› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Dwa dokumenty w ramach pokazów pofestiwalowych „Żydowskie Motywy”

› bieżące ponad rok temu    13.11.2014
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Dwa dokumenty w ramach pokazów pofestiwalowych „Żydowskie Motywy”

W piątek 14 listopada o godz. 18.00 zapraszamy do Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej na projekcję w ramach pokazów pofestiwalowych 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. Będzie można zobaczyć dwa filmy dokumentalne: „Pani spod szóstki” oraz „Piętno?”. Wstęp wolny.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY "ŻYDOWSKIE MOTYWY" jest jednym z największych tego typu festiwali w Europie, skoncentrowanym na tematyce żydowskiej we współczesnej kinematografii. Festiwal ma na celu pokazywanie tego, co najciekawsze w kulturze, historii i tradycji żydowskiej, a także promowanie idei tolerancji i wielokulturowości.

Projekcje w ramach pokazów pofestiwalowych 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy odbywają się w Bibliotece Elbląskiej we wszystkie listopadowe piątki. Miejsce projekcji: Sala Audiowizualna Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7. Program pokazów na stronie internetowej: www.bibliotekaelblaska.pl
 

„Pani spod szóstki”, reż. Malcolm Clarke (Kanada/USA/UK, 2013, 39’)

Oscar dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego (2014)

O filmie:

„Pani spod szóstki”, laureat Oscara, jest jedną z najbardziej inspirujących, podnoszących na duchu historii roku. Mająca 109 lat Alice Herz Sommer, najstarsza osoba, która przeżyła Holocaust, każdego dnia ćwiczyła na fortepianie przez dwie i pół godziny. Aż do śmierci w dniu 24 lutego 2014 była osoba niezależną i przypisywała swoje długie życie nie „dobrym genom”, ale „dobrej muzyce”. Pozytywny i optymistyczny ogląd świata oraz głębokie przekonanie o zasadniczej dobroci rodzaju ludzkiego utrzymywało Alice Herz Sommer przy życiu przez ponad stulecie.

kraj i rok produkcji: Kanada, USA, Wielka Brytania, 2013
reżyseria: Malcolm Clarke scenariusz: Malcolm Clarke, Carl Freed
zdjęcia: Kieran Crilly montaż: Carl Freed muzyka: Luc St. Pierre
produkcja: Reed Entertainment, Média Vérité Films, Bunbury Films
rodzaj filmu: dokumentalny czas trwania: 39 min.

„Piętno?”, reż. Marti Sans, (Hiszpania, 2012, 73’)

Pierwsza Nagroda za najlepszy długometrażowy dokument na Żydowskim Festiwalu Filmowym w Punta del Este (Urugwaj, 2013) O filmie: „Piętno?” powstało z potrzeby autora, Martí Sansa, wytłumaczenia sobie powodów, dla których przez 50 lat lekceważył prawie wszystko co dotyczyło tradycji, będącej częścią jego kulturowego i genetycznego dziedzictwa. Dzięki wywiadom z piętnastoma ekspertami film ten rozwija historię i kolejne mutacje judeofobii, począwszy od oskarżeń ze strony chrześcijan o „bogobójstwo” aż do wyłonienia się nowoczesnego państwa Izrael. Piętno? proponuje zakwestionowanie kluczowych idei odziedziczonych przez stulecia nieporozumień i nietolerancji, które wymagają ponownego przemyślenia.

kraj i rok produkcji: Hiszpania, 2013
reżyseria: Martí Sans scenariusz: Martí Sans, Marçal Cebrian
zdjęcia: Marcos Pasquin montaż: Albert Bernal muzyka: Angel Farres produkcja: Altervideo
rodzaj filmu: dokumentalny
czas trwania: 73 min.

Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.