› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Elbląg i przyjaciele – już dziś startuje Jazzbląg Festiwal

› zapowiedzi ponad rok temu    17.07.2013
Konrad Kosacz
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
9 zdjęćElbląg i przyjaciele – już dziś startuje Jazzbląg Festiwal fot. Konrad Kosacz /elblag.net

Już dziś (17 lipca) startuje Jazzbląg Festiwal. Choć to dopiero drugi festiwal to już chyba wejdzie to do tradycji, że pierwszy dzień należy do elblążan. Nie ma się co dziwić, bo elbląskie środowisko jazzowe jest na wysokim poziomie i ma co zaprezentować.

Sam festiwal został poprzedzony dwoma imprezami towarzyszącymi: niedzielnym koncertem Pink Freud w Mjazzdze i wtorkowym wernisażem fotografii ze zbiorów ZaiKSu. Oprócz tego na Starym Rynku, przed Ratuszem Staromiejskim możemy oglądać wystawę fotografii z zeszłorocznej edycji festiwalu w obiektywie elbląskich fotografów.

Wystawa, którą możemy oglądać w krużganku Galerii EL, pod tytułem „Oblicza Muzyki” to nieduża wystawa portretów muzyków związanych z ZaiKSem. Portrety nie byle jakie, bo wykonane przez znanych polskich fotografów: Jacek Barcz, Wojciech Druszcz, Krzysztof Gierałtowski, Ryszard Horowitz, Jan Morek i Marek Szymański. Wśród znanych twarzy możemy zobaczyć Wojciecha Kilara, Leszka Możdżera, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Czesława Niemena i innych. Fotografie stanowią cześć dużej ekspozycji pt. "Twarze ZaiKSu".

Fotografie ogląda się dobrze, bo są w dużym formacie, niestety kosztem ilości. Po obejrzeniu wystawy czujemy mały niedosyt. Portrety pochodzą z różnego okresu na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Jest portret Jana Ptaszyna Wróblewskiego z czasów młodzieńczych, wręcz trudny do rozpoznania dla osób, które go znają głównie jako starszego pana w charakterystycznej czapeczce. Z drugiej strony portret muzyka jazzowego z młodego pokolenia – Leszka Możdżera z pióropuszem z klawiszy fortepianowych na głowie.
Choć na wernisaż przyszło nie wiele osób, to na pewno przewinie się przez nią wielu słuchaczy koncertów, którzy w przerwach między zespołami udadzą się na chwilę do krużganka aby urozmaicić sobie wieczór.

Pierwszy dzień Jazzbląga to "Elblążanie i przyjaciele". Nową płytę "Jazy" zaprezentuje Bartosz Krzywda wielki miłośni spływów kajakowych, Szymon Zuhelke zaprezentuje swój nowy autorski materiał powstały we współpracy z Rosjanami i Polakami. Oprócz tego muzycy pochodzący z Elbląga tworzący na co dzień poza miastem: Małek, Bukowski, Krakowski.

Obserwując wtorkową próbę czeka nas dzień niespodzianek, które do końca pozostają tajemnicą.

Zapraszamy.

ilość zdjęć 9 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.