› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Dzisiaj (2 VIII) obejrzysz dwa odcinki filmu dokumentalnego „Dywizjon 303” Sławomira Malinowskiego

› bieżące 4 miesiące temu    2.08.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Na planie filmu „Dywizjon 303” w reżyserii Sławomira MalinowskiegoNa planie filmu „Dywizjon 303” w reżyserii Sławomira Malinowskiego fot. Sławomir Malinowski, Leader Film

Już dzisiaj (2 sierpnia 2019 r.) na kanale Planète+ będziecie mieli okazję zobaczyć, składający się z dwóch części, fabularyzowany dokument „Dywizjon 303”, którego twórcą jest elbląski dziennikarz i filmowiec Sławomir Malinowski.

Film powstał na podstawie książki Arkadego Fiedlera pod tym samym tytułem. Przedstawia historię polskiego dywizjonu. Stanowi kolejną odsłonę cyklu "Śladami Arkadego Fiedlera". Część pierwsza pt.: "Legenda powraca" zostanie wyemitowana na kanale Planète+ o godz. 22.00, natomiast część druga pt.: "Legenda trwa" ok. godz. 22.40. 

Film dokumentalny Sławomira Malinowskiego jest próbą ukazania szerokiego kontekstu historycznego wydarzeń  związanych z heroiczną walką Polaków w bitwie o Anglię, ale także położenia polskich pilotów przed i po tym konflikcie, jak również stosunku Brytyjczyków do naszych żołnierzy. 

Zdjęcia do filmu były kręcone w Anglii (Londyn. Northwood, Northolt, Dover) oraz w Polsce (Puszczykowo, Toruń, Elbląg, Konstancin i pałac w Janowie). Film był realizowany techniką 4K. Na potrzeby emisji telewizyjnej została przygotowana wersja HD.

Narratorami są synowie pisarza: Arkady Radosław i Marek. Marek Fiedler w pierwszej części zagrał swojego ojca, a jego żona Krystyna swoją teściową Marię. W filmie występują także: Jacek Gudejko jako sędzia, Darusz Siastacz jako Air Chief Marshal Sir Philip Joubert de la Ferte, Alan Bochnak jako Jan Zumbach, Dale Taylor jako kapral/premier Clement Atlee, Tomasz Jagiełło jako mechanik, Stanisław Szwed jako brytyjski robotnik i Izabela Potocka jako WAF-ka. Partyznantów zagrali członkowie Międzyszkolnego Koła Historycznego oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Elbląga.

Ciekawostką jest fakt, że mundury wykorzystywane w filmie są autentycznymi mundurami RAF-u z tamtego okresu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.