› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Dorota Kujawa-Weinke, nauczycielka SP nr 21 w Elblągu, zaproszona do Belwederu

› rozwój i edukacja ponad rok temu    19.12.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 2 ocen 7 / 100%
A A A
5 zdjęćDorota Kujawa-Weinke, nauczycielka SP nr 21 w Elblągu, zaproszona do Belwederu fot. archiwum Doroty Kujawy-Weinke

Dorota Kujawa-Weinke, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 21 w Elblągu, otrzymała zaproszenie do Belwederu na prezentację serii "Literatura i Pamięć", która powstała dzięki współpracy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Instytutu Pamięci Narodowej i uzyskała Patronat Prezydenta RP. To mocne docenienie naszej pedagog.

Jakie były jej wrażenia ze spotkania?

Wracam ze spotkania w Belwederze prezentującego serię " Literatura i Pamięć," która powstała dzięki współpracy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Instytutu Pamięci Narodowej i została objęta patronatem Prezydenta RP. Spodziewałam się, że wartości patriotyczne wybrzmią bardzo mocno i tak było. W ministerialnych przemowach nie zabrakło miejsca na definiowanie roli literatury w kształtowaniu młodych ludzi. Jest to bezsprzeczne. Natomiast ciężko pojąć jak kształtować TAKĄ literaturą współczesne pokolenie. Patriotyzm w książce " Piłsudski pisarz," której autorką jest dziennikarka Gazety Polskiej, jest oderwany od tego, co bliskie współczesnemu pokoleniu. Aby zbudować świadomość obywatelską i patriotyczną trzeba mówić także językiem dzieci i młodzieży, trzeba pokazywać im te wartości także, a może przede wszystkim, przez pryzmat teraźniejszości. Może wtedy to, co tak dalekie i niezrozumiałe stanie się bliższe? Myślę, że potrzeba także nowej definicji patriotyzmu, ale żeby ją uzyskać trzeba słuchać i usłyszeć uczniów i nauczycieli.

– napisała 18 grudnia 2019 r. na swoim profilu społecznościowym Dorota Kujawa-Weinke.

Przypomnijmy, że około dwa miesiące temu nauczycielka dołączyła do grupy Superbelfrzy RP. 

Najważniejszym celem grupy Superbelfrzy jest dzielenie się doświadczeniem w wykorzystywaniu narzędzi (programów) w prowadzeniu lekcji, aktywizowaniu uczniów, uczeniu poza szkołą, tworzeniu metodyk przedmiotów wspomaganych TiK. Kto należy do grupy Superbelfrzy RP? Uczestnictwo w grupie daje możliwości „bycia zauważonym” i docenionym niekoniecznie we własnej placówce, ale w gronie praktyków-pasjonatów, eduzmieniaczy. Nieprzypadkowo jest tutaj Nauczyciel Roku 2013 – Marcin Zaród, czy prof. Lech Mankiewicz. Każdy z członków grupy stara się zmieniać własne otoczenie edukacyjne korzystając z rad i doświadczeń kolegów i koleżanek. Nieważny jest wiek, staż, miejsce pracy – liczy się wiedza, umiejętności, chęć działania i edu-pasja. Dołączyli do grupy Nauczyciele Roku: Barbara Halska (2014), Marta Florkiewicz-Borkowska (2017) czy Przemysław Staroń (2018). W grupie są też zwycięzcy konkursów z innych lat, ale tytuły otrzymali nie będąc członkami grupy (Darek Kulma, Anna Sosna, Joanna Urbańska). Do grupy Superbelfrów należy 150 nauczycieli z Polski.

Z bloga grupy Superbelfrzy RP. 

Dorota Kujawa-Weinke jest nauczycielką języka polskiego i bibliotekarką w Szkole Podstawowej nr 21 w Elblągu; jest również mentorką i konsultantką Centrum Edukacji Obywatelskiej w kursie 3. i 4. edycji "Ocenianie kształtujące zeszyt", współorganizatorką laboratorium edukacyjnego "Hop, zmiana" w Elblągu, ogólnopolskiego spotkania polonistów "Chcę Wam opowiedzieć o..." w Warszawie, ogólnopolskich warsztatów dla nauczycieli języka polskiego i edukacji wczesnoszkolnej "Chcę Wam pokazać jak...". Była prelegentką wielu ogólnopolskich konferencji, organizatorką warsztatów i spotkań dla nauczycieli. Dwukrotnie uzyskała certyfikat Microsoft Innovative Educator Expert, publikuje dla "Sygnału", "Librusa", "Niezbędnika Dyrektora". Jest współautorką ogólnopolskiego projektu "Matematycznie na języku polskim", który integruje treści międzyprzedmiotowe oraz popularyzatorką uznania błedów w edukacji; jest również współautorką cyklu Edumiesiąc – webinariów poświęconych edukacji.

Informacja: Anna Czerwińska, Dorota Kujawa- Weinke

 • Dorota Kujawa-Weinke z SP nr 21 w Elblągu otrzymała zaproszenie do Belwederu na prezentację serii
 • Dorota Kujawa-Weinke z SP nr 21 w Elblągu otrzymała zaproszenie do Belwederu na prezentację serii
 • Dorota Kujawa-Weinke z SP nr 21 w Elblągu otrzymała zaproszenie do Belwederu na prezentację serii
 • Dorota Kujawa-Weinke z SP nr 21 w Elblągu otrzymała zaproszenie do Belwederu na prezentację serii
 • Dorota Kujawa-Weinke z SP nr 21 w Elblągu otrzymała zaproszenie do Belwederu na prezentację serii
ilość zdjęć 5 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Joasia
ponad rok temu ocena: 100%  2
To się nazywa powołanie do zawodu :) Życzę dalszych sukcesów.
odpowiedz oceń komentarz 6 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dorota
ponad rok temu ocena: 100%  1
Gratulacje i dalszych sukcesów dla Pani Doroty Kujawy-Weinke❤
odpowiedz oceń komentarz 6 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.