› relacje |
ponad rok temu
18.04.2018 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Wiosenne posiedzenie Kapituły Rycerstwa Polskiego odbyło się na Dolnym Śląsku w Zamku Grodziec, położonym na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu (389 m n. p. m.), o którym pierwsza wzmkankę odnotowano już w 1155 roku.
Kapituła Rycerstwa Polskiego (KRP) jest organizacją zrzeszającą stowarzyszenia, popularnie zwane „bractwami rycerskimi”. Od czasu powstania w 1997 roku pozostaje ona największą polską organizacją zrzeszającą grupy i osoby zajmujące się rekonstrukcją historyczną.
Na Wiosenny Konwent Kapituły Rycerstwa Polskiego, który odbył się w dniach 13 – 15 kwietnia 2018 roku w Zamku Grodziec zjechało 70 osób z całej Polski – przedstawicieli poszczególnych bractw i stowarzyszeń zajmujących się tematyką historyczną w szerokim tego słowa znaczeniu. Organizatorem spotkania był Namiestnik Prowincji Śląskiej Marek Mojecki.
W sobotę 14 kwietnia rekonstruktorzy rozpoczęli dzień od udziału w mszy świętej, która odbyła się w przepięknej kaplicy zamkowej, do której wprowadzono poczty chorągwi.
Po mszy świetej herold Kapituły Rycerstwa Polskiego Piotr A. Pasiusiak, wyczytując po kolei, zapraszał do wejścia na salę obrad poczty reprezentujące poszczególne grupy rekonstrukcyjne.
W głównej sali zamku odbywało się posiedzenie, któremu przewodził Hetman Wielki Kapituły Rycerstwa Polskiego Arkadiusz Dzikowski.
Na sale wzniesiono atrybuty Kapituły Rycerstwa Polskiego: Regułę Rycerskią, Złotą Księgę oraz Złotego Grala.
Reguła Rycerska, fot. Kapituła Rycerstwa Polskiego
Namiestnicy poszczególnych prowincji złozyli sprawozdania ze swojej działalności.
Przedstawiciele bractw z poszczególnych prowincji, które w roku 2017 złożyły glejty o przyjęcie do Kapituły i odbyły tzw nowicjat, złożyły wnioski o przyjęcie, które zostały obszernie uzasadnione. Jednocześnie dokonały przekazujania swoich tarcz herbowych.
Wszyscy kandydaci, poprzez głosowanie członków Kapituły, zostali przyjęci w poczet stałych członków.
O godzinie 13.00 na dziedzińcu zamku rozpoczął się turniej rycerski. Zmagania zawodników oceniała loża dam.
Po przerwie obiadowej swoje glejty składali przedstawiciele bractw ubegających się o przyjęcie do Kapituły z terenu całej Polski w kolejności alfabetycznej (poszczególne prowincje).
Nasze miasto godnie reprezentowali członkowie Elbląskiego Bractwa Historycznego, tj. Kazimierz Kałedkowski, Piotr Cimofiej oraz Tomasz Marecki, których przedstawił wprowadzający do Kapituły Namiestnik Prowincji Pruskiej Piotr Wełniany Ciecierski.
Rycerze z Elbląga stawili się na obrady w strojach z XIII wieku, z chorągwią przygotowaną przez członków bractwa w oparciu o Bendarie Pretonum Długsza, oraz tarczą herbową również w tym samym kształcie
Rycerze z Elbląga stawili się na obrady w strojach z XIII wieku, z chorągwią przygotowaną przez członków bractwa w oparciu o Bendarie Pretonum Długsza, fot. Kapituła Rycerstwa Polskiego
Elbląskie Bractwo Historyczne przez najbliższy rok odbywać będzie nowicjat, czyli będzie mocno wytężać swoje działania. W roku 2019, podczas Kapituły Generalnej Rycertwa Polskiego, złoży z nich sprawozdania .
To było bardzo uroczyste spotkanie podczas którego zawarliśmy nowe znajomości
– powiedział nam prezes EBH Kazimierz Kałedkowski.
Otrzymaliśmy już kilka kolejnych zaproszeń do udziału w różnych wydarzeniach organizowanych przez bractwa w Polsce. My również zaprosiliśmy do odwiedzenia naszego pięknego miasta nie tylko w okresie eventów
– dodał.
Aktualnie członkowie Elbląskiego Bractwa Historycznego przygotowują sie do wyjazdu na imprezę pt. "Legnickie Pole I – tu Można Stracić Głowę", która obędzie się w dniach 4 – 5 maja 2018 roku (facebook.com/events/145833972784485).
Za pośrednictwem redakcji członkowie Elbląskiego Bractwa Historycznego pragną złożyć serdeczne podziękowania dla:
Chwała Wam Wszystkim
– dodają.
Delegacja Elbląskiego Bractwa Historycznego uczestniczyła w... › ponad rok temu › 28.02.2018 | komentarzy 1 |
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |