› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Elbląg – miasto oswojone?

› bieżące ponad rok temu    3.01.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Elbląg – miasto oswojone? fot. Nadesłane

Jak wyglądał Elbląg kilka dni po wyzwoleniu, kilka tygodni, kilka miesięcy? Kto i gdzie mieszkał? Jakich sprzętów używał? To pytania, na które starają się odpowiedzieć twórcy multimedialnej wystawy „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-49”. Wystawę można oglądać bezpłatnie w każdą środę od godz. 12 do 20.00 w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu.

Wystawa ma charakter multimedialny – do prezentacji zagadnień związanych z powojennymi losami Elbląga wykorzystane zostały stoły multimedialne, piramidy holograficzne, rzutniki, podłoga multimedialna czy makieta. Można ją zwiedzać w sposób tradycyjny, oglądając i czytając przygotowane materiały lub za pomocą aplikacji.

- Zachęcamy do korzystania z aplikacji za pomocą telefonów komórkowych, szczególnie odwiedzającą nas młodzież, ale nie tylko – mówią organizatorzy. – To zupełnie inny sposób na poznanie ekspozycji, w formie gry i zabawy przekazywana jest konkretna wiedza o Elblągu zaraz po wojnie.

Na wystawie prezentowane są archiwalne fotografie i filmy – kroniki, pokazujące Elbląg przedwojenny i podczas przejścia Armii Czerwonej, wspomnienia ludzi, którzy znaleźli się w mieście chwilę po wyzwoleniu, sprzęty, których używali elbląscy pionierzy. Jest również mapa, na której odnaleźć można nazwy ulic przedwojennych, z czasów PRL-u i obecne. Wszystko to tworzy klimat wejścia w świat sprzed niemal 80 lat i możliwość przyjrzenia się mu bliżej, dzięki nowej technologii.

Integralną częścią wystawy jest także sala do wirtualnej rzeczywistości. Za pomocą gogli do VR, można odwiedzić jeden z pierwszych zakładów fotograficznych w powojennym Elblągu i pomóc fotografowi wykonać zdjęcia w zakładzie.

Wystawę, która otwarta została w czerwcu 2022 r. obejrzało już ponad 1000 osób. Nadal można ją zobaczyć w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu na II piętrze w każdą środę od godz. 12 do 20.00. Wstęp wolny.

Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość ustalenia innego, dogodnego terminu zwiedzania, poprzedzonego wcześniejszą rezerwacją: tel. 55 611 20 69; 55 611 20 84 lub mail: rpd@swiatowid.elblag.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.