› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Elbląg gospodarzem IV Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Baletowej

› bieżące ponad rok temu    11.12.2016
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Elbląg gospodarzem IV Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Baletowej fot. facebook.com/konkursbaletowy

Balet to bardzo wymagająca dyscyplina. Wymaga dużego nakładu pracy oraz wielkiego zaangażowania od najmłodszych lat. Wyniki pozwalające na życie z tej pasji osiągają tylko nieliczni. Mimo to nie brakuje chętnych do treningu, a belet jest coraz bardziej popularny, również w naszym mieście – m.in. za sprawą Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Baletowej.

Organizatorem konkursu jest wiceprezes Stowarzyszenia Broadway Ewa Kalka. W dniach 17 – 18 grudnia na scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu rywalizować ze sobą będzie 21 szkół tańca z całej Polski. Do naszego miasta przyjedzie ponad 470 tancerzy z takich ośrodków jak: Bielsko Biała, Chojnice, Cieszyn, Czernica, Gdańsk, Gdynia, Kołobrzeg, Lądek Zdrój, Lubawa, Łódź, Olsztyn, Opole, Poniatowa, Poznań, Radom, Warszawa, Wejherowo, Włocławek, Wrocław. O zwycięstwo walczyć będą także elblążanki reprezentujące Szkołę Tańca Broadway.

W sobotę, 17 grudnia na scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu rywalizować będą soliści tańca współczesnego oraz tańca klasycznego, natomiast 18 grudnia (niedziela) do rywalizacji staną duety i zespoły. Gala finałowa rozpocznie się 18 grudnia o godz. 17:30.

Bilety – cegiełki są dostępne w siedzibie organizatora przy ul. Willowej 1 w Elblągu (tylko do 16 grudnia!). Bilet – cegiełkę będzie można zakupić także bezpośrednio przed rozpoczęciem gali finałowej przy wejściu do Teatru.

Historia baletu sięga przełomu XVI i XVII wieku. Przyjmuje się że powstał on z renesansowych maskarad karnawałowych i z triumfów, popularnych we Włoszech, które przerodziły się w widowiska dworskie, złożone z recytacji, śpiewu, muzyki, pantomimy i tańca. Za jego symboliczny początek uznaje się wystawienie w Paryżu 1 września 1581 r. baletu dworskiego pod tytułem „Corce – Ballet Comique de la Reine” (Balet komiczny królowej). Balet jest rodzajem widowiska teatralnego, którego zasadniczymi elementami są: ruch, muzyka i oprawa scenograficznaj. Głównym ośrodkiem ekspresji jest jedyny w swoim rodzaju taniec, wykonywany przez tancerzy w takt zgodnej z treścią i nastrojem muzyki, w otoczeniu odpowiednio dobranych dekoracji i kostiumów. Właściwa historia polskiego baletu sięga drugiej połowy XVIII w. i jest ściśle związana z rozwojem teatru poddańczego na dworach magnackich. Z baletu poddańczego A. Tyzenhausa, zorganizowanego w Grodnie 1781, powstał zaliczany do najlepszych w Europie, zespół Tancerze Narodowi Jego Królewskiej Mości, który dzięki hojnemu mecenatowi artystycznemu Stanisława Augusta Poniatowskiego występował w Warszawie w latach 1785–1794.

Tak było rok temu – III Ogólnopolski Konkurs Sztuki Baletowej (Elbląg, 19–20 grudnia 2015r.):

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.