› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Elbląg. Wielkie symfonie i prawykonanie

› zapowiedzi 9 miesięcy temu    12.10.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Elbląg. Wielkie symfonie i prawykonanie fot. nadesłane


Po październikowym debiucie w Gruzji i kolejnym koncercie dla maluchów, EOK przygotowała dla melomanów niezwykle ciekawą propozycję. 29 listopada w ramach koncertu „Wielkich symfonii czar” Muzycy wykonają m.in. dzieła Mozarta i Schuberta. 

W programie koncertu znalazły się wielkie, fascynujące symfonie z dwóch epok. Ukażą one mocno różniące się od siebie realizacje tego gatunku muzycznego. Symfonia nr 40 g-moll KV 550 Mozarta to jedno z późnych dzieł tego kompozytora. Począwszy od budzącego niepokój tematu, na przestrzeni całej kompozycji obcujemy z innym obliczem twórczości tego salonowca i artysty o nadzwyczaj bujnym temperamencie. W Symfonii g-moll, zamiast wulkanu energii i dziecięco szczerego śmiechu Amadeusza, odnajdziemy większy spokój. Dźwięczą tu też emocje, targające człowiekiem, którego doganiają cenie codziennego, niełatwego życia. 

Symfonia nr 5 Schuberta, jak u Mozarta czteroczęściowa, to dzieło o zupełnie innym charakterze. Gładkie, łagodne części płyną spokojnie i melodyjnie. Dłuższe i jasne frazy, ciepłe współbrzmienia i marzycielska atmosfera z pewnością wprawią publiczność 
w pogodny nastrój. Tę wdzięczną kompozycję cechuje także harmonijne brzmienie, interesująca kolorystyka instrumentów dętych i bogactwo krótkich, efektownych fraz. 

W programie koncertu znalazł się także Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową Tomasza Opałki – w elbląskie wykonanie będzie jego światową premierą. 

Program listopadowego koncertu to kolejny dowód na to, że EOK umiejętnie łączy muzykę XVII czy XIX wieku z kompozycjami najnowszymi. – Staramy się prezentować naszym słuchaczom znane, cenione dzieła z literatury smyczkowej w jak najciekawszych zestawieniach. Z drugiej strony, zależy nam na tym, aby elbląscy melomani byli „na bieżąco” z aktualnymi trendami w muzyce – wyjaśnia Dyrektor Naczelna EOK, Bożena Sielewicz. 

Koncert zostanie poprzedzony otwartą próbą generalną, skierowaną do młodzieży 
z elbląskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. 

___________________________________
29.11.2017 r., środa, 19:00, Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych 
w Elblągu. Bilety 40 zł normalny, 30 zł ulgowy, 10 zł rodzinny (dla dzieci do 13 roku życia). EOK honoruje Kartę Dużej Rodziny. 

Koncert objęty programem „Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!”. Koordynatorem programu jest Instytut Muzyki i Tańca.

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. z o.o., Sp. J., Toyota Knedler, Eko-Partner   

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.