Dziś (2.09) można było odbyć inauguracyjny rejs po rzece Elbląg statkiem pasażerskim, który będzie kursował z Elbląga do Krynicy Morskiej oraz z Elbląga do Fromborka. Dzisiejszy rejs zapoznawczy po rzece Elbląg dostarczył uczestnikom sporo ciekawych wrażeń.
Statek o nazwie Elwinga został nabyty przez Hotel Elbląg i obsługiwany jest przez biuro turystyczne Ilfing. Nazwa Ilfing nawiązuje do dawnej nazwy rzeki Elbląg. Elwinga jest jedną z nazw pojawiających się w krzyżackich kronikach w odniesieniu do grodu Elbląga.
Jest to jednostka o dość długiej historii. Zbudowany został prawie 90 lat temu jako barka transportowa. Pływał przez wiele lat po rzekach, zatokach i kanałach holenderskich. Został przebudowany na statek pasażerki. Przez jakiś czas pływał w rejonie Wysp Fryzyjskich. Niedawno został sprowadzony przez Żeglugę Elbląską. Teraz służyć będzie elblążanom oraz turystom odwiedzającym Elbląg pływając po Zalewie Wiślanym.
Jednostka porusza się z prędkością 7-8 węzłów, czyli ok 15 km/h. Zabiera 110 osób i 3 osoby załogi. Na dolnym pokładzie znajduje się 70 miejsc siedzących. Można więc płynąć także podczas gorszej pogody. Statek posiada również zaplecze gastronomiczne
- mówi Janusz Miszewski, kapitan statku.
Płynąc Elwingą, oprócz wypoczynku i możliwości podziwiania krajobrazu, mieliśmy możliwość zapoznania się z historią naszego miasta i regionu.
Elblążanie rzadko mają okazję spojrzeć na Elbląg od strony wody. Możemy stąd obejrzeć dawne zakłady Ferdynanda Schichau'a, zakłady powstałe po przekształceniu Zamechu, dużo przystani żeglarskich, zabytkowe mosty i wiele innych ciekawych obiektów, które mają swoją historię. Elbląg kiedyś był prężnie działającym portem. Moim zadaniem jest opowiedzieć uczestnikom rejsu o tym, jak kiedyś te miejsca wyglądały i funkcjonowały
- mówi Leszek Marcinkowski, przewodnik PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej.
Dawno nie było takiej atrakcji w naszym mieście. Wszystkim serdecznie polecamy rejsy Elwingą. Dodatkowo istnieje możliwość wyczarterowania statku na imprezę firmową, integracyjną lub okolicznościową. Liczymy na to, że rzeka Elbląg ponownie ożyje.