› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Dotknij, poczuj, zrób to sam

› imprezy ponad rok temu    18.11.2015
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Dotknij, poczuj, zrób to sam fot. nadesłane

Międzynarodowe Spotkania Artystyczne to koncerty, prezentacje, wernisaże wystaw, ale równie ważna jest przestrzeń spotkań, dyskusji i wspólnej pracy warsztatowej, m.in. podczas panelu dla terapeutów „Dydaktyczny rekwizyt w terapii". Już jutro, 19 listopada w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" rozpocznie się trzydniowa impreza, podczas której przed szeroką publicznością zaprezentują swoją twórczość artyści wyjątkowi - sprawni oraz z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, z Polski i zagranicy.

W programie Międzynarodowych Spotkań Artystycznych znalazły się spektakle, warsztaty prowadzone m.in. przez muzyków z Ukrainy, a także panel dla terapeutów, zorganizowany przy współpracy ze Szkołą Policealną im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu, w którym udział wezmą m.in. pedagodzy z Centrum Rehabilitacji i Korekcji Dzieci Niepełnosprawnych w Kaliningradzie.

Panel skierowany jest do instruktorów, pedagogów, terapeutów. W części praktycznej, jego uczestnicy od strony warsztatowej poznają zasady tworzenia pomocy dydaktycznych: książeczki dotykowej oraz kolorowych kompozycji z drewna, które służą do przesuwania lub przeplatania.

- Zastosowanie ruchomych rekwizytów wpływa na umiejętność różnicowania świata i poznania relacji, rozwija umiejętności manualne i wyobraźnię – mówi Ewa Bednarska–Siwilewicz, która poprowadzi jeden z elementów panelu. - Pozwala zrozumieć pojęcia kształtu, powierzchni, właściwości faktur i materiałów, a eksperymentowanie z formami trójwymiarowymi dostarcza bodźców dla zmysłu dotyku.

Takie działania wskazane są również dla osób z dysfunkcją wzroku. Podczas tworzenia własnych opowiadań w książeczkach dotykowych uczestnicy będą mogli poznać sposoby jej wykonania.

- Do tego działania warto angażować całą rodzinę lub grupę. Tworzenie książeczki dotykowej wprowadza w fantastyczną przestrzeń opowiadań, wpisuje się w animizm dziecięcy, tą cechę myślenia dziecięcego, która przypisuje posiadanie „duszy" przedmiotom, zabawkom. Wprowadzanie takich pomocy dydaktycznych do edukacji wspiera koordynację wzrokowo – ruchową i umiejętność skupienia uwagi, dodatnio wpływa na rytmiczność, harmonię ruchów rąk oraz czucie w schemacie ciała – dodaje Ewa Bednarska – Siwilewicz.

W wyniku takich czynności kształcą się zdolności manualne dłoni - motoryki małej, pobudzając do myślenia przestrzennego i konstrukcyjnego.

Uczestnicy panelu poznają także gotowe pomoce, które zostały wykonane przez uczniów wydziału Opiekunki Dziecięcej i Terapii Zajęciowej w Szkole Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu.

Prowadzenie: Sylwia Zaborowska – nauczyciel, terapeuta zajęciowy, Policealna Szkoła im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu. Ewa Bednarska-Siwilewicz – plastyk, socjoterapeutka, CSE „Światowid".

Szczegóły dotyczące Międzynarodowych Spotkań Artystycznych można znaleźć tu: http://msa.swiatowid.elblag.pl/.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.