› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

15 lat Elbląskiej Sceny Literackiej - spotkanie jubileuszowe

› bieżące ponad rok temu    24.11.2014
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
15 lat Elbląskiej Sceny Literackiej - spotkanie jubileuszowe fot. Konrad Kosacz

Literackie zakończenie roku? Jak najbardziej. A pretekst pojawił się sam i spowodował aktywność środowiska literackiego Elbląga oraz organizację spotkania, które w wartościowy sposób uświetni podwójny jubileusz - 15 lat Elbląskiej Sceny Literackiej im. Stanisława Franczaka oraz 5 lat Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego. Na te podwójne urodziny zaprosiliśmy gości z całej Polski, którzy swoją twórczością oddają hołd przede wszystkim wartościowemu słowu. Będą poeci, recenzenci, wykonawcy piosenki literackiej. Będzie bardzo twórczo.

Przez piętnaście sezonów Sceny Literackiej, przez kilkaset spotkań z ludźmi, dla których poezja jest sposobem wyrażania siebie udało się nam przyzwyczaić elblążan do prezentacji na Małej Scenie Teatru. Wierni widzowie doceniają szlachetność i różnorodność propozycji. Zapraszamy wszystkich Państwa na literacką ucztę z wyjątkowymi twórcami z całej Polski. Mamy nadzieję, że popołudnie i wieczór 5 grudnia miną intensywnie i twórczo w klimacie poezji współczesnej, doskonałej muzyki i nastrojów wielobarwnych.

O godzinie 16.00 rozpoczniemy oficjalnym otwarciem jubileuszowej Elbląskiej Sceny Literackiej oraz prezentacją członków Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego - poetów znanych i cenionych, którzy na tę okazję przygotowują być może inne swoje oblicza. Z tekstami urodzinowo zaprezentują się Bogumiła Salmonowicz, Izabela Chojnacka-Skibicka, Julia Jaz, Anna Peplińska, Zuzanna Gajewska, Kamila Łyłka-Kosińska, Wojciech Jacek Pelc, Tomasz Walczak, Agnieszka Kopczyńska, Dominika Lewicka-Klucznik, Iwona Skopińska oraz Katarzyna Mikołajczak z wierszami Irka Pietronia. Spotkanie reżyseruje i poprowadzi Anna Peplińska.

O 17.30 w świat piosenki poetyckiej przeniesie nas Jarosław Chojnacki. To twórca, którego w Elblągu nie trzeba przedstawiać, to jeden z najbardziej znanych wykonawców piosenki literackiej do tekstów wartościowych i magicznych. Ten głos także jest magiczny. Usłyszymy teksty Adama Asnyka, Stanisława Grochowiaka, Tadeusza Micińskiego, Anny Achmatowej, Krzysztofa Cezarego Buszmana i zapewnie wiele innych wartościowych wierszy ubranych w muzykę, obok której nie przechodzi się obojętnie.

O 18.45 zapraszamy na prezentację Grupy Literycznej "Na Krechę". Choć korzenie grupa ma w Poznaniu, to zrzesza poetów z całej Polski. Do Elbląga przyjadą Mariusz Jagiełło - poeta urodzony w 1977 roku, mieszka w Warszawie. Publikował w Pograniczach, LiTeracjach, Szafie, Open Polish Magazine; Ewa Poniznik, rocznik 1988, jej wiersze ukazały się w kwartalniku literackim Bliza, a także w dodatku do białoruskiej gazety Nowy Czas „Literaturnaja Biełarus”. W ostatnim czasie, oprócz poezji, pisze relacje z wydarzeń artystyczno-kulturalnych do portalu www.salonliteracki.pl; Wioleta Rosłoniec, która jest laureatką lokalnych konkursów literackich i recytatorskich oraz I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Erotyk na krechę” im. T. Stirmera oraz Agnieszka Marek, laureatka kilku ogólnopolskich konkursów poetyckich, m.in. im. R. Wojaczka oraz im. J. Różewicza. Mieszka i pracuje w Bielsku-Białej. To przekrój tego, co we współczesnej poezji cenne, różnorodne i ważne. Spotkanie poprowadzą Łucja Dudzińska oraz Tomasz Walczak.

O 20.00 zapraszamy wszystkich ludzi pióra (a tych w Elblągu i okolicach nie brakuje) na Turniej Jednego Wiersza. Warunkiem udziału jest osobiste przeczytanie własnego tekstu. Organizatorzy przewidzieli nagrody rzeczowe oraz nagrody specjalne - Dyrektora Departamenty Kultury, Sportu i Turystyki, Dyrektora Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Dyrektora Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Osoby, które chcą zgłosić się do udziału w turnieju, mogą zrobić to na dwa sposoby: drogą elektroniczną należy wysłać maila na adres stowarzyszenie.alternatywni@gmail.com w załączniku dodać prezentowany wiersz w formacie .doc oraz .pdf lub osobiście w trakcie trwania Jubileuszu w wyznaczonym miejscu na foyer Małej Sceny do godziny 19. Należy przy rejestracji złożyć jeden egzemplarz prezentowanego tekstu. Szczegółowy Regulamin dostępny u organizatora wydarzenia.

O 20.30 przywitamy kolejnych gości. W ARTloży zasiądą Łucja Dudzińska z promocją najnowszego tomiku poetyckiego "MeMbrana.Cyrkulacje", Piotr Wiktor Lorkowski poczyta Rilkego w dzień po urodzinach, a Marek Czuku zapowie tom "Igły i szpilki". Łucja Dudzińska to absolwentka Akademii Ekonomicznej i Studium Pedagogicznego. Animatorka działań kulturalnych, laureatka kilku nominacji na tom poetycki oraz licznych nagród i wyróżnień ogólnopolskich konkursów literackich. Publikowała w kilkudziesięciu antologiach, almanachach pokonkursowych oraz w periodykach literackich. Mieszka w Poznaniu, gdzie powierzono jej opiece Klub Młodego Literata przy ZLP. Piotr Wiktor Lorkowski, krytyk literacki, poeta, tłumacz, recenzent, w latach 1994 - 2002 redaktor dwumiesięcznika artystycznego Topos. Tłumaczył między innymi utwory Johanna Wolfganga Goethego i Rainera Marii Rilkego. W 1996 został stypendystą Fundacji Boscha, a w 1999 i 2000 stypendystą DAAD. Mieszka w Sopocie, redaguje literacki serwis internetowy poetica. Wiersze, recenzje i eseje publikował w czasopismach krajowych (m.in. Zeszyty Literackie, Nowy Nurt, Studium, Pracownia, Twórczość, Odra) i zagranicznych (Ko, Vrabac, Haiku Novine). Jest polonistą w II LO w Sopocie. Marek Czuku jest polskim poetą, absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Łódzkiego. Debiutował w 1985 roku, w czasopiśmie "Odgłosy". W latach 1990-1997 pracował jako redaktor w "Dzienniku Łódzkim", "Tygodniku Solidarność Ziemi Łódzkiej", "Gazecie Wyborczej", "Ilustrowanym Tygodniku Zgierskim" i "Brzezińskim Informatorze Tygodniowym". Od 1998 prowadzi młodzieżowe koła i grupy literackie w Łodzi i Aleksandrowie Łódzkim. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Spotkanie poprowadzi Tomasz Walczak.

W foyer Małej Sceny rozstawiona będzie "WierszYstawka" a na stoliku książki prezentujących się autorów.

Około 21.30 zapraszamy do Restauracji Przy Bramie na poetyckie jam session przy akompaniamencie Szymona Zuehlke, Piotra Mazurowskiego oraz Krzysztofa Narodowskiego. W nieco odmiennej atmosferze nie zabraknie miejsca na dobre testy i improwizacje. Będzie więc czas na słuchanie, czytanie, być może pisanie, a na pewno na wartościowe wzruszenia.

Patronat nad jubileuszową Elbląską Sceną Literacką objął Poseł na Sejm RP Piotr Cieśliński.

Spotkania mogą się odbyć dzięki pomocy naszych partnerów, którymi są Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, firmy: pewnykurier.pl, offstage, Kania Meble, WedmaR, Restauracja przy Bramie oraz Urząd Miasta Elbląg i Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym.

Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników dobrej literatury i tych, którzy chcą wartościowo spędzić piątkowe popołudnie na jubileuszową Elbląską Scenę Literacką 5 grudnia od godziny 16.00 na Małej Scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Bezpłatne zaproszenia można rezerwować telefonicznie w godzinach 8-16 pod numerem 55/641-97-00 wew. 284. Zachęcamy do rezerwowania i odbioru zaproszeń oraz do licznego uczestnictwa w naszym spotkaniu.

Projekt "Elbląska Scena Literacka. Sezon 15" jest realizowany i współfinansowany w ramach zadania Departamentu Kultury Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Elbląg „Wspieranie inicjatyw na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego” przez Stowarzyszenie "Alternatywni" w porozumieniu z Teatrem im. Aleksandra Sewruka z Elblągu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.