› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Będzie drugi tom Studiów nad Truso

› rozwój i edukacja ponad rok temu    14.03.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Będzie drugi tom Studiów nad Truso

Muzeum Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Muzeum Archeologiczno-Historycznemu w Elblągu dofinansowanie na publikację kolejnego tomu serii wydawniczej "Studia nad Truso".

Będzie to już drugi tom tej serii, poprzedni elbląskie muzeum wydało w minionym roku. Tym razem opublikowana zostanie monografia autorstwa dr. Eugeniusza Cnotliwego ze Szczecina, zatytułowana "Przedmioty z poroża i kości z Janowa Pomorskiego". Publikacja poświęcona będzie przedmiotom wykonanym z rogu i kości, odkrytym w latach 1982-2008 na terenie dawnej wikińskiej osady Truso. Zostaną w niej przedstawione bogate i unikatowe materiały źródłowe oraz zagadnienia problemowe, dotyczące funkcjonowania rzemiosła rogowniczego we wczesnym średniowieczu, na szerokim tle porównawczym, odnoszącym się głównie do dobrze rozpoznanych warsztatów rogowniczych z obszaru zachodniej Słowiańszczyzny, Rusi, Skandynawii, Niemiec i Fryzji. Będzie to pierwsza od ponad 30 lat publikacja monograficzna, traktująca o rzemiośle rogowniczym w strefie nadbałtyckiej.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowało ten projekt z priorytetu „Dziedzictwo kulturowe – Ochrona zabytków archeologicznych”. Kwota dotacji wynosi 55 tys. 200 zł.

Beata Jurkiewicz

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.