› bieżące |
ponad rok temu
7.03.2022 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Od 11 marca do 30 kwietnia w Muzeum Archeologiczno-Historycznym prezentowana będzie wystawa „Blask nadziei. Ukraińskie ikony ze zbiorów elbląskiego muzeum”.
Wojna nigdy się nie zmienia. Również dzisiaj - stojąc w obliczu aktu agresji, którego ofiarą padli nasi sąsiedzi – czujemy złość, smutek i niepewność, jakie towarzyszą wszelkim zbrojnym konfliktom od wieków. Nasze myśli są z Ukrainą, która dzielnie walczy nie tylko za swój kraj, ale w obronie nas wszystkich. Naszych wartości, marzeń i dziedzictwa. Naszego wspólnego domu – Europy.
Tragedia ta zrodziła w nas coś jeszcze - poczucie solidarności i braterstwa oraz chęć niesienia pomocy. Również Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu chce włączyć się w ten niezwykły korowód gestów wsparcia, płynących z całej Polski. Nasze możliwości są oczywiście ograniczone – możemy jedynie robić to, co potrafimy najlepiej - dzielić się naszymi zbiorami i wiedzą. Jako muzealnicy wierzymy, że pozytywne wartości czerpane z kultury i historii, mają swoją siłę i mogą dodać otuchy w tych trudnych czasach.
Dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie wystawy, na której zaprezentujemy ukraińskie ikony ze zbiorów naszego muzeum. Jest to oczywiście nasz gest solidarności, ale ponadto dobra okazja, żeby zetknąć się ze wspaniałym światem sztuki chrześcijańskiego wschodu. Za ikonami stoi wielka teologia i historia, lecz nawet nie będąc jej świadomym – trudno oprzeć się niebywałej sile wyrazu tych niewielkich dzieł.
Wewnętrzny blask zawarty w ich kompozycjach, emanując, otwiera nam okno ku lepszej, nadrealnej rzeczywistości. Sądzimy, że dzisiaj wszyscy bardzo tego światła potrzebujemy.
Michał Kozłowski
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |