› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Biblioteka Elbląska z pionierskimi rozwiązaniami

› bieżące 9 miesięcy temu    29.12.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Biblioteka Elbląska z pionierskimi rozwiązaniami fot. elblag.net/archiwum

Biblioteka Elbląska zakwalifikowała się do elitarnego grona najlepszych polskich bibliotek, objętych programem wdrażania pionierskich rozwiązań w zakresie zarządzania księgozbiorem.

Biblioteka Narodowa ogłosiła listę rankingową szesnastu bibliotek wybranych w drodze konkursu spośród największych ośrodków w Polsce, w których wprowadzony zostanie system biblioteczny Alma oraz wyszukiwarka Primo. Proces ten zapoczątkowuje tworzenie ogólnokrajowej sieci bibliotek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, zaplanowanego na lata 2021-2025.

Oznacza to, że katalog księgozbioru Biblioteki Elbląskiej zostanie zintegrowany z katalogami innych bibliotek włączanych do programu, a co za tym idzie, umożliwi korzystanie z jej zasobów czytelnikom w całej Polsce, a elbląskim czytelnikom z kolei da możliwość przeszukiwania zbiorów najlepszych bibliotek w kraju. Ułatwi to proces wyszukiwania zbiorów i usprawni działanie wypożyczalni międzybibliotecznej.

Do tej pory system został wdrożony już w ponad 1800 instytucjach, 50 konsorcjach i 30 państwach. Wśród instytucji zagranicznych, które używają Almy, wymienić należy University of Cambridge oraz Harvard University, a w Polsce – Bibliotekę Narodową i Bibliotekę Jagiellońską. Oprócz Biblioteki Elbląskiej w elitarnym gronie bibliotek zakwalifikowanych do programu znalazła się m.in. Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Biblioteka Uniwersytecka Mikołaja Kopernika w Toruniu, Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Tego rodzaju oprogramowanie jest bardzo drogie. Całkowity koszt ponosi Biblioteka Narodowa, która jest operatorem systemu w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025”, Priorytet 1: Poprawa oferty bibliotek publicznych, kierunku interwencji 1.2: Budowa ogólnokrajowej sieci bibliotecznej poprzez zintegrowany system zarządzania zasobami bibliotek.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.