› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

EOK zagra w Mołdawii

› zapowiedzi ponad rok temu    21.12.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
EOK zagra w Mołdawii

Od tego roku Orkiestra współpracuje z Filharmonica Nationale Serghei Lunchevici - Orchestra Simfonica z Mołdawii. Efektem wspólnych działań będzie udział elbląskich kameralistów na Międzynarodowym Festiwalu ,,The Days of New Music" w Kiszyniowie w czerwcu 2016 roku.

Koncert odbędzie się w Organ Hall - National center of chamber music, która jest wiodącą instytucją kultury i sztuki Republiki Mołdawii oraz której działalność ma istotne znaczenie w życiu kulturalnym stolicy. Istotą projektu jest popularyzacja najwartościowszej polskiej muzyki, w szczególności współczesnej i promowanie jej w Europie.

Filharmonica Nationale "Serghei Lunchevici" - Orchestra Simfonica została założona w 1930 r. i jest jedną z wiodących Filharmonii w kraju. Od 2004 roku do dziś Orkiestra prowadzona jest przez dyrygenta Michaila Agafiţa. Repertuar Orkiestry obejmuje najbardziej reprezentatywne dzieła symfoniczne oraz muzykę wokalno-symfoniczną. Orkiestra gra utwory z różnych okresów i różnych gatunków stylistycznych. Szczególną wagę przywiązuje do interpretacji kompozytorów z Mołdawii i Rumunii. Orkiestra Filharmonii Narodowej "Siergiej Lunchevici" występuje w licznych koncertach na najważniejszych scenach w Mołdawii, a także jest gościem wielu międzynarodowych festiwali m.in: w Niemczech, Włoszech, Portugalii czy Rumunii.

Do tej pory odbyły się XXIV edycje Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego ,,The Days of New Music". Festiwal zawsze gromadzi wielu wybitnych artystów, prezentujących dzieła muzyki współczesnej. Podczas tegorocznego, wspólnego występu artyści wykonają m.in.: ,,Koncert na orkiestrę smyczkową" Grażyny Bacewicz, "Colas Breugnon" Tadeusza Bairda, ,,Koncert fagotowy" Andrzeja Panufnika, ,,Trzy utwory w dawnym stylu" Henryka Mikołaja Góreckiego, ,,Ricordanza per archi" Wojciecha Kilara, a także ,,Pięć melodii ludowych" Witolda Lutosławskiego. Muzyków poprowadzi Paweł Kotla, a solistą będzie Arkadiusz Adamczyk (fagot).  

Patronat Honorowy nad wydarzeniem obejmie Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Mołdawii. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.