› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Elbląskie Okruchy XX wieku. Kolejna książka Tomasza Glinieckiego

› bieżące ponad rok temu    24.11.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 6 / 83%
A A A
Elbląskie Okruchy XX wieku. Kolejna książka Tomasza Glinieckiego

Tomasz Gliniecki, pracownik elbląskiego Muzeum, były dziennikarz i pasjonat elbląskiej historii napisał nową książkę. „Elbląskie Okruchy XX wieku” pojawią się w księgarniach na święta. W grudniu rozpoczną się także spotkania autorskie.

O czym są „Okruchy”? Tomasz Gliniecki sam zdradza trochę szczegółów na portalu facebook: Wszystkim swoim znajomym, którzy o tę pozycję pytali wyjaśniam, że wewnątrz znajdą osobiście subiektywny przegląd zdarzeń, opisujących Elbląg w minionym stuleciu - dzieje miasta niemieckiego i polskiego, przedzielone wojenną katastrofą. W sprzedaży książka pojawi się z początkiem grudnia, a w kilka dni później (6 i 10 grudnia) zapraszam na spotkania autorskie.

Okruchy, które znalazły się w książce, to zjawiska lub postacie - zazwyczaj wychodziły z tego dwuczłonowe teksty. Tytuły reportaży są na obrazku. Trochę przybliżając - zaczynamy od przełomu wieków i zmian w mieście, przejścia Elbląga handlowo-portowego w przemysłowy, poznajemy świat pozostawiony przez Schichaua swojemu zięciowi, obserwujemy narodziny i upadek fabryki samochodów Komnicka. Oczywiście, wpadamy w wir wojny - najpierw tak, jak się zaczęła z niemieckim atakiem na Polskę, za kilka lat burza wraca z czołgami kapitana Diaczenki, a efektem jest powrót do Rzeczpospolitej i zarazem sowiecka grabież i niemożność odbudowania przez ministra Kwiatkowskiego portu, stoczni i przekopania mierzei. Trzy kolejne reportaże to elbląskie uczestnictwo w dochodzeniu do wolności. "Sprawa Elbląska" w słowach świadków i w dokumentach, Elbląg strajkujący i elblążanie zastrzeleni w Grudniu '70, a także Elbląg jako współtwórca "Solidarności" i jego tragiczne ofiary czołgu jadącego na Gdańsk.

Przypomnijmy, że na początku tego roku ukazała się pierwsza książka Tomasza Glinieckiego „Elbląg czasów wojny”.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.