› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Elbląg. Inwestycje za 150 tys. zł w Galerii EL

› rozwój i edukacja ponad rok temu    28.11.2017
Informacja prasowa
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Elbląg. Inwestycje za 150 tys. zł w Galerii EL fot. nadesłane

Centrum Sztuki Galeria EL informuje, że dobiegają końca prace związane z realizacją dwóch projektów inwestycyjnych, na realizację których instytucja pozyskała środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 roku.

1/ Modernizacja systemów scenicznych i ekspozycyjnych Centrum Sztuki Galeria EL
Projekt realizowany w ramach Programu Infrastruktura Kultury polegał na zakupie niezbędnego wyposażenia instytucji; modernizację infrastruktury scenicznej, zakup sprzętu nagłaśniającego, oświetleniowego i ekspozycyjnego.
Całkowity koszt zadania: 93 tys zł
Wkład własny instytucji: 27 tys zł (zagwarantowany przez Gminę Miasto Elbląg)
Dotacja ministerialna 66 tys zł
Środki pozwolą na modernizację infrastruktury Galerii EL, która ulega wyeksploatowaniu, zastąpione zostaną oprawy oświetleniowe starego typu, współczesnymi urządzeniami. Ważnym elementem będzie też modernizacja konstrukcji sceny, którą elblążanie znają z wielu inicjatyw, w które zaangażowana jest Galeria EL – jak WOŚP, czy Lato w Formie.
Liderem projektu i koordynatorem jest Maciej Olewniczak, kurator działań muzycznych w Galerii EL.
2/ Malarstwo materii. Rozbudowa i uzupełnienie kolekcji Galerii EL
Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Regionalne Kolekcje sztuki współczesnej przewidywał zakup na rynku wtórnym trzech prac Gerarda Kwiatkowskiego, założyciela Galerii EL. Są to prace pochodzące z najwcześniejszego okresu twórczości Honorowego Obywatela Elbląga, zmarłego w 2015 roku, powstałe pomiędzy 1958 a 1962 rokiem. Reprezentują stylistykę nowatorskiego wówczas nurtu malarstwa materii i malarstwa gestu. Są to unikalne prace o wartości muzealnej i kolekcjonerskiej. Jedna z kompozycji zakupionych do kolekcji galeryjnej przestawia wyjątkową wartość – pozostaje prawdopodobnie jedyną ocalałą pracę z serii wykonanej w latach 1961-62. Kilkanaście prac analogicznych do tej, którą zakupiła Galeria EL zostało zniszczonych po wyjeździe Gerarda Kwiatkowskiego do Niemiec w 1975 roku.
Całkowity koszt zadania: 56.200 zł
Wkład własny instytucji: 13.358,74 zł (z czego 9800 to wkład zagwarantowany przez Gminę Miasto Elbląg)
Dotacja ministerialna: 42 841, 26 zł
Liderem projektu i koordynatorem jest Jarosław Denisiuk

Jednocześnie pragniemy poinformować, że w czwartek o godz. 18.00 zapraszamy na otwarcie wystawy NABORY 2017, na którym zostaną zaprezentowane nowe prace zakupione do kolekcji, jak również prace, które znalazły się w 2017 roku w niej przekazane przez artystów w formie darów. Rok bieżący był owocny, jeśli idzie o liczbę pozyskanych do kolekcji obiektów. W 2017 roku Galeria EL powiększyła swoją kolekcję o 34 prace 7 artystów. Wśród nazwisk autorów prac znajdziemy: Gerarda Kwiatkowskiego, Andrzeja Smoczyńskiego, Wiesława Łuczaja, Tomasza Zawadzkiego, Piotra Korola, Ryszarda Litwiniuka oraz Arkadiusza Sylwestrowicza. Profil kolekcji Galerii EL i kierunki jej rozwoju determinują takie zagadnienia, jak: geometria, sztuka konkretna i minimalistyczna, malarstwo materii i gestu, sztuka w przestrzeni publicznej, akcent na intelektualizm i zamysł matematyczny. Profil kolekcji sztuki współczesnej Galerii EL, jest wypadkową działań kolekcjonerskich jej twórcy Gerarda Kwiatkowskiego oraz uzupełnień, które od kilku lat proponujemy.

Gerard Kwiatkowski przekazał nieodpłatnie swej macierzystej instytucji część zbiorów – ponad 220 prac – ze swojej kolekcji zgromadzonej w Museum Modern Art w niemieckim Hünfeld. Ta część zbiorów Galerii EL – sztuki geometrycznej jest w skali kraju jedną z najciekawszych kolekcji sztuki konkretnej i też jedną z najmłodszych kolekcji sztuki tego nurtu w Polsce, a jednocześnie jest przykładem świadomego kolekcjonowania, który na poziomie zgromadzonych dzieł daje efekt niezwykłej homogeniczności zbioru. Elbląski zbiór sztuki geometrycznej składa się z prac 160 artystów, reprezentantów wielu nurtów abstrakcji i geometrii w sztuce – od opartu, sztuki zredukowanej, abstrakcji przełomu lat 50. i 60., minimal art'u po sztukę inteligibilną i poezję konkretną. Stanowi on jednocześnie znakomite uzupełnienie kolekcji tzw. „Otwartej Galerii" tj. 55 monumentalnych rzeźb z metalu – form przestrzennych, powstałych pomiędzy 1965 a 2017 rokiem oraz znajdującej się na dziedzińcu Galerii EL kolekcji poezji konkretnej na granitowych ławkach.

Galeria EL
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ otto
ponad rok temu 1
A JAZZBLAG to w 2018 roku się odbedzie ????
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.