› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

5 najstarszych zarejestrowanych znaków towarowych w Polsce

› poradnik ponad rok temu    12.10.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
5 najstarszych zarejestrowanych znaków towarowych w Polsce

Jak wyglądały pierwsze w Polsce zarejestrowane znaki towarowe? W którym roku były zastrzegane? Kim były firmy, które je rejestrowały? Czytając artykuł przeniesiesz się w czasie i poznasz odpowiedzi na powyższe pytania.

Rozwój wolnej gospodarki w Polsce zaczął się po decydującym 1989 roku, więc dopiero wtedy nastąpił przyrost rejestrowanych znaków towarowych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pierwsze rejestracje znaków towarowych były dokonywane już w XIX wieku.

pierwsze-znaki-towarowe-przed-pkt-1.jpg

Archiwum Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej

 

Jeżeli w pierwszej kolejności chciałbyś dowiedzieć się, na czym polega rejestracja znaku towarowego w Polsce dzisiaj,
przeczytaj artykuł na stronie: https://zastrzezone.pl/ochrona-znaku-towarowego-w-polsce/75,17,16.

 

1. Fabryka ultramaryny "Sommer i Nower"
 

Pierwszym znanym zarejestrowanym znakiem towarowym było logo pruszkowskiej Fabryki ultramaryny "Sommer i Nower". Jak można się domyślić, nazwa fabryki wzięła się od nazwisk założycieli: Emila Sommera i Dawida Nowera. Fabryka powstała w 1903 roku na terenie byłej fabryki esencji octowej. W latach świetności, przypadających na lata '20 XX wieku, fabryka zatrudniała ok. 100 osób, produkując aż 400 tysięcy kilogramów ultramaryny. Niestety fabryka została zamknięta w latach '60 XX wieku. Znak towarowy fabryki został zgłoszony w 1918 roku.

pierwsze-znaki-towarowe-pod-akapitem-pkt-1.jpg

Archiwum Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej

2. BEBE
 

Pod nazwiskiem Szolom Szofman w 1919 roku zgłoszono znak towarowy BEBE, a zarejestrowany dopiero w 1924 roku. Przedsiębiorstwo zajmowało się wyrobem i dystrybucją środków higienicznych, kosmetyków perfum i środków aptecznych itp.

pierwsze-znaki-towarowe-pod-akapitem-pkt-2.jpg

Archiwum Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej

 

3. Columbus
 

W 1918 roku zgłoszono znak towarowy warszawskiej fabryki cukrów i czekolady, produkującą cukierki, czekolady, marmoladę i inne. Nazwa fabryki "Columbus" nawiązuje do nazwiska znanego podróżnika Krzysztofa Kolumba. Kolumb kojarzony jest z przygoadmi, odwagą i nowatorstwem. Zgłaszającym znak towarowy był Jakób Skoryński.

pierwsze-znaki-towarowe-pod-akapitem-pkt-3.jpg

Archiwum Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej

4. Morawy

Warszawska fabryka krochmalu Meyer Merenlander zgłosiła swój znak towarowy w 1918 roku. Nazwa "Morawy" nawiązuje do czeskiej krainy geograficznej o tej samej nazwie. Logo przedstawia niedźwiedzia – symbol siły i wytrwałości. Fabryka produkowała krochmal i artykuły do prania.

pierwsze-znaki-towarowe-pod-akapitem-pkt-4.jpg

Archiwum Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej

5. Fa. Kienzle Uhrenfabriken KommanditGesellschaft
 

Fabryka z Niemiec, produkująca mechanizmy zegarowe, mechanizmy wahadłowe, zegary, etc. zgłosiła w 1918 roku znak towarowy do rejestracji.

pierwsze-znaki-towarowe-nadtrescia-pod-pkt-5.jpg

Archiwum Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej

Tak prezentuje się 5 pierwszych zarejestrowanych znaków towarowych w Polsce. Wszystkie znaki towarowe zostały zgłoszone w 1918 lub 1919 roku, jednak rejestracja nastąpiła dopiero w 1924 roku. To dlatego, że w 1919 roku weszły w życie przepisy dotyczące znaków towarowych, jednak dopiero w 1924 roku przyznawano pierwsze ochrony – tak też było z powyższymi znakami towarowymi.

Okazało się bowiem, że w 1919 roku wydano niepublikowane zarządzenie, w którym nakazano przyjmowanie, ale nie rejestrowanie znaków towarowych i patentów. Mogło to wynikać z faktu, że po wojnie, polska gospodarka dopiero się odbudowywała.

Podobał Ci się artykuł? Jeżeli chcesz poznać pierwsze znaki towarowe na świecie,zajrzyj tutaj: https://zastrzezone.pl/pierwsze-znaki-towarowe-na-swiecie/56,17,22

Dowiedz się również dlaczego warto zastrzec znak towarowy swojej firmy: https://6krokow.pl/dlaczego-warto-zastrzec-znak-towarowy/.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.