› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Elbląskie ślady... w materiałach IPN - powstała książka

› bieżące ponad rok temu    12.02.2015
Mirosław Kacprzak
komentarzy 3 ocen 8 / 88%
A A A
Elbląskie ślady... w materiałach IPN - powstała książka fot. fot. Jacek Szulecki

We wtorek (10 luty) o godz.17 na zaproszenie elbląskiego Klubu „Gazety Polskiej” w Elblągu przy ul. 1 maja 2 odbyło się spotkanie autorskie z dr. Karolem Nawrockim, który kieruje Biurem Edukacji Publicznej w gdańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Celem spotkania była prezentacja oraz promocja jego najnowszej książki pt. „Studium przypadku. Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim (1976-1989)".

Czy każdy elblążanin wie wszystko o wydarzeniach i ludziach, których jeszcze czasem mijamy na ulicy a wydarzenia mają swój wpływ na to co dzieje się aktualnie? Spotkanie z dr. Karolem Nawrockim stało się okazją do poznania śladów na jakie udało mu się natrafić w swojej pracy przeglądając materiały jakie trafiły do IPN związane z mieszkańcami Elbląga. Elbląską „Solidarnością”.

Po krótkim wstępie na temat swojego dorobku i czym się zajmuje, dr. Karol Nawrocki w swoim opowiadaniu wymienił taką nie znaną postać jak Czesław Zimojzak z roku 1976 . Elblążanie również byli uczestnikami t.z.w czerwca 1976. Uczestniczyło w strajkach 7 tys. osób. Był to nie wątpliwy wkład w opór społeczny przeciwko władzy komunistycznej. Wymienił pseudonim tajnego współpracownika, który sprawował nadzór operacyjny nad Czesławem Zimjzakiem skazanym za udział w strajku.

Wspomniał o elbląskiej grupie młodych elblążan, do której m.in. należał Michał Figurski. Grupa do czasu jej rozbicia przez ludzi na usługach władzy komunistycznej współpracowała z Gwiazdą, postacią dobrze znaną w środowisku Gdańska. Jednym z prokuratorów prowadzących sprawy niepokornych elblążan był prokurator Pietraszewski.

Więcej dr. Karol Nawrocki mówił o tak ważnym wydarzeniu jak rok 1980. Mieszkańcy Elbląga już 18 sierpnia zainicjowali w wielu zakładach pracy strajki. Elblążanie szybko nawiązali kontakt z Gdańskiem i mieszkaniec Elbląga Pan Kalinowski wszedł do MKS w Stoczni Gdańskiej i został zastępcą Lecha Wałęsy.

Obecni na spotkaniu byli do dziś jeszcze żyjący uczestnicy tego oporu społecznego, o którym w swojej książce pisze dr. Karol Nawrocki. M.in. obecny był Tadeusz Chmielewski. Był Pan Gburzyński.

Dr. Karol Nawrocki opowiedział też o Panu Szybalskim i jego ucieczce z miejsca internowania. Swoje słowo w sprawie ucieczki Szybalskiego dołożył Tadeusz Chmielewski. Została też przypomniana osoba Edmunda Krasowskiego. Był on szefem tajnych struktur „Solidarności” w okresie stanu wojennego. Dla elblążan starszego pokolenia osoba znana. W okresie wolnej Polski pierwszy dyrektor gdańskiego Oddziału IPN, w którym ma okazję pracować dr. Karol Nawrocki. Również przyszła pora na pytania z sali, na które odpowiadał autor promowanej publikacji. Po ich wyczerpaniu można było zakupić książkę w cenie 28 zł aby bardziej szczegółowo zapoznać się z faktami współczesnej historii oporu społecznego wobec władzy komunistycznej. Szkoda tylko, że sala była zbyt mała aby wszystkich zmieścić i niewiele było młodzieży.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ elblążanka
ponad rok temu ocena: 33%  3
Błąd nie Zimojzak, tylko ZIMOLZAK. A Pan Gburzyński to Józef Gburzyński
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jesiotr
ponad rok temu ocena: 57%  2
Temat bardzo ciekawy (!), tym niemniej tekst napisany tak, że momentami można się załamać. Skrót "dr" pisany z kropką (w całym tekście, rozumiem, że autor podpisuje się - o ile ma do tego prawo - "mgr" także stawiając na końcu skrótu kropkę?), "tak zwanego" napisane "t.z.w" (a jeśli już tzw., to raczej Czerwca z wielkiej litery), "nie znaną" - redakcjo, litości! Pan Czesław Zimojzak jeszcze w tym samym akapicie "zmienił nazwisko" na Zimjzak - rozumiem, że to tylko literówka, ale z szacunku do tej osoby należałoby jednak zwrócić na to uwagę. Do tego stylistyka... Dobrze, ze nie jestm polonistą, bo chyba po przeczytaniu tekstu zszedłbym na zawał... :) Bardzo interesujący motyw artykułu, tylko ta forma...
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jamaleg
ponad rok temu ocena: 50%  1
jak duzo osob na chodniku teraz gdy te miasto dzieki nieudolnosci prezydentow i rad miejskich wymiera to taki widok to rzadkosc
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.