Inn (Austria) Kościół św. Stefana „Pieta XXI w” 1998 (drewno) Kotzting (Niemcy) Park Miejski „Bawarski pejzaż” 1999 (drewno) Pramet-Feitzting (Austria) „Relax” 2004 (drewno) Plesna (Czechy) „Przebudzenie” 2005 (drewno) Strzegom „Ty jesteś skała” 2010 (kamień - bazalt, granit) Strzegom „Anioł upadły” 2012 (kamień - bazalt, granit) Strzegom „Uniesienie” 2014 (kamień – granit).
Przyjęło się twórczość Jerzego Fobera rozpatrywać w rozpięciu między dwoma płaszczyznami odniesień: jego związków z zakopiańską szkołą Kenera i całą polską tradycją rzeźbienia w drewnie oraz w kontekście podejmowanej przez niego tematyki bliskiej ikonografii chrześcijańskiej. Odwołania te są bez wątpienia oczywistością i warto tym tropem podążać w analizie rzeźb Fobera, mając jednakże przekonanie o samodzielnej drodze artysty w poszukiwaniu oryginalnego sposobu wyrazu.
W rzeźbie Jerzego Fobera rozstrzygnięcia interpretacyjne zawsze pozostawione są widzowi, który od lektury klasycznego tematu dociera do momentu w którym niedokończenia, niedopowiedzenia, które umożliwia materiał, powoduje pewną interpretacyjną konsternację, zmuszając widza do ponownego pytania o status rzeźby. Bez wątpienia prace Fobera są metaforą i wprowadzeniem w tematykę uniwersalną, zdolną kreować refleksję dotykając każdego człowieka.
„W rzeźbie „Wskrzeszenie Łazarza" - nie była dla mnie istotna historia sprzed dwóch tysięcy lat i jej ilustrowanie, ale zagadnienie śmierci i wyzwolenie się z niej. Przejście na drugą stronę, a później powrót stamtąd i życie z tą świadomością. Takie coś nie jest w stanie żadnemu z nas się przydarzyć, bo nikt nie był po drugiej stronie. To jest problem dla mnie uniwersalny, współczesny, nurtujący każdego człowieka"
Wystawa czynna do 15 stycznia 2016 r.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |