› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Czy Anna Zalewska przyjedzie do Elbląga na debatę oświatową? [ANKIETA]

› rozwój i edukacja ponad rok temu    12.01.2017
Maciej Markowski
komentarzy 3 ocen 2 / 100%
A A A
Czy Anna Zalewska przyjedzie do Elbląga na debatę oświatową? [ANKIETA]

9 stycznia 2017 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy, które już wkrótce sprawią, że zmieni się system oświatowy w Polsce. W związku z tym znikną całkowicie 3-letnie gimnazja, a w ich miejsce powróci system 8+4, czyli 8-letnie szkoły podstawowe oraz 4-letnie licea (5 lat będzie trwała edukacja w technikum). Prawo i Sprawiedliwość jest przekonane o konieczności naprawy polskiej oświaty, ale oczywiście nie wszyscy podzielają to zdanie. Dlatego też parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej wespół ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego organizują w Elblągu debatę, na którą zapraszają nie tylko rodziców, nauczycieli, samorządowców, ale także odpowiedzialną za polską edukację w rządzie PiS-u minister Annę Zalewską. Spotkanie zaplanowano na 17 stycznia, na godzinę 17:00 w Atrium Hotelu "Arbiter".

Przeciwnicy reformy są pewni, że ustawa przyniesie jedynie niepotrzebny chaos, który najbardziej uderzy w samych uczniów. Pierwszy rocznik, któy zostanie objęty reformą to uczniowie, którzy 1 września 2017 r. rozpoczną naukę w szkołach powszechnych, czyli tegoroczne sześciolatki oraz uczniowie, którzy powinni wówczas pójść do I klas gimnazjów (czyli ci, którzy w minionym roku chodzili do klas V szkół podstawowych), trafią oni do VII klas szkół powszechnych. W ramach zapowiadanej przez MEN reformy szkolnictwa przewidziano trzyletni okres przejściowy. W tym czasie klasy VII będą mogły znajdować się albo w budynku gimnazjum, albo szkoły podstawowej. Docelowo klasy I-IV i V-VIII mają być połączone w jedną szkołę. Uczniowie, którzy jesienią 2017 r. trafią do I i VII klas szkół powszechnych, będą pierwszymi rocznikami, które będą uczyć się zgodnie z nową podstawa programową kształcenia ogólnego. Jednocześnie uczniowie pozostałych roczników będą kończyć rozpoczęty cykl nauczania w szkołach podstawowych i gimnazjach. W efekcie w roku szkolnym 2019/2020 do liceów, techników i szkół branżowych trafi podwójny rocznik uczniów. 

W tym czasie zacznie się wygaszanie gimnazjów, które znikną z systemu oświaty w 2019 roku. Wielu nauczycieli straci wtedy pracę, choć według rządzących tak wcale się nie stanie. Za przekształcenia w poszczególnych miastach odpowiedzialne będą samorządy, które będą na to miały czas do końca marca br.

Jeszcze zanim ustawy zostały podpisane, w Elblągu miało dojść do debaty, ale z terminu 17 grudnia zrezygnowano (z oczywistych powodów). Teraz w końcu do niej dojdzie, a ponownie zaproszenie otrzyma szefowa MEN Anna Zalewska.

- Do udziału w debacie zapraszamy mieszkańców naszego regionu zainteresowanych reformą edukacyjną. Będzie okazja do porozmawiania o planowanych zmianach w edukacji z najlepszymi specjalistami w Polsce. Wśród gości debaty są: Krystyna Szumilas - poseł RP, była minister edukacji; Janusz Koziński - prezes Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Marek Wójcik - członek Zarządu Związku Miast Polskich. Zaproszenia wysłaliśmy do Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej oraz Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Marka Nowackiego. Mamy nadzieję, że zaproszenia zostaną przyjęte - informuje senator Jerzy Wcisła.

Członkowie PO nie mają wątpliwości, że zmiany w edukacji obciążą samorząd ogromnymi kosztami. Jerzy Wcisła proponował nawet, aby w sytuacji, w której pojawią się dodatkowe koszty dla samorządowców, ponosił je budżet państwa. W przypadku poprzedniej reformy Elbląg dołożył około 3 milionów złotych.

- To ważne, by rodzice, ale także nauczyciele i samorządowcy z najlepiej poinformowanych źródeł dowiedzieli się, jak zmiany w oświacie wpłyną na proces uczenia się naszych dzieci i młodzieży. Jaki wpływ zmiany będą miały na budżet samorządu? - pyta poseł Elżbieta Gelert. - Przede wszystkim jednak zapraszamy mieszkańców Elbląga i naszego regionu - dodają organizatorzy.

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie wyklucza strajku generalnego, a najlepiej byłoby gdyby decyzję pozostawić suwerenowi - w ogólnopolskim referendum. - Jestem zawiedziony, że pan prezydent podpisał ustawę o zmianie ustroju szkolnego. Miałem nadzieję, że przeważy dobro dziecka, a nie sprawy polityczne. Nie rozwala się domu, gdy wystarczy remont, bo wiadomo, że trzeba dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości - mówił Gerhard Przybylski, prezes elbląskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Czy Anna Zalewska odpowie na zaproszenie do Elbląga? Okaże się najpewniej 17 stycznia.

Tymczasem my zapraszamy Was do ankiety, która da odpowiedź na najważniejsze pytanie: czy reforma przyniesie pozytywne, czy negatywne skutki w polskiej oświacie?

 

Jesteś za czy przeciw wprowadzanej reformie edukacji?

Według Ciebie, wprowadzana przez Prawo i Sprawiedliwość reforma edukacji, która będzie skutkowała między innymi wygaszaniem gimnazjów i powrotem do 8-letnich podstawówek oraz 4-letnich liceów, a także 5-letnich techników, przyniesie pozytywne czy negatywne skutki w polskiej oświacie?

ankieta dodana 12.01.2017
"ZA" reformą edukacji (19%)
"PRZECIW" reformie edukacji (80%)
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 2
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ zmartwiony
ponad rok temu ocena: 60%  3
nikt nie mówi że wszytko jest ok i nic nie trzeba zmieniać, być może gimnazja w obecnej formie nie są najlepszym rozwiązaniem, ale należałoby się pochylić nad tematem, zastanowić, przedyskutować, spojrzeć na inne kraje, jak, dlaczego, co się sprawdza, a nie na kolanie, w nocy i kolejne miliardy w błoto. To że dzieciaki przegonimy z jednej budy do drugiej oleju w głowie im nie przysporzy. Programy nauczania o których wszyscy mówią, że przeładowane, że nie przystające do czasów jak będą zmienione ? Kopiuj - wklej, bo przy takim tempie nikt się nie pochyli nad jakąkolwiek zmianą , nie ma czasu.
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 8+4/5
ponad rok temu ocena: 50%  2
ja niestety musiałem iść do tych "chorych" gimnazjów i to zniszczyło mi moją naukę bo musiałem opuścić podstawówkę w której miałem j. niemiecki a tam był j. angielski i to od pierwszej klasy więc miałem 6 lat do nadrobienia
odpowiedz oceń komentarz 5 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ biseptol
ponad rok temu ocena: 82%  1
z utęsknieniem czekam na ten jej promienny uśmiech
odpowiedz oceń komentarz 9 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.