› bieżące |
ponad rok temu
30.01.2017 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Najważniejsze etapy biografii i główne wątki twórczości Stanisława Vincenza poznać będzie można na niezwykłej wystawie oraz wykładzie i projekcji filmu dokumentalnego. A wszystko to w sobotę, 4 lutego o godzinie 12.00 w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu.
Wystawa przygotowana jest przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu we współpracy z Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, organizatorami Festiwalu im. Brunona Schulza i Gminę Wrocław. Po raz pierwszy wystawa została pokazana w połowie października 2014 roku w Auli Biblioteki Ossolineum we Wrocławiu w ramach Festiwalu im. Brunona Schulza, a następnie w Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Od początku lutego 2015 roku była prezentowana w: Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego, Bibliotece Śląskiej w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach, Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Spichlerzu w zespole dworsko-parkowym w Kuźnicach (Tatrzański Park Narodowy), Bibliotece Uniwersytetu Rzeszowskiego, Bibliotece Jagiellońskiej, Bibliotece Głównej Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gmachu Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej, Instytucie Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Wydziale Filologiczno-Historycznym filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim, Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, Galerii „Pod Dachem Nieba" w Ciechocinku, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu, Zamku Piastowskim w Legnicy.
- W Elblągu pokażemy ją w przestrzeni holu głównego Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" – mówi Teresa Miłoszewska, kierownik Działu Edukacji Kulturalnej CSE „Światowid" w Elblągu. – Wystawa zatytułowana jest „Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888–1971)", jej scenariusz opracował dr Jan A. Choroszy, który będzie gościem podczas otwarcia elbląskiej wystawy, zaś za koncepcję plastyczną i aranżację odpowiada Konrad Górniak.
Twórca wystawy Jan A. Choroszy jest pracownikiem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, autorem monografii Huculszczyzna w literaturze polskiej (1991) i studiów poświęconych Vincenzowi, pomysłodawcą wortalu www.vincenz.pl.
- Vincenz jest reprezentantem całej generacji polskich autorów emigracyjnych, w PRL-u objętych zapisem cenzorskim, wyeliminowanych z żywego obiegu kultury krajowej, zmarginalizowanych w dydaktyce uniwersyteckiej i szkolnej – mówią organizatorzy. - Wystawa prezentuje najważniejsze etapy jego biografii i główne wątki twórczości, przypomina esej: opowieść łączy fakty, obrazy i zdjęcia, wspomnienia, opinie oraz fragmenty tekstów. Tłem narracji są fotografie włoskiego etnologa Lidia Ciprianiego z 1933 roku.
Wystawa otwarta zostanie 4 lutego o godzinie 12.00 w holu głównym CSE „Światowid" w Elblągu, następnie w Galerii Nobilis wygłoszony zostanie wykład oraz odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego Waldemara Czechowskiego "Śladami Vincenza". Wstęp jest bezpłatny.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |