› bieżące |
ponad rok temu
6.12.2013 Małgorzata Łuczak komentarzy 0 ocen 3 / 100% |
A A A |
Grudzień to miesiąc od zawsze silnie związany z religią oraz tradycją. Okres Świąt Bożego Narodzenia oraz koniec roku często skłania nas do rozmyślań. Dlatego właśnie teraz odbyło się pierwsze świąteczne spotkanie Salonu Polityki. Na pytanie „Czy Polacy to katolicy?” odpowiedzieli prof. Zbigniew Mikołejko i red. Adam Szostkiewicz. Dyskusję prowadził Mirosław Pęczak.
Zbigniew Mikołejko zajmuje się badaniami nad religią. Wykłada filozofię oraz logikę. Opublikował ponad osiemset tekstów, jest autorem licznych książek. Jego twórczość dotyczyła filozofii, religii, świętych, śmierci i przemocy. Pisał między innymi do Gazety Wyborczej oraz Newseeka.
- Kościół nie utożsamia się z żadną partią polityczną, jest powszechny i otwarty na różne formy – wyjaśnia Zbigniew Mikołejko. Uważa także, że aby dobrze poznać współczesną kulturę, religię oraz tradycję należy zwrócić większą uwagę na jej historię. Przeszłość jest w tym wypadku kluczowa.
– Trzeba pamiętać, że hasło „Polak to katolik” wiąże się z zaborami. To w tym czasie naród walczył o swoją tożsamość. Nie poddawał się rusyfikacji oraz germanizacji. Wszystkie zdarzenia z przeszłości silnie wpływały na tożsamość wyznaniową Polaków.
- Jeżeli spytamy Polaka czy jest katolikiem, 95% odpowiada, że tak. Nie wiąże się to jednak do końca z praktykowaniem oraz uczęszczaniem do kościoła. Na niedzielne msze święte uczęszcza około 40 % obywateli - informuje Zbigniew Matejko. Zaznacza jednak, że w różnych częściach kraju te liczby się zmieniają. Widocznie więcej osób wierzących i praktykujących mieszka przy wschodniej granicy kraju. Im dalej na zachód, liczby te się zmniejszają.
- W teologii katolickiej istnieje teologia narodu i patriotyzmu która nakłada prawa i obowiązki - opowiada Adam Szostkiewicz. Z zawodu jest dziennikarzem oraz publicystą. Zajmuje się tematyką historii kościoła oraz polityką. Twierdzi, że jest katolikiem.
- Nie zrozumiałbym kultury polskiej gdybym nie był kulturowym katolikiem. Katolicyzm jest otwarciem się też na kultury – wyjaśnia.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |