› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Fenomen Facebooka zawładnął ludźmi na całym świecie. Przyjemność czy uzależnienie?

› rozwój i edukacja ponad rok temu    10.07.2013
Nel Cybulska
komentarzy 11 ocen 35 / 94%
A A A
Fenomen Facebooka zawładnął ludźmi na całym świecie. Przyjemność czy uzależnienie?

Pamiętacie jeszcze czasy, kiedy swoje emocje przelewaliśmy na kartki pamiętnika? Każde uwiecznione w nim słowo, stawało się najpilniej strzeżoną tajemnicą. Dziś większość z nas spisuje swoje historie na grupowym memoriale, do którego dostęp jest nieograniczony.

Czy w XXI wieku, staliśmy się niewolnikami portali społecznościowych?


Jedni z nas traktują internetowe giganty, jako miejsce wirtualnych meetingów i kontaktu ze światem. Inni biernie przyglądają się działaniom znajomych, jeszcze inni skupiają się na tworzeniu albumów z najciekawszymi zdjęciami, oraz okazywaniu swojej niezależności poprzez niebanalne wpisy. W biznesie wykorzystuje się zasięg tych portali, do szeroko pojętej reklamy czy nawiązywania bezpośredniego kontaktu z klientami. Bez względu na sposób użytkowania serwisów, wszyscy tworzymy, opierającą się na wzajemnych relacjach, sieć.

Pobawmy się w detektywa…

Być może w przeszłości spotkaliśmy kogoś, kto z jakiegoś powodu trwale zapisał się w naszej pamięci, jednak straciliśmy z nim kontakt. Może zgubiliśmy klucze, chcemy poznać opinię na temat fryzjerów w naszym mieście, poznać osobę, z którą dziś mijaliśmy się w parku, lub po prostu szukamy towarzystwa do wieczornych spacerów. Istnieje duże prawdopodobieństwo rozwiązania problemu, jeśli taką informacją podzielimy się z naszymi wirtualnymi przyjaciółmi. Jednym przyciskiem rozsyłamy wiadomość, która może trafić do tysięcy innych użytkowników.

Facebook to cenne źródło informacji

Wzorując się powyższymi zasadami, zadałam moim znajomym pytanie, dlaczego korzystają z portali społecznościowych? - Mam wszystkie wiadomości pod ręką. Fejsbuk jest szybszy niż nie jeden portal internetowy – napisał Michał. Według Beaty, facebook służy do kontaktu ze znajomymi z którymi nie może się zobaczyć, bo są za granicą lub w innym mieście. Poza tym na fejsbuku znajduje się wszystko, czego chciałaby się dowiedzieć – począwszy na urodzinach, skończywszy na pogrzebach.

Nie sposób wymienić wszystkich zalet wirtualnego świata. Sieć umożliwia nam kontaktowanie się z ludźmi, informowanie o tym, co aktualnie dzieje się w naszym życiu, dzielenie się wspomnieniami. Fejsbukowe grupy zrzeszają ludzi, których łączą wspólne zainteresowania. Portale, z których aktywnie krzystają miliony ludzi, to świetne narzędzie marketingowe. W natłoku innowacyjnych rozwiązań i narzędzi ułatwiających wszelkie czynności, warto przypomnieć sobie, że kiedy dostęp do telefonów komórkowych był ściśle ograniczony, a Internet dla przeciętnego Polaka był tylko abstrakcją, potrafiliśmy odnaleźć interesujące nas informacje, wychodziliśmy na świeże powietrze, a najlepszą reklamą była poczta pantoflowa. W czasach ubogiej elektroniki, największym komfortem była prywatność, którą dziś, dzieląc się każdym szczegółem naszej codzienności, odbieramy sobie sami.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (11)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ akit
ponad rok temu ocena: 75%  11
Uwazam ze autir ma w pelni racje. Sam osobiscie uzywam Fb w celach prywatnych i zawodowych, dziele swoja pasje oraz troski. Uwazam ze to nic zlego uzywac FB w zyciu codziennym. Uwazajmy jednak jaki slad tam zostawiamy. Bardzo dobry artykul. Oby wiecej takich.
odpowiedz oceń komentarz 6 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kędzior
ponad rok temu ocena: 0%  10
U Z A L E Ż N I E N I E ! ! ! to się powinno leczyć !!!
odpowiedz oceń komentarz 0 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ BiG
ponad rok temu ocena: 60%  9
Elegancko :)
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ koko
ponad rok temu ocena: 86%  8
bardzo fajny artykuł.....................
odpowiedz oceń komentarz 12 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ koko
ponad rok temu ocena: 33% 7
czemu redakcja ucięła mój komentarz? nie było w nim nic obraźliwego
~ borek8401
ponad rok temu ocena: 0% 6
a co w nim bylo?
~ koko
ponad rok temu ocena: 86% 5
że pani redaktor J.S powinna się uczyć pisania tekstów od pani Nel
oceń komentarz 12 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lejziminellla
ponad rok temu ocena: 17% 4
Racja kolego, czyta sie bardzo fajnie, pani n.c. Powinna rozwijac sie w tym co robi, ale pani j.s. Tez niezle sobie radzi, tylko w jej tekstach czuc poglady feministyczne i ma pelno literowek, ale porusaa ciekawe kwedtie
~ koko
ponad rok temu ocena: 80% 3
nie pani J.S po pierwsze sili się na oryginalność ale niestety jej to nie wychodzi, kolejny mój zarzut do niej to to, że nie zagłębia tematu o którym pisze wychodzi to na zasadzie coś tam słyszałam to napisze, niestety jeśli się o czymś pisze temat trzeba poznać od podszewki
~ kacper
ponad rok temu ocena: 75% 2
o tak podpisuję się pod koko obiema rękami i nogami ;)
~ Gifas
ponad rok temu ocena: 50%  1
a minusy?:( PRISM, wspieranie prywatnej firmy przez instytucje panstwa polskiego, i chocby tak banalne i niezwykle denerwujace na PWSZ rozpowszechnianie waznych info od wykladowcow na fejsbuku (kto bez fejsa ten zwykle wie o newsach itp przypadkiem :X )
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.