› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Cykl spotkań z twórczością Witolda Gombrowicza w elbląskim Teatrze

› bieżące miesiąc temu    23.05.2024
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Cykl spotkań z twórczością Witolda Gombrowicza w elbląskim Teatrze fot. Nadesłane.

W najbliższy poniedziałek 27 maja o godzinie 18:00 na Małej Scenie zapraszamy na pierwsze wydarzenie z cyklu spotkań z twórczością Witolda Gombrowicza – „Gombrowicz – ja, Witold”. Podczas pierwszego spotkania zaprezentowany zostanie wywiad przeprowadzony z Witoldem Gombrowiczem przez dziennikarza Dominique de Roux.

Wywiad publikowany był pierwotnie na łamach miesięcznika „Kultura” w latach 1967-1968. Pierwsze wydanie książkowe ukazało się w języku francuskim w 1968 roku w paryskim wydawnictwie Pierre Belfonda jako dzieło Witolda Gombrowicza „Entretiens avec Dominique de Roux” (w przekładzie Jadwigi Kukułczanki i Francois Marie), natomiast pierwsza edycja polska nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu ujrzała światło dzienne rok później jako dzieło Dominique’a de Roux „Rozmowy z Gombrowiczem”.

Dopiero drugie wydanie francuskie po śmierci Dominique’a de Roux (1977), wydane pod tytułem „Testament”, do którego włączono zgodnie z jego życzeniem listy z tego okresu, ujawniło, że Gombrowicz odmówił nagrywania rozmów na magnetofon i napisał całą książkę po polsku, łącznie z pytaniami. W obecnym krajowym wydaniu, za zgodą Rity Gombrowicz, przywrócono rzeczywistą postać ostatniej książce Gombrowicza, jego prawdziwemu „Testamentowi”. W wywiadzie tym, pisarz opowiada o swojej rodzinie, młodości i czasach dojrzałych. Tekst uważany jest za prawdziwy testament Gombrowicza.

Spotkanie w konwencji znanej już Państwu Sceny przy stoliku, tym razem z prowadzącym w osobie Michała Pabiana - dramaturga i twórcy adaptacji scenicznych, autora tekstów dramatycznych wystawianych m.in. w Teatrze Śląskim, Teatrze Nowym w Poznaniu i Lubuskim Teatrze Dramatycznym.

Michał Pabian studiował w krakowskiej szkole teatralnej, był uczestnikiem stypendium w zespole Franka Castrofa w Volksbuhne. Jest autorem ponad 30 adaptacji wystawianych w Polsce, Niemczech, Francji, Austrii. Wydarzeniu towarzyszyć będzie rozmowa na temat twórczości Witolda Gombrowicza.

Tekst przeczytają: Jerzy Przewłocki oraz Marcin Tomasik. Wywiad pochodzi z "Testamentu" W. Gombrowicza. Bilety w cenie 15 złotych dostępne w kasie oraz na stronie Teatru.

Jolanta Nidzgorska,
Sekretarz literacka, Teatr im. A.Sewruka w Elblągu

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.