› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Bracia na dużym ekranie

› zapowiedzi ponad rok temu    25.01.2016
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Bracia na dużym ekranie

Połączony z wystawą prac Alfonsa Kułakowskiego i spotkaniem z twórcami filmowymi, kameralny przedpremierowy pokaz nagradzanego na festiwalach dokumentu Wojciecha Staronia – „Bracia" odbędzie się w Elblągu w Kinie Światowid w piątek, 29 stycznia o 17:30.

Wystawa prac Alfonsa Kułakowskiego

Wieczór rozpocznie się wystawą prac podziwianego na świecie malarza Alfonsa Kułakowskiego. Przestrzeń holu przy Sali Kameralnej Kina Światowid na parę chwil zmieni się w galerię sztuki.

Uciekli z łagru, ale nie mogą uciec od siebie. Jeden to artysta, drugi – realista.
Bohaterami najnowszego filmu Wojciecha Staronia są bracia Alfons (ur. w 1927 r.) i Mieczysław (ur. w 1924 r.) Kułakowscy. Jako dzieci, w 1929 r., wraz z całą rodziną, zesłani na Syberię. W 1944 r. uciekli z łagru (jako pierwszy, starszy o 3 lata Mieczysław), przemierzając całe ZSRR, dotarli do Kazachstanu. Tam się wykształcili i pracowali. Tam, w 1994 r., spotkał ich Wojciech Staroń. Bracia Kułakowscy od 1997 r. są repatriantami. Osiedlili się we wsi Witoszewo, w województwie warmińsko-mazurskim. Film powstawał wiele lat, Wojciech Staroń, reżyser i zarazem operator, cierpliwie obserwował zmaganie się braci z codziennością, w najspokojniejszym, ale wcale nie najłatwiejszym etapie ich życia.

Spotkanie z twórcami
Będzie to niepowtarzalna okazja do poznania i posłuchania opowieści jednego z bohaterów filmu: Alfonsa Kułakowskiego. Drugi gość, kierownik produkcji Anna Waradzyn, zdradzi nam jak wygląda praca na planie dokumentu.

Nagradzany na festiwalach
"Bracia" zostali uznani za najlepszy film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, zdobywając tym samym GRAND PRIX w sekcji Semaine de la Critique (Tydzień Krytyki Filmowej). Kolejne nagrody film zdobył m.in. na prestiżowych festiwalach DOK Leipzig (Nagroda Główna) oraz Camerimage – Międzynarodowym Festiwalu Filmowym (Wyróżnienie Specjalne). Na uwagę zasługuje fakt, iż dokument bardzo spodobał się nie tylko krytykom, ale co najważniejsze także publiczności.


Polecamy:
Zapoznaj się twórczością Alfonsa Kułakowskiego.
Obejrzyj filmowy felieton o życiu i twórczości Alfonsa Kułakowskiego.

UWAGA! Ograniczona ilość miejsc! Osoby chętne do wzięcia udziału w wydarzeniu, prosimy o skontaktowanie się z biurem Kina Światowid. Telefon: 55 620 11 56 / 697 636 008

Autor: Joanna Niewiadomska

 

 

 

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.