› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Bo lampa to nie tylko żarówka i klosz, ale i światło...

› rozwój i edukacja ponad rok temu    12.11.2012
Agnieszka Światkowska
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
Bo lampa to nie tylko żarówka i klosz, ale i światło...

Światło wpływa na nasze samopoczucie, a lampa w domu to nie tylko źródło światła, ale także dekoracja. Te podstawy edukacji architektonicznej podczas wykładu w ramach projektu „Kręgi kultury” przekazywał uczniom Zespołu Szkół Technicznych Krzysztof Hoffmann.  

W środę, 7 listopada o znaczeniu światła przy planowaniu wnętrz oraz o sposobach wykorzystywania światła w nowoczesnej architekturze opowiadał uczniom Zespołu Szkół Technicznych, Krzysztof Hoffmann -€“ architekt, współwłaściciel i główny projektant w Atelier Hoffmann. Młodzież mogła się dowiedzieć jakiego rodzaju oświetlenia używać, w jakich pomieszczeniach -€“ po to by stworzyć odpowiedni klimat, a jednocześnie by dbać o bezpieczeństwo użytkowników. Uczestnicy spotkania mogli przekonać się o tym, że lampa to nie tylko źródło światła, ale również dekoracja. Poznali najbardziej znanych projektantów lamp, m.in. Toma Dixona, Rossa Lovegrova czy Zahy Hadid i najciekawsze projekty opraw. Poznali również elbląskie projekty lamp -€“ Origami i Hypnotic.
 
- Bardzo cieszę się z tych zajęć, w ubiegłym roku na Międzynarodowym Kongresie Architektonicznym , który odbył się w Gdańsku rozmawialiśmy o tym, że w Polsce praktycznie nie ma edukacji w dziedzinie architektury -€“ mówi Krzysztof Hoffmann. -€“ Inaczej jest na Zachodzie. My dopiero zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli nie nauczymy dzieci i młodzieży, jak ważna jest sztuka, architektura czy ogólnie kultura, to one nie będą czuły potrzeby obcowania z nią, podobnie, jak później ich dzieci.
 
Po wykładzie odbyły się warsztaty tworzenia lamp. Młodzież wykonywała projekty oświetlenia. Materiały w jakich pracowała to szkło, blacha, onyks czyli kamień, przez który przenika światło. Efekty pracy przy tworzenia lamp będzie można zobaczyć na wystawie pt. ”Światłoczułe”, która odbędzie się w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
 
- Młodzież zainteresował temat lamp - próbowałem ich przekonać, że to nie tylko żarówka i klosz, ale również dekoracja, design, który zainspirowany jest różnego typu obserwacjami -€“ dodaje Krzysztof Hoffmann. -  Mają wiele pomysłów, u niektórych widać zmysł do tego typu projektów. Co się uda zrealizować? Zobaczymy na wystawie.
 
Pomysłodawczynią warsztatów, odbywających się dzięki realizacji projektu „Kręgi kultury”, była Ewa Bednarska -€“ Siwilewicz, która podkreśla, że dziś jest na rynku ogromna potrzeba ludzi, którzy potrafią projektować wnętrza, potrafią tchnąć klimat w sztukę użytkową.  
 
- To dla nas szansa uczestniczenia w zajęciach praktycznych. Uczymy się architektury krajobrazu, chciałabym aby ktoś poszedł z nami do np. do ogrodu i pokazał, jak można dobrze tą przestrzeń zagospodarować – podsumowuje jedna z uczennic.
 
Zajęcia z Krzysztofem Hoffmannem odbędą również uczniowie z II LO w Elblągu. Podczas warsztatów artystycznych „Futura kontra natura” zbudują miniaturę miasta przyszłości.
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.