› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

"Cesarz" może być tylko jeden. Spektakl w plenerze

› bieżące ponad rok temu    11.06.2015
Paweł Makowski
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
38 zdjęć fot. Ryszard Siwiec

Ryszard Kapuściński to poeta, fotograf, ale także publicysta. Przede wszystkim jednak znany jest jako doskonały reportażysta. I nic dziwnego, bowiem znakomicie potrafił oddać realia opisywanej przez siebie rzeczywistości. Do jego najbardziej znanych reportaży, i zarazem najczęściej tłumaczonych na inne języki, należy „Cesarz”, będący wynikiem obserwacji sytuacji w Etiopii pod rządami Hajle Sellasje, ostatniego cesarza Etiopii. To właśnie ten reportaż był inspiracją do sztuki, jaką elblążanie mieli okazję wczoraj zobaczyć.

Sztuka „Epitafium dla władzy” rozgrywała się w dość nietypowej scenerii – na Moście Wysokim. Drugim niezwykłym elementem wartym uwagi było umiejscowienie sceny, a w zasadzie jej brak. Kolejnym novum było to, że aktorzy byli dosłownie na wyciągnięcie ręki, z trzech stron otoczeni widownią. Na „scenie” zaprezentowali się aktorzy Teatru Gdynia Główna: Piotr Srebrowski, Wojciech Jaworski i Łukasz Dobrowolski.

W sztuce czerpano garściami z dzieła Ryszarda Kapuścińskiego pt. „Cesarz”, będącego studium mechanizmów władzy i jej poczynań, widzianych oczyma zwykłych ludzi. Wspomniani aktorzy wcielili się w role dworzan, którzy opowiadali o zwyczajach władcy. W sztuce wykorzystano minimalistyczne dekoracje, ograniczone do symbolicznego tronu cesarza (przy czym tron rozumiany jest tu dwojako – jako miejsce spoczynku koronowanej głowy i… sedes).

„Epitafium…” w reżyserii Ewy Ignaczak otwierało cykl plenerowych spektakli w ramach 12. Letnich Ogrodów „Polityki”. Dziś o godz. 17:00 elblążanie będą mogli ponownie zobaczyć gdyńskich aktorów, tym razem w sztuce „Orlando”. Również na Moście Wysokim.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spektaklu.

ilość zdjęć 38 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.