› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Elbląg. Koncert z piosenkami do słów Krzysztofa Baczyńskiego

› zapowiedzi ponad rok temu    30.07.2018
Informacja prasowa
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Elbląg. Koncert z piosenkami do słów Krzysztofa Baczyńskiego  fot. nadesłane

"Z wiatrem..." to tytuł najbliższego koncertu „XXI Letniego Salonu Muzycznego Bażantarnia 2018” 5 sierpnia o godz. 17 w Muszli koncertowej. Tym razem Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza na szczególny koncert, bo sierpień to rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, ale i rocznica tragicznej śmierci poety – powstańca. Krzysztof Kamil Baczyński herbu Sas zginął mając zaledwie  23 lata. 

Uznany powszechnie za jednego z najwybitniejszych poetów czasów okupacji zostawił po sobie wiersze. W czasie okupacji wydał 4 tomiki: „Zamknięty echem”  (lato 1940), „Dwie miłości” (jesień 1940), „Wiersze wybrane” (maj 1942),  „Arkusz poetycki Nr 1” (1944) i składankę „Śpiew z pożogi” (1944) oraz wiele utworów w prasie konspiracyjnej. Jego wiersze pojawiły się także w antologiach poezji wydawanych konspiracyjnie,  w „Pieśni niepodległej” (1942) i „Słowie prawdziwym” (1942). Zachowały się prawie wszystkie jego utwory: ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań; zachowało się również kilkaset rysunków i grafik. Jego wiersze śpiewała Ewa Demarczyk, Michał Bajor czy Janusz Radek.

W najbliższą niedzielę (5.08) o godz. 17 wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wysłuchamy w interpretacji Sławomira Zygmunta – muzyka, producenta i dziennikarza. Artysta w przeszłości związany ze słynnym warszawskim klubem „Hybrydy”. Autor siedmiu płyt CD ("16 x Edward Stachura", "Ballada o Kazimierzu Dolnym", "Kiedy idę ulicą", "Polka dyrektora - piosenki satyryczne", "Elegia o chłopcu polskim", „Z wiatrem”, "Dokąd idziesz? Do słońca"),  dwóch kaset magnetofonowych MC: „Śmiech do łez - kabaret FTS", "Sted: opowieść - wiatr". Jego utwory znalazły się także na płytach: LP "Dla bliskich i dalekich" oraz CD "Dobre piosenki. Edward Stachura zaśpiewany". Jako dziennikarz, autor ponad 1,5 tys. artykułów (wywiady, recenzje, reportaże), książek: "Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki", który zdobył miano bestsellera i miał już trzy wydania, oraz „Spotkania z...” z 60 fascynującymi wywiadami (m.in. z Grażyną Szapołowską, Ewą Dałkowską, Zdzisławem Beksińskim, Przemysławem Gintrowskim, Romanem Wilhelmim, Gustawem Holoubkiem, Krzysztofem Krauze).

Warszawiak, wychował się na Czerniakowie, jego dziadkowie mieszkali w tej samej kamienicy (róg Podchorążych i Hołówki), co poeta Krzysztof Kamil Baczyński. Sławomir Zygmunt jest także autorem muzyki do filmów dokumentalnych i oświatowych. Najnowszy, „Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska Armii Krajowej", miał premierę w Muzeum Powstania Warszawskiego. 30 sierpnia 2017 roku Sławomir Zygmunt został odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W trakcie koncertu artysta zaprezentuje utwory z płyty zatytułowanej   „Z wiatrem”, gdzie znajduje się 17 wierszy wojennego wieszcza z przepiękną własną muzyką.  Usłyszymy m.in. wiersze: „Mazowsze”, „Biała magia”, „O Barbaro” czy „Elegia o chłopcu polskim”.  Z programem "Z wiatrem" w 2017 roku Sławomir Zygmunt zawędrował na Litwę, gdzie zagrał 6 koncertów fantastycznie odebranych zarówno przez Polonię jak i przez Litwinów. 

W elbląskiej Bażantarni wystąpią: Sławomir Zygmunt (śpiew, gitara, harmonijka ustna),  Krzysztof Domański – gitara.
Tradycyjnie już koncertowi towarzyszyć będzie konkurs tematycznie związany z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim i Zbigniewem Herbertem. Będzie możliwość pogrania w gry planszowe a przewodnikiem, instruktorem po grach będą animatorzy z „Planszówkarni”.
Początek tradycyjnie o godz. 17.00 – zapraszamy do muszli koncertowej  w Bażantarni.
Projekt realizujemy przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląg  oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS  a tegorocznymi partnerami są: Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Fundacja MMusic (Holandia),  PTTK Oddział Ziemia Elbląska
Patronat medialny: Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl; Telewizja Truso; RMF Classic współpraca redakcyjna.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ AAAAA
ponad rok temu 1
Kiedy ten koncert?
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.