› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Elblążanie o uczczeniu powstańców warszawskich

› bieżące 4 miesiące temu    2.08.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Elblążanie o uczczeniu powstańców warszawskich fot. Marcin Mongiałło

75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego elblążanie uczcili nie tylko podczas oficjalnych uroczystości przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Terytorialisi zorganizowali akcję oddawania krwi, zapalili znicze, uporządkowali groby powstańców na cmentarzach Agrykola i Dębicy. Przyłączyli się także strażacy oraz uczestnicy Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. 

Po upadku Powstania Warszawskiego wielu jego uczestników nie wróciło po zakończeniu wojny do stolicy. Wyjeżdżali na tzw. Ziemie Odzyskane, także do Elbląga. Śladem ich obecności są nazwy ulic np. Leszno, Górnośląska, Czerniakowska. 
Nic więc dziwnego, że pamięć o powstańcach warszawskich w naszym mieście jest wciąż żywa. 

Członkowie Stowarzyszenia im. gen. Brygady Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego w Elblągu oraz żołnierze 43. Batalionu lekkiej piechoty w Braniewie 29 lipca uporządkowali mogiły 16 powstańców warszawskich pochowanych na elbląskich nekropoliach i zapalili znicze. Dotarcie do tak dużej liczby grobów nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc dziennikarki Elbląg.Net Grażyny Wosińskiej, pielęgnującej pamięć o powstańcach, których los związał z elbląską ziemią.  Tutaj lista grobów i informacja jak do nich dotrzeć. 

W przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z inicjatywy Elblag.Net kilku elblążan zapaliło znicze na powstańczych grobach na Cmentarzu Komunalnym Agrykola. Przyszli: radny Rafał Traks, Jerzy Dudek ze Stowarzyszenia Tu Elbląg, Anna Duszak oraz Eugeniusz Dąbrowski i przedstawiciele redakcji elblag.Net. Mają oni mają nadzieję, że akcja ta stanie się w następnych  latach elbląską tradycją. 

Apeluję do nauczycieli historii i polskiego. Uczcie historii na cmentarzu Agrykola i Dębica przy grobach m.in. powstańców warszawskich  i innych bohaterów

- przekonuje Jerzy Dudek.

Anna Szawara, nauczycielka języka polskiego już tę formę zainteresowania historią wciela w życie. 

Grażyna Wosińska, dziennikarka i autorka książek historycznych przeprowadziła ciekawą lekcję historii podczas spaceru po cmentarzu Agrykola. Nauczyliśmy się z krótkich napisów na grobach czytać to, co między wierszami.  Poznaliśmy życiorysy elblążan, którzy są nieodłączną częścią historii naszego miasta: żołnierzy AK, powstańców warszawskich, ofiar Grudnia 70,. skazanych w Sprawie Elbląskiej

- informuje Anna Szawara.

Radny Rafał Traks  przypomina, że Elbląg stał się domem dla wielu powstańców. 

Jeszcze 30 lat temu w naszym mieście żyło kilkunastu uczestników powstańczego zrywu stolicy z 1944 roku, lecz z roku na rok jest ich coraz mniej. Pamiętajmy o Nich na co dzień oraz postępujmy zgodnie z kodeksem, którym kierowali się w tamtych tragicznych dniach

- apeluje Rafał Traks. 

Wczoraj (1.08) punktualnie o godzinie 17:00 w godzinę "W" strażacy z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w Elblągu i Pasłęku i z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie oddali hołd poległym powstańcom, stając przy wozach bojowych oraz włączając sygnały alarmowe. Przy tej okazji redakcja Elblag.Net przypomniała losy elbląskiego strażaka Tadeusza Hornziela, który walczył w Powstaniu Warszawskim. Chcesz wiedzieć więcej kliknij tutaj. 

„Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego” – pod takim hasłem przeprowadzono 1 sierpnia zbiórkę krwi w Elblągu. Pięćdziesięciu pierwszych krwiodawców otrzymało od żołnierzy 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie upominek – kubek ze znakiem Polski Walczącej. To już czwarta taka akcja. W tym roku włączyło się w nią także Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Elblągu oraz żołnierze z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 
O rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pamiętali także uczestnicy Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę.

 Co roku tego dnia sił dodaje nam duma z naszych rówieśników, którzy 75 lat temu walczyli o wolność i godność

- czytamy na Facebooku  Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. 

Fot. Facebook EPP

Odbyły się także oficjalne uroczystości z władzami miasta, województwa, parlamentarzystami, 
kombatantami, przedstawicielami partii politycznych, służb mundurowych i organizacjami społecznymi, urzędnikami, kibicami Olimpii Elbląg oraz elblążanami. Wszyscy oni zebrali się pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, aby oddać hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego.
Wśród nich był porucznik Jerzy Kwietniewski ps. „Siwy”. Podczas Powstania Warszawskiego miał 13 lat i był członkiem Szarych Szeregów. 

Elbląg.Net z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego opublikował osiem tekstów. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.