› bieżące |
wczoraj 9:24
23.07.2025 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 0 / 0% |
A A A |
Wystawa Nie kończy się to spotkanie dwóch niezależnych, lecz komplementarnych światów: obrazów, obiektów i instalacji Łukasza Dziedzica oraz tekstów i dźwięków Justyny Tomskiej. Artyści opowiadają wspólnie o pamięci – zarówno tej osobistej, rodzinnej, jak i zbiorowej, historycznej. Pamięć w ich ujęciu to subtelna, niewidzialna nić przenikająca pokolenia, obecna nawet u tych, którzy nie doświadczyli bezpośrednio traum przeszłości.
Justyna Tomska koncentruje się na figurze niepamiętającego – tego, kto niesie w sobie ślady przemocy. Łukasz Dziedzic w swojej malarskiej refleksji podejmuje temat władzy i dominacji nad słabszymi. Oboje operują kategorią postpamięci, rozumianej – za Marianne Hirsch – jako głęboka, emocjonalna więź z wydarzeniami przeszłości, która nie opiera się na osobistym wspomnieniu, lecz na wyobraźni i twórczości.
To pamięć niepełna, nieustannie rekonstruowana. Ale na potrzeby kogo? „Wojna nigdy się nie kończy” – pisze Tomska. Jej słowa rezonują z obrazami Dziedzica, który balansuje między dokumentalnym zapisem przemocy a metaforyczną opowieścią o jej źródłach, skutkach i powtarzalności.
Justyna Tomska, Łukasz Dziedzic
Nie kończy się
(w ramach cyklu „Czytelny Obraz”)
Kurator: Emilia Orzechowska
24.07 – 07.09.2025
Wernisaż: 24 lipca, godz. 18.00
Justyna Tomska – poetka i autorka scenariuszy teatralnych. Wydała tom List do patomorfologa (ZNAK, 2021), za który była nominowana do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ (2022). Laureatka m.in. Nagrody im. Świrszczyńskiej (2019), im. Poświatowskiej (2020), Młodej Poezji (Festiwal Miłosza 2020) oraz Nagrody Miasta Literatury UNESCO (2021). Publikowała m.in. w „Polityce”, „Wysokich Obcasach”, „Przekroju”, „Liberté” i „ArtPapierze”.
www.justynatomska.com
Łukasz Dziedzic (ur. 1977) – malarz, muzyk, artysta audiowizualny, kurator. Współtwórca Galerii Szara (2004–2022) oraz artystycznego kolektywu Oblatów4 w Katowicach. Jego praktyka malarska dotyka tematów cielesności, emocji, intymnych relacji i tożsamości, czerpiąc z ikonografii kultury, rodzinnych archiwów i wizualnych śladów codzienności. Stypendysta MKiDN (2020), Województwa Śląskiego (2024), nominowany do tytułu „Kulturysty Roku” radiowej Trójki (2013, z Joanną Rzepką). Wystawiał m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, MWW Wrocław, Galerii Entrance w Pradze i na Supermarket Art Fair w Sztokholmie.
www.lukaszdziedzic.pl
Wystawa Nie kończy się inauguruje nowy cykl kuratorski „Czytelny Obraz”, zainicjowany przez Emilię Orzechowską. Projekt opiera się na współpracy duetów: artystów wizualnych z pisarzami, poetkami, dramaturgami. Celem cyklu jest stworzenie przestrzeni, w której obraz i słowo funkcjonują na równych prawach – w dialogu, a nie w służbie jedno drugiemu. Tekst staje się częścią ekspozycji, współtworzy ją, a nie tylko towarzyszy.
Wystawy w ramach cyklu w 2025 roku:
24.07–07.09.2025 – Nie kończy się: Łukasz Dziedzic i Justyna Tomska
14.08–12.10.2025 – módlmy się!: Zuza Dolega i Mariusz Szczygieł
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. | ![]() |