› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

5 rzeczy, które warto wiedzieć odwiedzając Zakopane po raz pierwszy

› poradnik 6 miesięcy temu    7.10.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
5 rzeczy, które warto wiedzieć odwiedzając Zakopane po raz pierwszy

1. Temperatura

Odczujemy to szczególnie wiosną i jesienią, gdy w Warszawie lub w Gdańsku będziemy cieszyć się przyjemnymi temperaturami i noszeniem lekkiej kurtki. W Zakopanem w tym czasie może panować już dość poważna zima. To właśnie wtedy, czyli w marcu oraz w październiku zakopiańskie sklepy z odzieżą przeżywają wzmożone zainteresowanie ze strony turystów w ekspresowym tempie poszukujących sportowych ocieplanych kurtek lub lepszych butów. Szczególnie buty są tutaj trudnym orzechem do zgryzienia. Wybierając niewłaściwe, pozbawiamy się przyjemności przebywania na szlaku. Przed wycieczką do Zakopanego konieczny jest zakup takich butów, ktorych podeszwy pozwalają na wielogodzinne wędrowanie po terenie trudnym. Cienka i płaska podeszwa zwykłych adidasów zwyczajnie się do tego nie nadaje. 

2. Termy 

W Zakopanem znajdziemy termy, jedno z największych bogactw naturalnych tego regionu. Wyziewy ciepła z wnętrza ziemi znane były tutaj już dawno temu - to właśnie od nich wzięła się nazwa jednej z dzielnic Zakopanego - Jaszczurówka. Podobno liczne gady (w tym jaszczurki) przychodziły ogrzewać się w czasie zimy w miejsca, gdzie znajdowały się termy. Dokładnie w tych miejscach znajdziemy baseny termalne, z ktorych warto skorzystać będąc w Zakopanem. 

3. Tłumy turystów

Gubałówka, Krupówki i Kasprowy Wierch to jedne z najbardziej obleganych przez turystów miejsc w Zakopanem. Dodajmy do tego Morskie Oko i mamy już komplet miejsc, do ktorych w środku sezonu lepiej nie iść, jeśli chcemy poczuć prawdziwy klimat Tatr. Zdecydowanie lepiej jest wynająć nocleg w spokojnym miejscu, tj. np. JLS Apartamenty Zakopane, a stamtąd udawać się do miejsc niezbyt popularnych, ale równie pięknych. Niewielu z nas na przykład wie, że równie fenomenalny widok, jaki rozpościera się z Gubałówki, znajdziemy również jeśli przybędziemy na Antałówkę. Zamiast na Kasprowy Wierch, warto udać się na Czerwone Wierchy. A zamiast obleganej przez rodziny z dziećmi Doliny Kościeliskiej, warto wybrać Dolinę Chochołowską. Zamiennie dla Morskiego Oka natomiast, warto wybrać się nad Czarny Staw Gąsienicowy. 

4. Zakopiański smog

Na własne oczy zobaczymy go stojąc na Gubałówce i spoglądając na dachy Zakopanego z góry. Szczególnie zimą, gdy sezon grzewczy w pełni. Niestety, Zakopane znajduje się w szczelnej kotlinie, z której masy powietrza bogatego w zanieczyszczenia nie mają po prostu ujścia. Warto sprawdzać stężenie smogu w czasie naszego pobytu w Zakopanem i dostosowywać swoje plany do wskaźników. Najlepszej jakości powietrze jest w czasie wietrznych dni, rano i wieczorem. 

5. Niedźwiedzie 

Mimo że Zakopane stało się mekką turystów z całego kraju, to nadal jest to miejscowość położona w górach i w bezpośrednim sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tereny te nie straciły w pełni swojej dzikości. Zimą wokół Zakopanego można spotkać  dzikie zwierzęta: dziki i wilki. Wiosną natomiast nierzadko turyści podekscytowani relacjonują, że słyszeli pomruki niedźwiedzia. Niezależnie od tego, jak przyjazne wydaje ci się zwierze, nie zachęcaj go do podejścia i nie częstuj go jedzeniem. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.