| pokaż według |
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i Nadleśnictwo Elbląg zapraszają na plenerową wystawę pod nazwą "Las – Drewno – Historia".
Drewno towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów. Pierwotne lasy dostarczały opału, materiałów do wyrobu przedmiotów użytkowych, narzędzi i broni. Nasi przodkowie budowali osady i umocnienia z tego cennego surowca. Z drewna powstały także pierwsze obiekty kultu i wytwory sztuki.
Rozwój techniki i technologii w XIX wieku, który zapoczątkował rewolucję... więcej ›
|
ponad rok temu › | 30.05.2018 › | bieżące | ~ Informacja prasowa |
Chirurg Stanisław Wilczewski od 1952 roku do swojej śmierci w 1977 r. był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w Elblągu. Podczas wojny walczył w szeregach Armii Krajowej. Został odznaczony: Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.
Stanisław Wilczewski do Elbląga przyjechał w 1952 roku z dyplomem Akademii Lekarskiej w Gdańsku. Dostał przydział pracy na oddział chirurgii Szpitala Miejskiego w Elblągu. Pewnie pracowałby w Gdańsku, gdyby nie strach komunistycznych władz przed człowiekiem, który walczył w szeregach Armii Krajowej i był... więcej ›
|
ponad rok temu › | 25.05.2018 › | bieżące | ![]() |
komentarzy 4 | ~ Grażyna Wosińska |
Multikino wprowadziło do oferty ogólnopolskiej M!Kartę - wyjątkową akcję skierowaną do wszystkich uczniów oraz studentów. Dzięki M!Karcie bilety od poniedziałku do czwartku na seanse 2D z bieżącego repertuaru Multikina kosztują jedyne 14,90 zł za sztukę.
M!Karta to rozwiązanie, które z pewnością odciąży budżet każdego ucznia oraz studenta i pozwoli utrzymać portfel w dobrej kondycji. Karta jest ważna rok i kosztuje jednorazowo 14,90 zł. Nie wymaga podpisywania żadnych umów, dlatego można z niej zrezygnować w... więcej ›
|
ponad rok temu › | 23.05.2018 › | bieżące | ~ Redakcja elblag.net |
22 maja o godz. 16.30 w holu głównym CSE „Światowid" będzie można obejrzeć przedstawienie inspirowane jedną z legend elbląskich. Inscenizację zaprezentują wspólnie Międzyszkolne Koło Historyczne wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 23.
Do inscenizacji uczniów przygotował Piotr Imiołczyk, który już od 1997 r. wystawia legendę o elbląskim Piekarczyku, przez ten czas obejrzało ją około 10 000 widzów.
Po inscenizacji nastąpi wręczenie nagród i wyróżnień laureatom Konkursu... więcej ›
|
ponad rok temu › | 22.05.2018 › | bieżące | ~ Informacja prasowa |
W tegorocznej akcji „Bilet do teatru za 300 groszy”, która jest prowadzona z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział 100 teatrów z 39 polskich miast, w tym także Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Możesz dzisiaj (12 maja) zakupić bilet na spektakl “Skrzypek na dachu” za jedyne 300 groszy. Sprzedaż biletów na tę sztukę rozpoczęła się w sobotę, 12 maja 2018 r., o godz. 8:00 w kasie teatralnej. Zostanie ona wystawiona na deskach elbląskiego teatru jeszcze dzisiaj o godz. 12.00.
Jedna osoba... więcej ›
|
ponad rok temu › | 12.05.2018 › | bieżące | ~ Redakcja elblag.net |
Aleksandra Klińska – elblążanka, która od kilkunastu lat mieszka w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii – bierze udział w międzynarodowym konkursie fotograficznym – czwartej edycji prestiżowego LensCulture Street Photography Awards.
Fotografia, którą zgłosiła do konkursu jest wyjątkowa. Jak sama o niej mówi:
Zdjęcie zostało wykonane podczas wieczornej fotowycieczki do centrum Oksfordu. Moim celem było niecodzienne uchwycenie autobusu, którego na co dzień jestem kierowcą. W tle widać budynek Magdalen Collage... więcej ›
|
ponad rok temu › | 06.05.2018 › | bieżące | ![]() |
komentarzy 1 | ~ Marcin Mongiałło |
To już jest przebój. Utwór „Najpiękniejsza” elblążanina Łukasza Geska osiągnął 1,1 mln wyświetleń. Znajduje się na „Best Liście” radia Vox FM. Możecie oddać swój głos!
Przypomnijmy, że miesiąc temu – 5 kwietnia – piosenka miała premierę na YouTube. Od tego czasu osiągnęła ponad 1,1 mln wyświetleń.
Muzyk zaprezentował się w innej odsłonie. Utwór różni się trochę od poprzednich hitów wokalisty. Na uwagę zasługuje nowe brzmienie i tekst, który nawiązuje... więcej ›
|
ponad rok temu › | 04.05.2018 › | bieżące | ![]() |
komentarzy 1 | ~ Marcin Mongiałło |
Stworzyła własny portret inspirowany życiem kobiet, ich tradycjami i obyczajami w różnych kulturach i ... wygrała. Mowa o Lucynie Poduch, uczestniczce zajęć plastycznych dla dorosłych w CSE „Światowid", która zdobyła główną nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Z pędzlem przez świat" w kategorii dorosłych.
Konkurs organizowany jest od 11 lat przez Młodzieżowy Dom Kultury Wrocław-Krzyki, a od kilku lat stał się atrakcją w ramach międzynarodowego festiwalu „Sztuka łączy pokolenia.... więcej ›
|
ponad rok temu › | 27.04.2018 › | bieżące | ~ Informacja prasowa |
„Wyspa psów” to historia 12-letniego Atariego, który rusza na pomoc wygnanym z miasta czworonogom. Przygotowany techniką animacji poklatkowej najnowszy film Wesa Andersona w Kinie Światowid od 20 kwietnia do 3 maja.
Gdy w japońskim mieście Megasaki wybucha epidemia „psiej grypy”, na mocy dekretu wszystkie domowe psy zostają przeniesione na wysypisko odpadów. Wygnane zwierzęta postanawia uratować dwunastoletni Atari, który wychowywany jest przez skorumpowanego burmistrza miasta Megasaki. Aby odnaleźć swojego... więcej ›
|
ponad rok temu › | 24.04.2018 › | bieżące | ~ Informacja prasowa |
Ekranizacja bestsellerowej powieści włoskiego mistrza kryminału - Donato Carrisiego „Dziewczyna we mgle” od 20 kwietnia do 3 maja w Kinie Światowid.
Avenchot, małe górskie miasteczko. Szesnastoletnia dziewczyna wychodzi z domu do kościoła i nigdy tam nie dociera. Mieszkańcy nie mogą uwierzyć, że wśród nich prawdopodobnie znajduje się porywacz. Do śledztwa w sprawie zniknięcia dziewczyny zostaje przydzielony agent specjalny Vogel, który od początku uważa, że nastolatka już nie żyje. Nagłaśnia on sprawę w mediach.... więcej ›
|
ponad rok temu › | 24.04.2018 › | bieżące | ~ Informacja prasowa |
„Wielka wyprawa Oskara” to przygody chłopca, który wraz z dziadkiem postanawia wyruszyć w podróż do Ameryki. Premierowe seanse w Kinie Światowid od 20 kwietnia do 3 maja.
Dziesięcioletni Oskar chce spędzić wakacje ze swoją mamą na amerykańskiej prerii. Niestety, zostaje wysłany na całe wakacje na wieś do swojego zgryźliwego dziadka, który rozmawia głównie ze swoim kucykiem. Mimo początkowych uprzedzeń Oskar zaprzyjaźnia się z dziadkiem. Gdy jego mama długo nie wraca z Ameryki, postanawia ją odnaleźć. Wraz z... więcej ›
|
ponad rok temu › | 24.04.2018 › | bieżące | ~ Informacja prasowa |
Aktualnie Pomników Historii, czyli zabytków uznanych za najcenniejsze, jest w Polsce zaledwie 81. Ich liczba – z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości – w niedługim czasie ma wzrosnąć do 100. W województwie warmińsko-mazurskim na prestiżowej liście pomników historii znajdowały się do tej pory zaledwie trzy obiekty. Niebawem dołączą do nich dwa kolejne: Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim oraz Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce.
Pomnik Historii stanowi... więcej ›
|
ponad rok temu › | 18.04.2018 › | bieżące | ![]() |
komentarzy 1 | ~ Marcin Mongiałło |
Utwór Łukasza Geska "Najpiękniejsza" znalazł się w propozycjach do listy przebojów radia Vox FM i Radia Express. Piosenka 5 kwietnia miała premierę na YouTube. Od tego czasu osiągnęła ponad 375 tys. wyświetleń.
Muzyk zaprezentował się w innej odsłonie. Piosenka różni się trochę od poprzednich hitów wokalisty. Na uwagę zasługuje nowe brzmienie i tekst, który nawiązuje do historii bliskiej większości z nas. Artysta śpiewa o pierwszej miłości ze szkolnych lat.
Teledysk do utworu był kręcony w lutym... więcej ›
|
ponad rok temu › | 12.04.2018 › | bieżące | ![]() |
komentarzy 2 | ~ Marcin Mongiałło |
O planowanej premierze tego utworu pisaliśmy miesiąc temu. „Najpiękniejsza” to tytuł nowej piosenki elblążanina Łukasza Geska, która wczoraj miała premierę na YouTube. Muzyk zaprezentował się w trochę innej odsłonie. Na uwagę zasługuje nowe brzmienie i tekst, który nawiązuje do historii bliskiej większości z nas. Artysta śpiewa o pierwszej miłości ze szkolnych lat.
Klip wideo tej melodyjnej, wpadającej w ucho piosenki w niecałą dobę "nakręcił" ponad 80 tys. wyświetleń na YouTube. Teledysk był kręcony w... więcej ›
|
ponad rok temu › | 06.04.2018 › | bieżące | ![]() |
komentarzy 14 | ~ Marcin Mongiałło |
ENEMEF: Noc Reżyserskich Wersji Władcy Pierścieni w odpowiedzi na liczne prośby fanów serii powraca na kinowy ekran w kwietniowy piątek 13-ego. Prawie 12 godzin wspaniałych, epickich przygód w magicznym Śródziemiu - pełnym niezwykłych historii, fenomenalnych bohaterów i zapierających dech krajobrazów. Wszystko za sprawą rewelacyjnej ekranizacji trylogii J.R.R. Tolkiena w wersjach reżyserskich. W repertuarze:
Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia - WERSJA REŻYSERSKA
Władca Pierścieni: Dwie Wieże - WERSJA... więcej ›
|
ponad rok temu › | 04.04.2018 › | bieżące | ~ Redakcja elblag.net |
Grupa elblążan pragnie upamiętnić w przestrzeni miejskiej ofiary ludobójstwa dokonanego przez członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Przygotowali oni projekt napisu na tablicy pamiątkowej, którą chcą umieścić na rondzie położonym na skrzyżowaniu ulic Nieodległości i Legionów. Ubolewają, że inicjatywa uchwałodawcza w tej sprawie została przełożona w czasie, a projekt napisu na tablicy nie uzyskał pozytywnej opinii IPN-u, który wprowadził do niego wiele... więcej ›
|
ponad rok temu › | 28.03.2018 › | bieżące | ![]() |
komentarzy 6 | ~ Marcin Mongiałło |
Publikacja: „Pierwsza dekada. Aparat Bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945-1956” to pierwsza książka całościowo traktująca historię regionalnej bezpieki. Na jej kartach, nie bez powodu, słowo Elbląg występuje 113 razy. Weź udział w konkursie, a może wygrasz tę książkę.
Elbląska bezpieka była jedną z największych w ówczesnym województwie gdańskim.
W latach 1945-1947 liczyła ponad 70 funkcjonariuszy. Później było mniej, ale swojej roli urząd nie stracił
- mówi dr Daniel... więcej ›
|
ponad rok temu › | 27.03.2018 › | bieżące | ![]() |
komentarzy 2 | ~ Redakcja elblag.net |
Kilka dni z życia bogatej rodziny z Calais, podczas których wychodzą na jaw skrywane sekrety. Czy te wydarzenia doprowadzą do upadku rodziny, czy może skończą się tytułowym happy endem? „Happy End” w Kinie Światowid od 23 marca do 5 kwietnia.
Szokujący i jednocześnie zabawny najnowszy film Michaela Hanakego. Tym razem twórca skupia się na skrywanych emocjach i na tym, jak Internet zmienia nasze życie prywatne i relacje z najbliższymi. W filmie pojawiają się motywy znane z poprzednich dzieł Hanakego, takie jak międzypokoleniowy... więcej ›
|
ponad rok temu › | 26.03.2018 › | bieżące | ~ Informacja prasowa |
„Wieża. Jasny dzień.”, thriller psychologiczny, objawienie Festiwalu Filmowego w Gdyni, to debiut reżyserski Jagody Szelc, tegorocznej laureatki Paszportu „Polityki”. Premierowe seanse w Kinie Światowid od 23 marca do 5 kwietnia.
Kilka dni przed uroczystością Komunii Świętej Niny, córki Muli i Michała mieszkających w Sudetach, rodzinę odwiedza niespodziewany gość, Kaja. Kobieta jest biologiczną matką dziewczynki i młodszą siostrą Muli. Pojawia się pytanie, czy Kaja będzie chciała odzyskać córkę. Jej... więcej ›
|
ponad rok temu › | 26.03.2018 › | bieżące | ~ Informacja prasowa |
Niedawno ukazała się kolejna książka autorstwa elbląskiego naukowca dr Michała Glocka, specjalizującego się się w historii floty rosyjskiej i radzieckiej. Wydana w języku angielskim monografia "Forgotten War of the Royal Navy 1918-1919" obejmuje mało znany okres wojen morskich w Zatoce Fińskiej (wywołany przez niemiecką interwencję w Finlandii i Estonii na początku 1918 r.), jak również ewakuację Floty Bałtyckiej przez lód do Kronsztadu.
Książka liczy 144 strony. Oprócz wielu interesujących informacji znajdziemy w... więcej ›
|
ponad rok temu › | 24.03.2018 › | bieżące | ![]() |
komentarzy 1 | ~ Marcin Mongiałło |
| Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. | ![]() |