| pokaż według |
Kebab "Kadir" otwarto 15 maja 2016. Od tamtego czasu oferuje elblążanom swoje usługi gastronomiczne przy ul. Stary Rynek 49, niedaleko Bramy Targowej. Jego zaplecze stanowi również zaaranżowany przed lokalem skromny ogródeczek, gdzie każdy może spocząć i posilić się na świeżym powietrzu. Było to niewątpliwą atrakcją dla potencjalnych klientów. No właśnie, "było". Jak się okazuje, wraz z końcem tygodnia ogródek zostanie zlikwidowany, ponieważ po zmianie jego formy, właściciel lokalu powinien ponownie... więcej ›
|
ponad rok temu › | 02.06.2017 › | bieżące | ![]() |
komentarzy 1 | ~ Maciej Markowski |
Czy Bursztynowa Komnata, XVIII-wieczny cud sztuki jubilerskiej, największy i najcenniejszy na świecie obiekt wykonany z „bałtyckiego złota”, znajduje się w Pasłęku? Być może przekonamy się o tym już w tym roku. W lecie mają rozpocząć się poszukiwania komnaty w podziemiach tego odległego o 24 kilometry od Elbląga miasta.
W zeszłym roku przeprowadziliśmy badania georadarowe, a w początku lipca tego roku, studenci i pracownicy naukowi Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczną prace w naszych podziemiach – informuje... więcej ›
|
ponad rok temu › | 02.06.2017 › | bieżące | ~ Witold Chrzanowski |
„Podróże ze szkicownikiem” to okazja do wyruszenia rowerem w drogę, by bliżej poznać ciekawe zakątki oraz poszukać inspiracji do pracy twórczej. Kolejna rowerowa wyprawa organizowana przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” rusza już 7 czerwca o godzinie 9 00.
Rowerowe podróże są jednym z wielu sposobów spędzania czasu wolnego, które warto wskazać dzieciom i młodzieży. Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 23 i Szkoły Podstawowej nr 12 podążą Doliną Srebrnego Potoku, za... więcej ›
|
ponad rok temu › | 02.06.2017 › | ~ Informacja prasowa |
Któż nie chciałby choć na chwilę znów stać się dzieckiem? Dzień Dziecka to najlepsza okazja, aby przypomnieć sobie o tym, że w każdym z nas ono ciągle jest. Wykorzystajmy więc święto i sprawmy, by było niezapomniane, zarówno dla nas, jak i naszych pociech.
Okazją do powrotu w świat wyobraźni i zabaw będzie wydarzenie przygotowane z okazji Dnia Dziecka w Centrum Tańca Promyk, które odbędzie się w sobotę, 3 czerwca. Będzie to spotkanie wypełnione trzema różnymi warsztatami. A zacznie się od warsztatów... więcej ›
|
ponad rok temu › | 02.06.2017 › | zapowiedzi | ~ Informacja prasowa |
Dr Tomasz Gliniecki i mgr inż. Przemysław Kowalczuk zostali nominowani na p.o. wicedyrektorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Dr Tomasz Gliniecki, jako drugi zastępca dyrektora będzie odpowiadał za Dział Zbiorów, Dział Edukacyjny i Dział Konserwacji. Dr Tomasz Gliniecki (ur. 1967), historyk, pedagog, dziennikarz. Posiada tytuł doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie historia.
Zajmował się dziennikarstwem i mediami regionalnymi, m. in. koordynował działania redakcji „Dziennika Bałtyckiego” w woj. elbląskim,... więcej ›
|
ponad rok temu › | 01.06.2017 › | bieżące | ~ Redakcja elblag.net |
Koncerty, kabarety, atrakcje dla dzieci i porcja rozrywki dla dorosłych. Dni Nowego Dworu Gdańskiego 2017 upłyną pod znakiem tanecznych rytmów i dobrego humoru. Gwiazdami będą Exaited, Tomasz Niecik i Kabaret Weźrzesz.
Impreza odbędzie się w dniach 9-11 czerwca. Piątek to dzień kabaretów, występy gwiazd poprzedzi Studio Perkusji Żuławskiego Ośrodka Kultury, które zawsze pokazuje mocne uderzenie.
W sobotę już od południa na głównej scenie wokaliści i tancerze z ŻOK-u oraz występy dzieci ze szkół i przedszkoli z... więcej ›
|
ponad rok temu › | 01.06.2017 › | region | ~ Informacja prasowa |
Wczoraj (31 maja) o godzinie 15.00 rozpoczął się wernisaż wystawy rysunku uczniów klasy II Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. 19 młodych ludzi prezentuje swoje prace w Galerii Szkolnej B1, położonej przy ul. Szafirowej.
Za pośrednictwem tej wystawy kończymy zajęcia z rysunku. Myślę, że udało nam się dużo zrobić. Zawiesiliście poprzeczkę wysoko, jeśli chodzi o rysunek. Uważam, że jesteście dobrze przygotowani. Zależało mi, żeby tego rysunku nie zamykać jak preparatu w słojach. Sposób prezentacji zbliża się w tym... więcej ›
|
ponad rok temu › | 01.06.2017 › | bieżące | ~ Marcin Mongiałło |
Dyskusje poświęcone literaturze, czytelnictwu, kontrkulturze, architekturze i kondycji współczesnego świata, a także kino dokumentalne, warsztaty, happening, muzyka – to wszystko w dniach 31 maja – 3 czerwca w Bibliotece Elbląskiej podczas Festiwalu Letnie Ogrody POLITYKI, na który zapraszamy po raz czternasty.
Co nas czeka w tym roku?
W programie nie może oczywiście zabraknąć dyskusji prowadzonych przez dziennikarzy Tygodnika POLITYKA z udziałem zaproszonych gości. Pierwszego dnia spotkamy się z reporterami POLITYKI,... więcej ›
|
ponad rok temu › | 31.05.2017 › | bieżące | ~ Informacja prasowa |
Równo o godzinie 12:00 spod Instytutu Politechniczego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy al. Grunwaldzkiej wyruszyli elbląscy żacy, aby przemaszerować miejskimi arteriami na Stare Miasto, gdzie mieli "przejąć" klucze od Miasta na kilka najbliższych dni i rozpocząć swoje święto. Wśród pochodu (około 300 osób) byli nie tylko sami studenci, ale także wykładowcy oraz przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych, m.in. Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Klucze przekazał studentom... więcej ›
|
ponad rok temu › | 30.05.2017 › | rozrywka | ~ Maciej Markowski |
Stowarzyszenie Kulturalne "Co Jest?" oraz Klub Mjazzga zapraszają na pierwszą w tym roku bitwę na rysunki czyli Grafatak. Impreza odbędzie się 3 czerwca o godz. 20 w Klubie Mjazzga. Wstęp wolny.
GRAFATAK to graficzny pojedynek rysowników tworzących w czasie rzeczywistym, "pojedynkujących się" na rysunki na konkretny temat.
Najważniejszy jest fakt tworzenia na oczach publiczności, wyjścia ze sztuką poza przyjęte schematy galerii.
Zwycięzcę wyłania zgromadzona publiczność. Dla zwycięzców przewidziano nagrody... więcej ›
|
ponad rok temu › | 30.05.2017 › | zapowiedzi | ~ Informacja prasowa |
Jak zinterpretować hasło „koniec”? Czy nadać mu wydźwięk pozytywny czy negatywny? Realistycznie czy przez pryzmat symboli? Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Konkursu Biennale Inspiracji w Liceum Plastycznym dała bardzo ciekawe rozwiązania tego zagadnienia.
Codzienna ludzka egzystencja naznaczona jest niezliczoną liczbą „końców” i „początków”. Tych małych, czasem witanych z radością oraz poważnych, którym towarzyszą melancholia czy łza. Mogą być one intrygującym punktem wyjścia do... więcej ›
|
ponad rok temu › | 30.05.2017 › | bieżące | ~ Informacja prasowa |
Już w najbliższy piątek w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych rozpocznie się prawdziwe święto fortepianu. Do naszego miasta przyjedzie 50 młodych pianistów z wielu miast Polski, aby rywalizować w I Elbląskim Konkursie Pianistycznym.
Każdy z uczestników zaprezentuje trzy wybrane kompozycje, które zostaną ocenione przez jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Wojciecha Świtały z Akademii Muzycznej w Katowicach. Ten znakomity pianista w 2015 r. zasiadał w jury XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w... więcej ›
|
ponad rok temu › | 30.05.2017 › | zapowiedzi | ~ Informacja prasowa |
Od połowy maja br. na wspinających się na taras widokowy elbląskiej Katedry czeka wystawa poświęcona pamięci Rotmistrza Pileckiego.
Maj jest szczególnym miesiącem dla pamięci o naszym Bohaterze, ponieważ Witold Pilecki urodził się i został zamordowany przez bezpiekę właśnie w tym miesiącu.
Wystawę tworzy pięć plakatów wyróżnionych w Międzynarodowym Konkursie na Plakat: Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony – Raport z Auschwitz. Plakaty wydrukowane w dużym formacie można oglądać na poziomie 2+.
Ekspozycję... więcej ›
|
ponad rok temu › | 30.05.2017 › | zapowiedzi | ~ Informacja prasowa |
Każda rocznica ślubu, niezależnie od długości małżeńskiego stażu, jest wyjątkowym momentem w życiu małżeństwa i jego najbliższej rodziny. W natłoku codziennych spraw i obowiązków często zapominamy o drugiej połówce, nie okazując swoich uczuć, jednak nie znaczy to, że przestaliśmy się kochać. Rocznica ślubu jest doskonałym pretekstem do wspólnego spędzenia czasu i powspominania tej ważnej uroczystości, która całkowicie odmieniła nasze życie.
Możliwości na spędzenie rocznicy ślubu jest naprawdę wiele.... więcej ›
|
ponad rok temu › | 30.05.2017 › | poradnik | ~ Redakcja elblag.net |
Jak informowaliśmy w połowie marca br. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie może mieć nowego dyrektora. Zarząd województwa rozpisał konkurs w związku z tym, że 31 maja kończy się umowa obecnej dyrektor Elżbiecie Jelińskiej. Wśród potencjalnych kandydatów przewijało się nazwisko obecnego doradcy Prezydenta Elbląga, ale sam zainteresowany jeszcze wtedy nie wiedział, czy w ogóle wystartuje w konkursie. 29 maja zarząd podjął uchwałę powołującą z dniem 1 czerwca nowego dyrektora, którym został właśnie Piotr Żuchowski.... więcej ›
|
ponad rok temu › | 29.05.2017 › | polityka | ~ Maciej Markowski |
Nie ucichły jeszcze echa niedawnej premiery w Teatrze im. Aleksandra Sewruka, jaką była doskonale przyjęta bajka Hansa Christiana Andersena „Czarodziejskie krzesiwo”, a przed zespołem Teatru kolejne wyzwania i okres wytężonej pracy.
Trwają próby do wrześniowej premiery utworu Petera Schaffera „Amadeusz”. Sztuka powstała w 1979 roku i traktuje o zawiłych relacjach młodego Wolfganga Amadeusza Mozarta i nadwornego kompozytora cesarza Austrii - Antonio Saleriego. Dyrektorowi Teatru Sewruka, Mirosławowi Siedlerowi, udało się... więcej ›
|
ponad rok temu › | 29.05.2017 › | zapowiedzi | ~ Informacja prasowa |
Irena Koźmińska – założycielka i prezeska Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, inicjatorka realizowanej od szesnastu lat kampanii społecznej wspierającej czytelnictwo – podczas 14. Letnich Ogrodów POLITYKI (1 czerwca, godz. 13.00) poprowadzi wykład pt. „Czytanie jako sztuka przetrwania”. Zapraszamy nauczycieli i wszystkich zainteresowanych.
Irena Koźmińska – szefowa Fundacji „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”, która od 16 lat realizuje ogólnopolską kampanię... więcej ›
|
ponad rok temu › | 29.05.2017 › | bieżące | ~ Informacja prasowa |
W naszym mieście nie brakuje twórców. Nie wszyscy z nich są powszechnie znani. Prawdziwi artyści często nie szukają na siłę rozgłosu Największa sztuka zawsze się obroni. Tak też jest w przypadku Andrzeja Chądzyńskiego – ucznia II Liceum Ogólnokształcącego. Jego talent został już dostrzeżony. Wygrał konkurs literacki „Laur Jagiellończyka”. Dyrektror II LO w Elblagu Agnieszka Jurewicz nie kryje podziwu dla jego twórczości, podobnie jak wszyscy ci, którzy mieli okazję zapoznać się z jego... więcej ›
|
ponad rok temu › | 29.05.2017 › | sylwetki | ~ Marcin Mongiałło |
Zenon Martyniuk, lider disco-polowej formacji Akcent, jest od wielu lat niekwestionowaną gwiazdą disco polo. Grupa muzyczna, która była początkowo znana jedynie wśród fanów gatunku zaistniała w głównym nurcie muzyki popularnej. W ostatnim roku stała się także gwiazdą stacji radiowych i telewizyjnych - jej przeboje można usłyszeć w paśmie najwyższej słuchalności, a teledyski i koncerty zobaczyć w paśmie największej oglądalności. Swoistym zwieńczeniem popularności tej formacji muzycznej był sylwestrowy koncert w Zakopanem... więcej ›
|
ponad rok temu › | 29.05.2017 › | rozrywka | ~ Marcin Mongiałło |
25 maja odbyła się wycieczka, która była dodatkową nagrodą dla laureatów i osób wyróżnionych w konkursach organizowanych z okazji dnia Żołnierzy Wyklętych w Elblągu.
W wyjeżdzie wzięło udział 41 uczniów elbląskich szkół.
Pierwszy punkt wycieczki był szczególny - "Łączka, czyli miejsce ekshumacji szczątków ofiar komunistycznego terroru. Tutaj na własne oczy mogliśmy przekonać się w jak bestialski sposób PRL traktowała naszych Bohaterów. Ludzi, którzy walczyli o... więcej ›
|
ponad rok temu › | 28.05.2017 › | rozwój i edukacja | ~ Informacja prasowa |
| Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. | ![]() |