› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Biblioteka Młodego Czytelnika będzie niezwykłym miejscem. Duże zmiany na św. Ducha

› bieżące ponad rok temu    24.03.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Biblioteka Młodego Czytelnika będzie niezwykłym miejscem. Duże zmiany na św. Ducha fot. archiwum elblag.net

W budynku głównym Biblioteki Elbląskiej mają miejsce prace związane ze zmianą lokalizacji działów. Wszystkie one zostaną zachowane, zmienione natomiast zostanie ich rozmieszczenie. To nie wszystko. Wielka zmiana czeka obecny Dział Literatury Młodzieżowej, którego działalność będzie wpisywać się w trend rozwoju współczesnych bibliotek i wykraczać poza tradycyjne wypożyczanie książek.

Dział Literatury dla Dorosłych (ul. Zamkowa 1) zostanie przeniesiony do pomieszczenia, w którym znajdował się magazyn Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych (przy ul. św. Ducha 3-7), natomiast księgozbiór Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych zostanie umiejscowiony na parterze (z wolnym dostępem do półek). Lokalizację zmieni Dział Literatury Młodzieżowej (obecnie mieszczący się przy ul. św. Ducha) – zostanie przeniesiony do pomieszczeń Działu Literatury dla Dorosłych (ul. Zamkowa 1). Powstanie tam Biblioteka Młodego Czytelnika.

W tym czasie nie przewidujemy utrudnień dla czytelników (biblioteka pracuje normalnie), a jeśli takie wystąpią – będziemy je minimalizować.

- powiedziała nam Aleksandra Buła z Biblioteki Elbląskiej.

Biblioteka Młodego Czytelnika

Przestrzeń biblioteki będzie wyposażona w nowe meble i sprzęt multimedialny, komputerowy, audiovideo; ma być atrakcyjnym miejscem spotkań, spędzania czasu, poszukiwania inspiracji czy doświadczeń w gronie rodzinnym i rówieśniczym. Wszytko to jest zgodne z ideą biblioteki jako „trzeciego miejsca" (najważniejszego miejsca zaraz po domu i szkole, wcześniej przedszkolu). Jej działalność ma wpisywać się w trend rozwoju współczesnych bibliotek i wykraczać poza tradycyjne wypożyczanie książek.

Biblioteka Młodego Czytelnika zostanie utworzona w oparciu o dotychczasowy księgozbiór oddziału dla dzieci i młodzieży w większych i specjalnie przygotowanych pomieszczeniach (w których mieścił się Dział Literatury dla Dorosłych), co daje szansę rozwoju oferty usług kulturalnych i edukacyjnych, a tym samym wzrost liczby czytelników i odbiorców imprez.

Oddział dla dzieci, który obecnie zajmuje powierzchnię ok. 90 m2, będzie przeniesiony do budynku dwukondygnacyjnego o powierzchni ok. 300 m2.
 

Zmiana jest podyktowana rozwojem czytelnictwa wśród najmłodszych i zwiększeniem ich aktywności w tym temacie.

W 2010 roku w oddziale dla dzieci było zarejestrowanych 1039 czytelników, a w 2015 r. – 1368 (+ 329). W 2010 roku odnotowano 4394 odbiorców działań kulturalnych i edukacyjnych, a w 2015 - już 6063 (+ 1669).

Jak wskazuje Aleksandra Buła:

W ostatnich latach obserwujemy wzrost liczby czytelników i odbiorców działań. Aktualnie zajmowane pomieszczenie nie daje możliwości dalszego rozwoju ze względu na zajmowaną bardzo małą powierzchnię użytkową, za małą ilość regałów bibliotecznych w stosunku do księgozbioru, ponadto regały biblioteczne niedostosowane są do czytelnika dziecięcego (wysokość 2,20 m, zapełnione do najwyższej półki, niedostępnej dla większości osób), zupełne braki w zakresie sprzętu multimedialnego.

W ramach projektu zakupione zostaną:

- nowe meble biblioteczne (tzw. „rosnące" tj. dostosowane do wieku dzieci);
- sprzęt komputerowy, multimedialny i audiovideo (który pozwoli m.in. na uatrakcyjnienie prowadzonych działań dla dzieci i młodzieży).

Zakłada się zorganizowanie pracowni książki obrazkowej, jak również pracowni robotyki i pracowni filozoficznej.

Projekt otrzymał dofinansowanie z MKiDN w wysokości 200.000 zł. w ramach programu Infrastruktura kultury.

Otwarcie Biblioteki Młodego Czytelnika, po przeniesieniu do nowych pomieszczeń i ich remoncie, planowane jest na październik 2017 roku. Znacznie wcześniej, bo pod koniec maja, zakończą się przemeblowania w budynku głównym Biblioteki Elbląskiej, które obejmują przenoszenie różnych działów.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 1
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.