› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Elblążanin nominowany do nagrody na międzynarodowym festiwalu filmowym (+ wideo)

› bieżące ponad rok temu    13.10.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Elblążanin nominowany do nagrody na międzynarodowym festiwalu filmowym (+ wideo)

Pochodzący z Elbląga dziennikarz i filmowiec (dokumentalista) Sławomir Malinowski w ubiegłym roku zrealizował film, który właśnie otrzymał nominację do World Mediatravel Awards.

Pod koniec października w Łodzi odbędzie się 10. Festiwal Cywilizacji i Sztuki Mediów "Mediatravel". Podczas imprezy zostaną wręczone World Mediatravel Awards 2017. W kategorii wideo został nominowany film dokumentalny "Protektorat Litwa" Sławomira Malinowskiego, który jest poświęcony bardzo mało znanemu epizodowi II wojny swiatowej. 

W październiku 1939 roku, po wkroczeniu na terytorium Rzeczypospolitej, Związek Radziecki przekazał kraj wileński administracji litewskiej. Nagle tysiące Polaków stało się bezpaństwowcami. Nie mogli uzyskać obywatelstwa litewskiego, bo nie znali języka litewskiego, tracili pracę, zamykano polskie szkoły, zlikwidowano Uniwersytet Stefana Batorego. Sauguma, litewska służba specjalna współpracowała ze służbami III Rzeszy rozpracowując polskie podziemie i wydawała Polaków hitlerowcom. Litewski rząd prowadził z Berlinem rozmowy o ustanowieniu na Litwie niemieckiego protektoratu..

Sławomir Malinowski zaprasza wszystkich zainteresowanych w sobotę, 28 października 2017, na prezentację swojego kolejnego filmu - „Taki jest świat - Kurdystan” i dyskusję o kurdyjskiej drodze do wolności. Początek o 15.30 w EC1 Łódź – Miasto Klutury, Łódź, ul. Targowa 1/3.

X World Mediatravel 2017

26 października rusza jubileuszowy X World Mediatravel 2017 - Festiwal Cywilizacji i Sztuki Mediów, posiadający formułę konkursu w kategoriach: film dokumentalny, programy TV, audycje radiowe, fotografia, wyprawa i książka podróżnicza roku. Festiwal MEDIATRAVEL to ODKRYWANIE ŚWIATA oczami twórców mediów, twórców, którzy są zainspirowani człowiekiem, społecznością i środowiskiem, w którym żyje, konfliktami i problemami społecznymi, obyczajami i zwyczajami ludzi, problematyką tożsamości narodowej, zjawiskiem emigracji, a także całą dziedziną współczesności- czyli tym wszystkim, co człowieka otacza. 

Sławomir Malinowski – ur. 8 czerwca 1957 roku, dziennikarz, podróżnik, reżyser. Jest magistrem dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczął na początku lat 80. XX wieku w Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Gdańsku. W połowie lat 80. zamienił radio na telewizję (TVP Gdańsk). W 1987 roku przeniósł się do Gdańskiego Wydawnictwa Prasowego, a już po dwóch latach dostał propozycję pracy w TVP w Warszawie, gdzie prowadził m.in. główne wydanie Dziennika Telewizyjnego (okres obrad dokrągłego stołu). Po dwóch latach spędzonych w stolicy udał się na bezpłatny urlop, z którego do TVP już nie wrócił. Założył własną firmę – Agencję Wydawniczo-Reklamową „Leader” (od 2002 roku „Leader Film”), która działa do dziś. Sławomir Malinowski ma na swoim koncie wiele własnych programów i publikacji dotyczących tematyki podróżniczej, medycznej oraz z zakresu astronomii.

Protektorat Litwa

Film dokumentalny, 33 min.30 sek.
Scenariusz i reżyseria: Sławomir Malinowski.
Zdjęcia: Błażej Pyrka.
Montaż: Sławomir Malinowski.
Producent: Leader Film.

Streszczenie: Film o zupełnie nieznanym epizodzie II wojny światowej. W październiku 1939 roku, po wkroczeniu na terytorium Rzeczypospolitej, Związek Radziecki przekazał kraj wileński administracji litewskiej. Nagle tysiące Polaków stało się bezpaństwowcami. Nie mogli uzyskać obywatelstwa litewskiego, bo nie znali języka litewskiego, tracili pracę, zamykano polskie szkoły, zlikwidowano Uniwersytet Stefana Batorego.

Poniżej pełna wersja filmu "Protektorat Litwa"

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Jacek Boki
ponad rok temu ocena: 100%  1
A tutaj mój artykuł, dokładniej naświetlający tło wydarzeń na Litwie z 1939 roku 17 Września – Szyderstwo historii http://kresywekrwi.blogspot.co...
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.