› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Elbląska Scena Literacka - towar eksportowy

› bieżące ponad rok temu    31.03.2015
Informacja prasowa
komentarzy 1 ocen 6 / 100%
A A A
Elbląska Scena Literacka - towar eksportowy

HELBLĄG to nazwa  pierwszych spotkań artystycznych realizowanych z inicjatywy Stowarzyszenia Alternatywni z Elbląga i Alternatywnego Cypla z Helu. Oba stowarzyszenia działają pod szyldem szeroko rozumianej kultury. Społeczność helska zajmuje się organizacją spotkań historycznych i muzycznych, a także inicjatyw związanych z ochroną środowiska.

Siłą grupy jest kreatywna młodzież rozpoczynająca swoją działalność społeczną, jak i z doświadczeni działacze. Przede wszystkim to ciekawa alternatywa na spędzanie wolnego czasu oraz możliwość poznawania interesujących ludzi. Alternatywni z Elbląga jako organizacja działają od roku. Jednak ich aktywność w instytucjach kultury, edukacji i organizacjach pozarządowych trwa od wielu lat.

Stowarzyszenie  zrzesza literatów, pedagogów, dziennikarzy oraz wszystkich tych, dla których kultura i sztuka mają sprawczą, aktywizującą moc. Członkowie wywodzą się głównie ze współdziałań podejmowanych w ramach pracy Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego. Spontaniczny pomysł współpracy kooperacji między stowarzyszeniami przerodził się w organizację wieczoru, na którym swoją twórczość zaprezentują właśnie członkowie elbląskiego klubu literackiego.

Niebanalną oprawą muzyczną zajmą się Kasia Buczek, Artur Kosiński i Mariusz Owczarek. Muzycy od lat udzielają się w elbląskich projektach, a wspólny występ będzie ich scenicznym debiutem. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Tomasz Steńczyk, autor albumów Myślibitwa i Kokaina. Laureat wielu prestiżowych konkursów znany jest ze swojej nastrojowej, pełnej emocji muzyki z oryginalnymi tekstami. Prezentacja Alternatywnych to szansa na literackie doznania dla miłośników słowa pisanego, ale także dla tych, którzy do typowych wieczorów autorskich podchodzą sceptycznie.

Każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ klub skupia zarówno poetów, jak i prozaików. Swoją twórczość będą mieli okazję przedstawić m.in. Dominika Lewicka-Klucznik (prezes Stowarzyszenia, autorka tomu Samopas), Anna Peplińska (autorka powieści Karczowiska oraz tomiku poezji Żuławska Baba), Bogumiła Salmonowicz (autorka tomu BoSa), Kamila Łyłka-Kosińska, Krzysztof Magiera, Marta Eisler-Wrzeszcz, Agnieszka Kopczyńska, Artur Miścicki.

Każdy z twórców to oryginalny styl, w którym obija się nieprzeciętna osobowość. Podczas ich wystąpień nuda nie wchodzi w grę. Nie potwierdzą się również stwierdzenia, że współczesna literatura jest monotematyczna i oklepana. Klubowe spotkania to istna burza mózgów Efekty pracy twórczej można porównać do nieokiełznanego sztormu. Takie hasło ze względu na nadmorskie klimaty i niepokorne dusze będzie towarzyszyło sobotniemu wieczorowi. Na to wyjątkowe, przepełnione literaturą i muzyką spotkanie zapraszamy 18 kwietnia do Restauracji Kutter. Będzie to również okazja do nabycia książek z autografami Alternatywnych, jak i czas na rozmowy oraz wymianę kreatywnych pomysłów na kolejne spotkania.

Projekt Elbląska Scena Literacka. Sezon 16 zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Elbląg.

 

Kamila Łyłka-Kosińska

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ maruda .
ponad rok temu ocena: 0%  1
Unikam jak ognia miejsc , w których dochodzi " do burzy mózgów " w atmosferze "nieokiełzanych sztormów ". Chociaż lubię nadmorskie klimaty .
odpowiedz oceń komentarz 0 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.