› |
ponad rok temu
10.05.2022 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Codzienne czytanie dziecku jest niezwykle ważne już od jego narodzin. Najpierw pomaga mu stymulować rozwój mowy, wsłuchać się w prawidłowy akcent. Później rozwija wyobraźnię i wzbogaca słownictwo. Pozwala też wyciszyć się niesfornym maluchom, zwłaszcza przed snem. Wielu rodziców z wieczornego czytania uczyniło rytuał, który towarzyszy im każdego dnia. Warto sięgać po bajki i wiersze polskich autorów, bo tych – w pięknie ilustrowanych wydaniach – jest sporo.
Młodsze dzieci uwielbiają przygody Kici Koci. Autorka, Anita Głowińska, stworzyła całą serię przygód tej niezwykłej dziewczynki. Opowiadania są krótkie i pokazują, jak należy się zachować w konkretnych sytuacjach. Pomagają też zrozumieć zmieniającą się rzeczywistość, np. narodziny rodzeństwa. Ciekawe i dodatkowo zachęcające do ćwiczenia wymowy będą również przygody Pucia, których autorką jest Marta Galewska-Kustra.
Pięcioletnie i starsze dzieci na pewno zainteresują się przygodami Basi, które napisała Zofia Stanecka. Ogromną popularnością cieszą się również Niesamowite przygody dziewięciu skarpetek i Nowe przygody skarpetek autorstwa Justyny Bednarek.
Starszakom spodoba się również Akademia Pana Kleksa Jana Brzechwy. Warto także zapoznać dzieci z polskimi podaniami i legendami. Jest sporo wartościowych opracowań, które mogą przybliżyć najmłodszym te bardzo ważne teksty kulturowe. Można sięgnąć po zbiorowe opracowania, takie jak to z Serii Twórczego Czytania albo po Polskie podania i legendy autorstwa Elżbiety Safarzyńskiej. Pięknie książki dla staszych dzieci stworzył też Tomasz Samojlik (Tarmosia, Bercia i Orson). W podobnym tonie utrzymana jest książka Łapa w łapę Ewy Zgrabczyńskiej oraz opowiadania Adama Wajraka (Lolek)
Najpiękniejsze wiersze dla dzieci bezapelacyjnie napisali Jan Brzechwa, Julian Tuwim i Maria Konopnicka. To wartościowe melodyjne i krótkie historie, które zainteresują każdego malucha. Warto posłuchać audiobooków, gdzie aktorzy pięknie recytują polskie wiersze. To świetna lekcja aktorstwa (przede wszystkim dykcji i intonacji) dla najmłodszych.
Wiersze polskich autorów to świat pełen przygód, gdzie głównymi postaciami często są zwierzęta (Żuraw i czapla, Kaczka dziwaczka, Psie smutki, Sójka, Pan Zielonka, Podróż na bocianie, Ptasie radio, Słoń Trąbalski) albo rośliny (Pomidor, Na straganie). Warto po nie sięgać jako pretekst do rozmowy o sytuacjach, które mogą przytrafić się w życiu.
Utwory literackie od zawsze pomagały ludziom zrozumieć otaczający świat. Tak samo jest z literaturą dziecięcą. Niektóre bajki i wiersze polskich autorów pomagają oswoić lęki albo pokazują wady. Rolą innych jest bawić i uczyć nabierania dystansu. Bezsprzecznie bajki pozytywnie wpływają na rozwój dzieci od najmłodszych lat, dlatego też warto po nie sięgać – zwłaszcza że polscy autorzy napisali wiele wspaniałych utworów dla dzieci.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |