› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Ciała dialogu obywatelskiego - konferencja plenarna elbląskich organizacji pozarządowych

› bieżące ponad rok temu    28.09.2016
Paweł Rodziewicz
komentarzy 6 ocen 2 / 100%
A A A
Ciała dialogu obywatelskiego - konferencja plenarna elbląskich organizacji pozarządowych fot. Paweł Rodziewicz

W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli organizacje pozarządowe w ciałach dialogu obywatelskiego - taki był temat konferencji, która w poniedziałek (27.09) odbyła się w Ratuszu Staromiejskim. Dyskusje toczyły się na temat poprawy jakości dialogu obywatelskiego, stanowiącego podstawę współpracy z samorządem.

Na konferencji pojawiło się 50 osób reprezentujących elbląskie organizacje pozarządowe. Wśród tych osób rozdano 23 karty do głosowania w wyborach uzupełniających do Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych. Na konferencji obecny był także Jacek Boruszka, wiceprezydent Elbląga, który reprezentował stanowisko samorządu.

Zbieg terminu konferencji z obchodami 77 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego spowodował pierwsze dyskusje i spory pośród zebranych. Obecny na konferencji Mariusz Lewandowski wielokrotnie jeszcze prezentował jak trudno jest wypracować wspólne stanowisko przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Z lekkim opóźnieniem rozpoczęła się prelekcja Zbigniewa Wejcmana, eksperta ds. partycypacji obywatelskiej, który przyjechał na konferencję z Warszawy. Opowiadał o tym, że działające w Elblągu ciała dialogu często są podawane za przykład do naśladowania w innych rejonach kraju.

Samorząd potrzebuje ciał dialogu społecznego aby lepiej rozumieć potrzeby organizacji pozarządowych, a tym samym mieszkańców. Potrzebne są takie podpowiedzi, które najlepiej jeśli są efektem wspólnie wypracowanego stanowiska różnych organizacji. Takie ciało dialogu, nie może robić rewolucji, ale stopniowo może osiągać coraz bardziej ambitne cele. W ten sposób buduje się wzajemną relację opartą na zaufaniu, która z czasem nabiera coraz konkretniejszych kształtów

- mówił Zbigniew Wejcman.

Elbląga funkcjonuje ponad 300 organizacji pozarządowych, które są oficjalnie zarejestrowane. Ponad 150 kontaktuje się z Urzędem Miejskim i współpracuje na wielu płaszczyznach. Współpraca ta opiera się nie tylko na wsparciu finansowym. Wspólnie działania mają przede wszystkim na celu poprawę jakości życia mieszkańców Elbląga. Największą aktywność elbląskie organizacje pozarządowe przejawiają na gruncie pomocy społecznej, ochrony zdrowia oraz pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym.

Samorząd deklaruje, że traktuje organizacje pozarządowe jako równoprawnych partnerów. Oczekuje także od tych organizacji aktywnego uczestnictwa. To współdziałanie formalnie rozpoczęło się w 1996 r. Wtedy powołany został pełnomocnik prezydenta d.s. instytucji pozarządowych. Jego głównym zadaniem było analizowanie stanu współpracy z organizacjami, przygotowanie bazy działających organizacji, a także opracowywanie struktury, która zajęłaby się przygotowaniem zasad oraz koordynacją procesu współpracy.

Elbląski samorząd jest otwarty na współpracę z organizacjami pozarządowymi, a przede wszystkim z istniejącymi ciałami dialogu obywatelskiego. Współpraca z tymi ciałami polega przede wszystkim na wzajemnym informowaniu się o planowanych kierunkach działania oraz na tworzeniu wspólnych zespołów zadaniowych o charakterze doradczym i inicjatywnym

- informuje Jacek Boruszka, wiceprezydent Elbląga.

W Elblągu działa obecnie około 15 ciał dialogu społecznego. Są to m.in. Zespół ds. Ekonomii Społecznej, Rada Seniorów, Elbląska Rada Sportu, Rada Kombatantów, Zespół ds. budżetu obywatelskiego. Każde z nich funkcjonuje nieco inaczej. Wynika to z tego, że reprezentują stanowiska różnych środowisk. W takich grupach czasem łatwiej wypracować wspólne stanowisko, czasem jest to bardzo trudne.

O tym, jak trudno niekiedy jest wypracować wspólne stanowisko, uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się podczas panelu dyskusyjnego oraz podczas zatwierdzania Regulaminu Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych. Ogromna aktywność jednego z uczestników przedłużyła mocno cały proces i pokazała w jaki sposób działanie grupy osób może zostać utrudnione przez, być może dysponującą dobrymi chęciami, ale nie podzielającą wspólnie obranego trybu pracy, jednostkę.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

  • 2
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 3
    BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Adam
ponad rok temu ocena: 33%  6
Powoli zbliża się atmosfera kampanii wyborczej do samorządów i dają o sobie znać lokalni zadymiarze i pieniacze. Tym bardziej śmieszy, że redaktor pomylił imię aż tak znamienitego komentatora lokalnej sceny politycznej. A tym bardziej nie zrozumiał o co tak naprawdę mu chodzi. Ale wpadka:)))
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0% 5
Drogi Adamie dziękuję za słowa uznania ale ostatnio mało komentuję - obiecuję poprawę. Pełna zgoda że głos zaczynają zabierać zadymiarze i pieniacze - 99 % owej konferencji było biciem piany w atmosferze kampanii wyborczej Pana Boruszki i Derlukiewicza. Sam fakt że termin pokrywał się z obchodami rocznicy powstania Państwa Podziemnego pokazuje poziom patriotyzmu i szacunek dla narodowych bohaterów. Zresztą Pan Jachimowicz nie przez przypadek działał w ramach EKO na utrzymanie władzy Pana Nowaczyka i jego partyjnych kolegów. Co do wpadki Pana Redaktora to racja pytanie tylko czy to był przypadek i brak uwagi czy może założenie do owego dzieła ?
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0%  4
A przy okazji Pan Janusz Lewandowski ty były wieloletni wicedyrektor i dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych potocznie zwanego Technikum Mechanicznym albo Mechanikiem. Sam Pan Janusz ciszył się pseudonimem "Misiaczek" ponieważ jego ulubionym zwrotem było właśnie powiedzenie "Misiaczki wy moje" Tyle że Pana Janusza na owej konferencji nie było warto zatem zapytać Pana Redaktora czy przypadkiem nie ma na imię Robert lub Walery. Ale w sumie jaki ma znaczenie kto co pisze skoro nie pisze o sednie sprawy i przedstawia fałszywy obraz rzeczywistości ?
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ autor
ponad rok temu ocena: 0% 3
Bardzo przepraszam Panie Mariuszu za tą pomyłkę w imieniu. Już została poprawiona.
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 57%  2
Zadziwiające - Pan Rodziewicz jest jak pamiętam prawnikiem. Jeśli prawnik obecny na konferencji nie rozumie czym jest proces wyborczy i pokazywanie patologi w radzie reprezentującej 7 % organizacji to jak ocenić kompetencje takiego dziennikarza ? A jak ocenić debatę o partycypacji zorganizowaną przez ludzi którzy w czasie Referendum usiłowali bronić posadek swoich i swoich sponsorów kosztem tysięcy zadłużanych lokatorów ZBK ? Mnie wcale nie dziwi że zwolennicy Platformy Obywatelskiej nie chcą słuchać głosu krytyki i wolą klaskać sobie nawzajem przekonując się że są najmądrzejsi . Na szczęści tym razem kamera i dyktafon pokazały prawdę i za kilka dni każdy sam będzie mógł ocenić rzetelność dziennikarską portalu Elblag.net na przykładzie paru fragmentów owego żenujące4go pokazu degrengolady jaka doprowadziła do tego że 280 organizacji miało te wybory w głębokim POważaniu, Niektóre wypowiedzi warto przytoczyć w całości pokazują bowiem zakłamanie tej części środowiska ,.
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kompromitacja
ponad rok temu ocena: 56%  1
Cytuję "...Zbigniew Wejcmana, eksperta ds. partycypacji obywatelskiej, który przyjechał na konferencję z Warszawy. Opowiadał o tym, że działające w Elblągu ciała dialogu często są podawane za przykład do naśladowania w innych rejonach kraju...." ale mnie ubawiło! A jak wygląda sprawa z zarabianiem pieniedzy też wzór do naśladowania?!
odpowiedz oceń komentarz 5 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.