› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Dlaczego lubimy czytać o wojnie, dlaczego lubimy pisać o wojnie?

› bieżące ponad rok temu    4.11.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 4 / 100%
A A A
Dlaczego lubimy czytać o wojnie, dlaczego lubimy pisać o wojnie? fot. nadesłane

Filia nr 7 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Hetmańskiej wraz z Elbląskim Forum Odtwórców Historycznych zapraszają w czwartek 7 listopada o godz. 17.00 na spotkanie pt. „Na zachodzie bez zmian – Erich Maria Remarque – dlaczego lubimy czytać o wojnie, dlaczego lubimy pisać o wojnie?”. Wstęp wolny.

Konia z rzędu temu, kto znajdzie w literaturze taką epokę, w której szczęk broni, skowyt dożynanych i bohaterstwo żywych nie zostałoby opisane i zamienione w sukces literacki i wydawniczy. Książki, w których wojna nie występuje należą do rzadkości i mówiąc szczerze są nudne. Dlaczego tak jest? Czy człowiek należy do tych istot żywych, które zabijają tylko dla zabijania, którym nie wystarczy zabijanie dla przetrwania? Jaka miłość czy pożądanie są bardziej plastyczne i pobudzające zmysły niż te, które toczą się w okowach wojny, olbrzymich scen batalistycznych i śmierci? Nie było epoki historycznej, w której wojna nie zostałaby opisana w jej rzeczywistym kształcie, w której romantyzm znikał wyjątkowo szybko, a cierpienie fizyczne i psychiczne, ból i strach trwały wyjątkowo długo. Do tego nurtu literackiego należy książka Ericha Marii Remarque`a „Na zachodzie bez zmian”. Porównanie tej książki z innymi dziełami literatury pięknej czy wspomnieniami żołnierzy jest pasjonującą próbą odpowiedzi na zasadnicze pytanie stanowiące motto spotkania : Dlaczego lubimy czytać o wojnie, dlaczego lubimy pisać o wojnie?/ Piotr Imiołczyk.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Książki, które wstrząsnęły światem” i poprowadzi je elbląski historyk i nauczyciel – Piotr Imiołczyk.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Piotr
ponad rok temu ocena: 0%  2
To kwestia gustu. Mamy dziwną manierę, potępiamy działania wojenne jakie mają miejsce w dzisiejszych czasach, ale z chęcią czytamy o minionych wojnach. Ja tu widzę, tęsknotę człowieka za prawdziwymi bohaterami, heroicznymi czynami, brawurowymi akcjami itp. Troszkę może jest to zakorzenione w naszej mentalności narodowej. Stąd popularność takich książek. Wymachiwanie szabelką i oddawanie życia na frontach na całym świecie za "Wolność naszą i waszą" jest naszą specjalnością. Każdy z nas będąc pacholęciem chciał być rycerzem walczącym pod sztandarami JKM króla. Zadajmy pytanie, dlaczego tak bardzo lubimy oglądać inscenizację bitew historycznych. Wojna była, jest i będzie polem eksperymentalnym do wypróbowania najnowszych zdobyczy techniki, nad którymi pracowaliśmy w okresie pokoju. Dlatego uważam, że właśnie czas pokoju jest ciekawszą stroną rozwoju cywilizacyjnego człowieka. Szkoda, że nie będę mógł pojawić się na spotkaniu. Serdecznie pozdrawiam naszego historyka.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ UCZEN
ponad rok temu ocena: 0%  1
DALJCIE SPOKOJ Z TYM HISTORYKIEM ELBLASKIM...HEHEHE a NAUCZYCIELBAAARDZO KIEPSKI...
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.