› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

"C" Paweł Sobczak, Florian Tuercke

› bieżące 6 godzin temu    13.05.2025
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na otwarcie wystawy „C”
15 maja 2025 r. (czwartek), godz. 18:00
Galeria EL, Elbląg
Wystawa potrwa do 29 czerwca 2025 r.
Kuratorzy: Maciej Olewniczak, Emilia Orzechowska


„C” – wystawa dźwięku, obrazu i tożsamości

Wystawa „C” to artystyczne spotkanie dwóch twórców: Pawła Sobczaka (ur. 1997, Mikołów) oraz Floriana Tuercke (ur. 1977, Norymberga). Choć różni ich wiek, miejsce pochodzenia i medium artystyczne, ich drogi krzyżują się symbolicznie przy pierwiastku węgla – oznaczonym literą „C” w układzie okresowym. Ten chemiczny symbol staje się tu punktem wyjścia do refleksji o życiu i przemijaniu, pamięci i materii, trwaniu i zaniku.

W monumentalnej przestrzeni dawnego kościoła dominikańskiego – dzisiejszej Galerii EL – ekspozycja nabiera charakteru misterium, rytuału przejścia, procesu alchemicznej transformacji. Węgiel staje się narzędziem artystycznego i filozoficznego namysłu nad tożsamością, energią i ewolucją świata organicznego.


Paweł Sobczak

Jego twórczość sięga korzeniami europejskiej sztuki, zarówno antyku, jak i chrześcijaństwa, ale pozostaje mocno osadzona w teraźniejszości. Kluczowe dla Sobczaka są zagadnienia tożsamości oraz jej transformacji. Motyw „zanikania” przenika jego malarstwo i rzeźby – w tym przypadku m.in. przedstawienia zwierząt wymarłych lub zagrożonych wyginięciem.

Artysta tworzy z wykorzystaniem lokalnych materiałów – węgiel staje się tu nie tylko pigmentem, ale także symbolem traumy, pamięci, religii i krajobrazu Górnego Śląska. W jego twórczości „zanikanie” to nie tylko koniec – to także początek nowej opowieści. Obrazy pełnią funkcję estetyczną i symboliczną, komentując zarówno ekologiczny kryzys, jak i kondycję queerowej tożsamości we współczesnym świecie.


Florian Tuercke

Artysta dźwięku, performer, konstruktor. Jego instalacja dźwiękowa opowiada historię energii i surowców – od oleju wielorybiego, przez węgiel, po ropę naftową, ukazując ich wpływ na środowisko, technologię i relację człowieka z naturą. Dźwięk staje się tu zarówno świadkiem, jak i ofiarą cywilizacyjnego hałasu, zagłuszającego głos przyrody.

W gotyckiej przestrzeni Galerii EL dźwięk Tuerckego przybiera niemal sakralny charakter – jak requiem dla utraconej równowagi między człowiekiem a światem naturalnym. Jego praca ukazuje węgiel jako pierwiastek postępu, ale też destrukcji.


„C” to nie tylko pierwiastek. To przecięcie się języków – obrazu i dźwięku, sacrum i przemysłu, przeszłości i przyszłości.
To połączenie dwóch światów – Górnego Śląska i Norymbergi – w gotyckiej przestrzeni, która sama stanowi świadectwo przemian. Wystawa staje się symboliczną „katedrą pamięci”, zbudowaną z obrazów, dźwięków i pyłu historii.


Czy możliwa jest rozmowa o tożsamości poprzez materię, z której jesteśmy zbudowani?
„C” to zaproszenie do tej refleksji – w miejscu, gdzie dźwięk odbija się od średniowiecznych murów, a węgiel staje się światłem.


Biogramy artystów

Paweł Sobczak (ur. 1997)
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (dyplom z wyróżnieniem) oraz UPV w Walencji. Tworzy obrazy, rzeźby i obiekty z wykorzystaniem surowców i przedmiotów kultu. Jego prace były prezentowane m.in. w CSW Kronika w Bytomiu, BWA Katowice, Hidden Gallery w Pradze, Musée royal de Mariemont (Belgia), Galerii Pola Magnetyczne (Warszawa), Utazu Art Award Biennale (Japonia).

Florian Tuercke (ur. 1977)
Artysta dźwięku i sztuk wizualnych, działa między Gdańskiem a Norymbergą. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze. Uczestnik wielu festiwali i wystaw na całym świecie. W swoich projektach bada przestrzenie publiczne i historyczne, wykorzystując dźwięk jako narzędzie krytycznego opisu rzeczywistości.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.