› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Elblążanin bierze udział w konkursie promującym kulturę ludową. Pomóżmy mu wygrać głosowanie!

› bieżące ponad rok temu    14.03.2020
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
archiwum prywatne Piotra Krupskiegoarchiwum prywatne Piotra Krupskiego fot. Piotr Krupski na antenie Polskiego Radia (po lewej stronie)

Elblążanin Piotr Krupski bierze udział w konkursie „Jawor – u źródeł kultury”, którego celem jest promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców z Warmii i Mazur, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje.

Organizatorem konkursu jest Polskie Radio Olsztyn. Nominacje uzyskało 17 artystów w trzech kategoriach:

 • solista – śpiewak lub instrumentalista 
 • zespoły folklorystyczne 
 • kapela ludowa

Piotr Krupski został nominowany w kategorii „solista”. Możecie oddać na niego głos wysyłając wiadomość SMS o treści JAWOR5 pod numer 71 051. Koszt takiego SMS-a to 1, 23 zł. Możecie także głosować za pośrednictwem Internetu. Wystarczy wejść na stronę „Jawor – u źródeł kultury”, bezpłatnie odbokować możliwość głosowania (wpisując kod z obrazka), po czym oddać głos klikając na wybranego artystę. Głosowanie trwa do 16 marca. 

Przypomnijmy, że Piotr Krupski jest wybitnym w skali ogólnopolskiej artystą ludowym, specjalizującym się w grze na cymbałach wileńskich. W czerwcu 2019 roku na 53. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym został uhonorowany Basztą w kategorii solistów instrumentalistów. Tym samym został trzecim cymbalistą w historii, który otrzymał tę najwyższą nagrodę. To nie pierwszy laur dla elblążanina na tym prestiżowym festiwalu. W 2015 roku zajął on drugie miejsce w innej kategorii: „Folklor-Kontynuacja”, w której rywalizują artyści, którzy uczyli się muzyki ludowej nie bezpośrednio od swoich mistrzów

Piotr Krupski jest wnukiem słynnego wileńskiego cymbalisty Józefa Krupskiego. W 2012 roku na zamówienie lutnik wykonał replikę cymbałów jego dziadka. Powstały one jedynie na podstawie zdjęć, ponieważ sam instrument nie zachował się. Obecnie z powodzeniem Piotr Krupski gra repertuar swojego dziadka.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 5
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.