› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Aleksandra Wojtysiak w Teatrze Polskiego Radia

› rozrywka ponad rok temu    17.03.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A

Jutro będzie można wysłuchać emisji premierowego słuchowiska Teatru Polskiego Radia „Niewidzialny teatr". Autorem słuchowiska i jego reżyserem jest Mateusz Tracz. „Niewidzialny Teatr" to fascynująca opowieść o wielkim kompozytorze i dyrygencie epoki romantyzmu Ryszardzie Wagnerze i jego wizji teatru muzycznego w Bayreuth. W roli Wagnera usłyszymy Andrzeja Chyrę, a rolę żony Wagnera – Cosimy, reżyser powierzył aktorce Teatru im. Aleksandra Sewruka Aleksandrze Wojtysiak.

Ryszard Wagner prowadził bardzo burzliwe życie. Angażował się politycznie, był zmuszony do emigracji, po powrocie zamieszkał początkowo w Monachium, a od 1872 roku w Bayreuth. I o tym właśnie okresie życia kompozytora jest słuchowisko „Niewidzialny teatr". W Bayreuth zaczął kiełkować pomysł na budowę wielkiego teatru operowego, pozwalającego na realizację jego wizji muzycznych i dramaturgicznych. Żona Wagnera Cosima całe życie obracała się w środowisku muzycznym. Była córką wielkiego Franciszka Liszta, a jej pierwszym mężem był ceniony dyrygent Hans von Bulow. Skandal towarzyski jakim był romans z Wagnerem i późniejszy ślub, spowodował właśnie wyprowadzką do Bayreuth. Cosima była zakochana nie tylko w Wagnerze, ale też była miłośniczką jego ogromnego talentu. Po śmierci męża chodziła tylko w czerni, a w ostatniej woli nakazała rozsypanie swoich prochów nad jego grobem. W roku 1883 została dyrektorem festiwalu wagnerowskiego w Bayreuth. Kierownictwo artystyczne tego festiwalu zachowała do 1908 roku. Słuchowisko „Niewidzialny teatr" nie jest dokumentem, po prostu opisuje bardzo ciekawą historię z życia wielkiego kompozytora. Historię jego myśli, idei, wizji, a w końcu realizacji tej wizji. Autor słuchowiska dotarł do najdrobniejszych szczegółów biografii Wagnera, by jak najpełniej namalować jego portret.

Teatr Polskiego Radia, „Niewidzialny teatr", radiowa Jedynka, sobota 18 marca godz. 17.00

Janusz Salmonowicz, rzecznik prasowy Teatru Sewruka

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.