› bieżące |
ponad rok temu
24.12.2014 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Pierwsze w 2015 roku spotkanie w kinie Światowid z cyklu „Elbląg na dużym ekranie" poświęcone będzie Żuławom Wiślanym, które zawsze zachwycały swą odmiennością krajobrazu, mądrością i pracowitością ludzi tu mieszkających. Dziś są dla nas żywą księgą historii, która wciąż skrywa wiele zagadek.
- Żuławy Wiślane zmieniają się, jak nigdy wcześniej. Budowane są nowe domy, modernizowane wsie. Ale przy tym giną niektóre zabytki, zanika też dawny charakter tej krainy. Dość powiedzieć, że po naszej stronie Wisły zachowały się tylko dwa wiatraki, a przecież to wiatrak jest symbolem Żuław – mówi Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej, gospodarz spotkania.
Na dużym ekranie pokazane zostaną filmy i kroniki sprzed 30, 40 i 50 lat, gdy Żuławy były zapomniane, zaniedbane i na swój sposób „wołały" o ratunek. Widzowie zobaczą jak wyglądało życie w żuławskim PGR-ze w latach 60-tych, jak budowano Centralny Wodociąg Żuławski, z którego w styczniu 1974r. popłynęła woda dla Elbląga i żuławskich wsi. Zobaczą też powódź na Wyspie Nowakowskiej w 1983 roku i jej skutki, również polityczne. Zachowane w archiwach filmy pokazują też żuławskie zabytki: zwodzone mosty, śluzy i domy podcieniowe.
- Nasze spotkanie odbywać będzie się w przeddzień święta Trzech Króli. W dawnej obyczajowości był to „wieczór szczodry" – obdarowywano się nawzajem drobnymi prezentami. My także będziemy mieli niespodzianki i prezenty dla naszych widzów – dodaje Juliusz Marek
Seans „Żuławy – kraj na wodzie" rozpocznie się w poniedziałek, 5 stycznia o godz. 18:00 w Kinie Światowid. Filmy zapowiadać będzie Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej. Przed seansem z mini koncertem kolęd wystąpią dzieci z sekcji wokalnej „Światowida".
Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie" są: Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Telewizja Elbląska. Wstęp wolny.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |