› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Co decyduje o wartości dzieła sztuki?

› poradnik ponad rok temu    3.07.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Co decyduje o wartości dzieła sztuki?

Co decyduje o wartości konkretnych dzieł sztuki? I dlaczego niektóre z nich są tak drogie? Dla osób nieobeznanych ze światem sztuki, różnice w cenach mogą być dezorientujące. Co sprawia, że jeden obraz sprzedaje się za 10 tysięcy zł, a drugi za 10 milionów?

Mówiąc w najbardziej podstawowych kategoriach gospodarczych: wysoki popyt i niska podaż powodują wysokie ceny dzieł sztuki. Sztuka jest z natury wyjątkowa, ponieważ w danym momencie istnieje ograniczona podaż na rynku. Jak jednak sprawdzić, ile jest wart obraz, o którego sprzedaży myślimy? Przy wycenie dzieł sztuki należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Oto najważniejsze z nich:

1. Kim jest autor obrazu?
 

Modni artyści, o których się mówi w świecie sztuki i w prasie, oraz ci którzy wystawiają swoje prace w ważnych galeriach i muzeach, uzyskują często wysokie stawki za swoje dzieła. Ważna jest też rola artysty i jego pozycja w historii sztuki i w konkretnym nurcie artystycznym. Jeśli więc artysta należy do modnych i/lub cenionych, możesz być pewien, że za dzieło jego autorstwa uzyskasz przyzwoitą kwotę.

2. Styl dzieła
 

Duży wpływ na wycenę dzieł sztuki ma styl dzieła, a mówiąc inaczej: czy dany obraz jest reprezentatywny dla stylu danego artysty. Czasami się zdarza, że dzieła nawet najmodniejszych lub najbardziej cenionych twórców sprzedawane są za cenę niższą niż inne jego dzieła właśnie ze względu na to, że konkretny obraz nie wpisuje się w najbardziej znany styl malarza.

3. Stan dzieła
 

Jeśli obraz, który chcesz sprzedać, jest uszkodzony, wymaga konserwacji, jest porysowany lub wyblakły, może mieć to wpływ na jego wartość. Jeśli nie jesteś pewien, czy dzieło, które posiadasz, jest w stanie dobrym, bardzo dobrym czy idealnym, najlepiej zwrócić się do specjalisty, który dokona osobistej oceny, lub wysłać zdjęcia obrazu do specjalistów oferujących wycenę obrazów online. Dzięki temu będziesz dysponował profesjonalną oceną, która pozwoli ci stwierdzić, jakie jest prawdopodobieństwo sprzedaży twojego dzieła w dobrej cenie. Wycena obrazów online jest niezwykle wygodnym narzędziem ustalania wartości dzieł sztuki, pamiętaj jednak, że zdjęcia, które wysyłasz specjalistom, muszą być dobrej jakości. Pamiętaj też, by dołączyć do nich wszystkie informacje, jakie posiadasz o dziele i artyście.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.