› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Brenda Boykin, Arild Andersen. Jazzbląg stał się festiwalem międzynarodowym

› bieżące ponad rok temu    4.06.2013
Joanna Siudak
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
 Brenda Boykin, Arild Andersen. Jazzbląg stał się festiwalem międzynarodowym fot. Konrad Kosacz

Już 17 lipca rozpocznie się festiwal Jazzbląg. Choć historia jazzu w Galerii El sięga już 50 lat, ten rok jest przełomowym - festiwal stał się wydarzeniem międzynarodowym. Największe gwiazdy jazzu: Michał Urbaniak, Krystyna Stańko Brenda Boykin wystąpią na elbląskiej scenie już niebawem. Jam session – codziennie na Krużganku Centrum Sztuki Galerii El, koncerty i liczne wystawy – tak zapowiada się tegoroczny Jazzbląg.

- Za zmianą nazwy festiwalu idzie zmiana programowa imprezy. Postawiliśmy na jazz poszukujący. Pierwsza edycja zakończyła się sukcesem. W tym roku stawiam poprzeczkę jeszcze wyżej. Z imprezami towarzyszącymi i głównym programem imprezy zaczynamy 14 lipca, a kończymy 21 lipca. Program jest bogatszy, do tego zaprosiliśmy gwiazdy z czołówek rankingu magazynu Jazz Forum – mówi dyrektor Galerii El Jarosław Denisiuk.

Jazzbląg to nie tylko koncerty, ale też szereg imprez towarzyszących festiwalowi. 14 lipca organizatorzy zapraszają na otwarcie wystawy fotografii Jazzbląg 2012 w Ratuszu Staromiejskim. 16 lipca również wernisaż „Oblicza muzyki”, czyli kolekcja portretów artystów związanych z ZAiKS. Wyjątkowym przedsięwzięciem będzie performance wizualno-dźwiękowy Karol Schwarz na wirydarzu Centrum Sztuki Galerii EL, który będzie można podziwiać 20 lipca.

Już pierwszego dnia Festiwalu Jazzbląg, czyli 17 lipca odbędzie się koncert Elbląg i Przyjaciele. Na scenie pojawi się ponad 20 artystów. Tego dnia będziemy mieli okazje wysłuchać koncertu „Krzywdy” w składzie Bartek Krzywda, Szymon Zuehlke – saksofony, Patryk Giedziun – gitara basowa, Jurij Miszczenko – kontrabas i Adam Golicki – perkusja. Muzyka „Krzywdy” to połączenie: folku, free, fusion i klubowej elektroniki. Zespół obecnie promuje płytę "Jazy". Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki stypendium artystycznemu elbląskiego Departamentu Kultury. A oprócz Krzywdy wystąpią tego dnia: Zuehlke Project, Krakowski Quartet, Małek Quartet i Dominik Bukowski Group. Jak podaje dyrektor Departamentu Kultury Urzedu Miejskiego w Elblągu, Leszek Sarnowski:

- Ubiegły rok pokazał nam, że jazz nie jest muzyką niszową. Jeden dzień będzie w całości poświęcony artystom związanym z Elblągiem. Podczas każdego koncertu przewidujemy 400 osób. Koszt całej imprezy wyniesie około 200 tysięcy złotych. Będziemy promować festiwal w Kaliningradzie, na Mierzei Wiślanej i Półwyspie Helskim.

Drugiego dnia Jazzbląga wystąpi Krystyna Stańko – laureatka nagrody im. Anny Jantar. Stańko nagrała 7 płyt, na których wystąpiła jako wokalistka, gitarzystka i kompozytorka. Ostatnie płyty "Secretly" i "Kropla Słowa" otrzymały bardzo dobre recenzje. 15 lipca wystąpi też Michael "Patches" Stewart Sextet. W Elblągu zespół zagra w składzie Patches Stewart, Poogie Bell, Hadrien Feraud, Grzegorz Piotrowski, Marek Napiórkowski i Paweł Kaczmarczyk – jeden z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia, solista, sideman i kompozytor. Na koniec drugiego dnia wystąpi Adam Bałdych – znany skrzypek, kompozytor i producent muzyczny.

16 lipca Jazzbląga upłynie pod znakiem Rgg Trio. Zespół założony został przez Przemysława Raminiaka – fortepian, Macieja Garbowskiego – kontrabas i Krzysztofa Gradziuka – perkusja. Rgg Trio na koncie ma 5 płyt. Najnowsze wydawnictwo RGG to muzyka kontemplacyjna i programowa.

Ponadto tego wieczoru wystąpi Arild Andersen, norweski muzyk jazzowy i kontrabasista oraz Brenda Boykin ft. Club Des Belugas. Brenda Boykin to jedna z najpopularniejszych amerykańskich artystek jazzowych. Jej solowa płyta Chocolate&Chill znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2008 w rankingu BBC

Ostatniego dnia Jazzbląg wystąpi Atom String Quartet i Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Marka Mosia.

Gwiazdą wieczoru będzie Michał Urbaniak – legenda polskiej muzyki jazzowej, znany jako współtwórca i kreator muzyki fusion. Urbaniak wystąpi podczas Festiwalu Jazzbląg razem ze swoją córką Miką.

Na zakończenie Jazzbląga organizatorzy przygotowali koncert Gosi Szmudy-Sycz z zespołem. Jazz dla dzieci to projekt skierowany do najmłodszych miłośników muzyki. Jak komentuje Teresa Wójcinowicz z Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego: – Mam nadzieję, że przy 20-stej edycji Jazzbląga spotkamy ponownie najmłodszych adaptów muzyki jazzowej.

Bilety na koncerty w ramach Jazzbląg będą dostępne w sprzedaży już od poniedziałku w Centrum Sztuki Galerii El. Zapraszamy do wzięcia udziału w tym niepowtarzalnym wydarzeniu kulturalnym w naszym mieście.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.