› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Elbląg na dużym ekranie - "Wielki napad na Elbląg"

› bieżące 13 dni temu    4.10.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Elbląg na dużym ekranie -  fot. UM Elbląg

Najbliższe spotkanie z cyklu „Elbląg na dużym ekranie” w Kinie Światowid, odbędzie się 6 października (środa) i poświęcone będzie 500-nej rocznicy „Wielkiego napadu na Elbląg” (1521 r.) i związanej z nim legendzie o piekarczyku.

Napastnikami byli Krzyżacy, których z Elbląga wypędzono 67 lat wcześniej, gdy zburzono zamek. Teraz Polska toczyła z nimi ostatnią już wojnę, której losy były raczej przesądzone. Zajęcie Elbląga mogło jednak dać Krzyżakom lepszą pozycję przetargową w pokojowych rokowaniach albo wojnę tę przedłużyć. Jak wiemy, napad nie udał się dzięki rozwadze i bohaterskiej postawie pewnego czeladnika piekarskiego. I choć imienia jego nigdy nie poznaliśmy, dziś ma on swój pomnik u stóp Bramy Targowej, a rok 2021 został ogłoszony przez Radę Miasta Rokiem Piekarczyka.

Kim mógł być tajemniczy piekarczyk i dlaczego, choć dobrze znamy nazwiska pozostałych bohaterów tej historii pozostał on anonimowy, tego uczestnicy spotkania dowiedzą się z filmu Jacka Żukowskiego i telewizji TRUSO.TV pt.: „Anonimowy bohater”. Wyświetlone zostaną też fragmenty starych, niemieckich kronik Elbląga oraz filmowe wersje legendy zrealizowane przez młodych elblążan w roku jubileuszowym. Spotkanie odbędzie się tradycyjnie w dużej sali kina Światowid, w środę o g. 18.00, a poprowadzi Juliusz Marek. Będzie ono transmitowane na żywo przez telewizję Truso.Tv, również w internecie.

Seans odbywać będzie się w reżimie sanitarnym, wstęp bezpłatny.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.