› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

14. Letnie Ogrody POLITYKI ruszają dzisiaj! Zobacz program

› bieżące ponad rok temu    31.05.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
14. Letnie Ogrody POLITYKI ruszają dzisiaj! Zobacz program

Dyskusje poświęcone literaturze, czytelnictwu, kontrkulturze, architekturze i kondycji współczesnego świata, a także kino dokumentalne, warsztaty, happening, muzyka – to wszystko w dniach 31 maja – 3 czerwca w Bibliotece Elbląskiej podczas Festiwalu Letnie Ogrody POLITYKI, na który zapraszamy po raz czternasty.

Co nas czeka w tym roku?

W programie nie może oczywiście zabraknąć dyskusji prowadzonych przez dziennikarzy Tygodnika POLITYKA z udziałem zaproszonych gości. Pierwszego dnia spotkamy się z reporterami POLITYKI, którzy opowiedzą nam o swojej pracy w tygodniku. Z gazetą, która w tym roku świętuje swoje sześćdziesiąte urodziny współpracowali tak znakomici reporterzy jak Ryszard Kapuściński, Hanna Krall czy Małgorzata Szejnert i inni, po których przychodziły do redakcji coraz młodsze pokolenia. Wśród nich Artur Domosławski, Marcin Kołodziejczyk i Piotr Pytlakowski.

Drugiego dnia, odnosząc się do ostatnich badań czytelnictwa, zajmiemy się tematem nieczytania i zastanowimy się, czy potrzebny jest nam kanon lektur? Z tym tematem zmierzą się Elżbieta Olszewska – dyrektorka programowa Fundacji „ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Paweł Dunin-Wąsowicz – wydawca i autor, a także polonistka i elbląska kreatorka kultury – Dominika Lewicka-Klucznik.

Trzeciego dnia red. Mirosław Pęczak porozmawia o kontrkulturze z Jerzym Jarniewiczem i Piotrem Szarotą, którzy temu tematowi poświęcili swoje ostatnie książki, Waldemarem Kuligowskim – antropologiem kultury oraz Bartkiem Chacińskim – dziennikarzem i publicystą.

Ostatniego dnia o społecznych funkcjach architektury podyskutują Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski z pracowni Ultra Architects z Poznania oraz Katarzyna Wiśniewska – elbląska urbanistka. Na koniec z Patrycją Sasnal – specjalistką ds. bliskowschodnich i dziennikarzami Pawłem Moskalewiczem i Agnieszką Lichnerowicz zastanowimy się, w jakim stopniu wydarzenia na świecie wpływają na politykę wewnętrzną naszego kraju i czy w ogóle obchodzi nas świat?

Dyskusje to oczywiście nie wszystko – tak jak w roku ubiegłym odbędą się pokazy filmów dokumentalnych w ramach edukacji filmowej festiwalu Millennium Docs Against Gravity (największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce) i elbląska premiera „Filmu o Pilchu” w reż. pochodzącego z Elbląga Adama Lewandowskiego. Spragnionych wrażeń muzycznych zapraszamy na koncert Dr Misio, czyli aktora Arkadiusza Jakubika z zespołem (z piosenkami z najnowszej płyty pt. „Zmartwychwstaniemy”). Oprócz tego happening, podczas którego dzieci zaprojektują dla siebie bibliotekę, warsztaty architektoniczne dla dzieci i dorosłych, a także wykład dla nauczycieli poświęcony czytaniu i czytelnictwu. Zapraszamy!

I dzień/31.05 (środa)

godz. 18.00 - panel dyskusyjny: „Reporterzy Polityki”

goście: Artur Domosławski, Piotr Pytlakowski, Marcin Kołodziejczyk

prowadzenie: Ewa Wilk/Tygodnik POLITYKA

godz. 20.30 - kino dokumentalne: „Film o Pilchu” w reż. Adama Lewandowskiego

(przed filmem rozmowa z Adamem Lewandowskim, prowadzenie: Mirosław Pęczak/Tygodnik POLITYKA)

II dzień/1.06 (czwartek)

godz. 10.00 - happening: „Biblioteka dla dzieci – dzieci dla biblioteki”

prowadzenie: Adriana Ronżewska-Kotyńska

godz. 13.00 - wykład: „Czytanie jako sztuka przetrwania”

prowadzenie: Irena Koźmińska/Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom

godz. 18.00 - panel dyskusyjny: „Czy potrzebny nam jest kanon lektur?”

goście: Elżbieta Olszewska, Dominika Lewicka-Klucznik, Paweł Dunin-Wąsowicz

prowadzenie: Edwin Bendyk/Tygodnik POLITYKA

godz. 20.30 - koncert: Dr Misio

III dzień/2.06 (piątek)

godz. 18.00 - panel dyskusyjny: „Kontrkultury, rebelia, młodzież – pół wieku po sierż. Pieprzu”

goście: Waldemar Kuligowski, Jerzy Jarniewicz, Piotr Szarota, Bartek Chaciński

prowadzenie: Mirosław Pęczak/Tygodnik POLITYKA

godz. 20.30 - kino dokumentalne/edukacja filmowa festiwalu Millennium Docs Against Gravity

„Beuys. Sztuka to rewolucja” w reż. Andresa Veiela

„Przeżyć: Metoda Houellebecqa” w reż. Arno Hagersa, Erika Lieshouta, Reiniera van Brummelena

(przed filmem wprowadzenie: Karol Piekarczyk/Akademia Dokumentalna)

IV dzień/3.06 (sobota)

godz. 10.00 - warsztaty: „Szkicologia: Tektura – struktura”

prowadzenie: Aleksandra Litwinowicz

godz. 13.00 - warsztaty: „Szkicologia: Zapis przestrzeni”

prowadzenie: Marcin Kościuch, Tomasz Osięgłowski/Ultra Architects

godz. 16.30 - panel dyskusyjny: „Społeczne funkcje architektury”

goście: Marcin Kościuch, Tomasz Osięgłowski, Katarzyna Wiśniewska

prowadzenie: Piotr Sarzyński/Tygodnik POLITYKA

godz. 18.30 - panel dyskusyjny: „Co nas obchodzi świat?”

goście: Patrycja Sasnal, Agnieszka Lichnerowicz, Paweł Moskalewicz

prowadzenie: Marek Ostrowski/Tygodnik POLITYKA

godz. 20.30 - kino dokumentalne/edukacja filmowa festiwalu Millennium Docs Against Gravity

„Obcy w raju” w reż. Guido Hendriksa

„Wolność słowa wolna od lęku” w reż. Tarquina Ramsaya

Panele dyskusyjne: Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej (wstęp wolny)

Po panelach z udziałem autorów, odbędą się kameralne spotkania z nimi, podczas których będą podpisywali swoje książki i rozmawiali z czytelnikami.

Pokazy filmów: Sala „U św. ducha” Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7 (wstęp wolny)

Wykład Ireny Koźmińskiej (zapisy) i panel „Czy potrzebny nam jest kanon lektur?” (wstęp wolny): Sala Staromiejska w Kamieniczkach Elbląskich, ul. św. Ducha 3-4

Koncert: Sala „U św. ducha” Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7 (bezpłatne wejściówki do odbioru w Bibliotece Elbląskiej od 22 maja, ilość miejsc ograniczona)

Warsztaty i happening: Biblioteka Elbląska, ul. Zamkowa 1 (zapisy)

Kino dokumentalne podczas 14. Letnich Ogrodów POLITYKI

Podczas 14. Letnich Ogrodów POLITYKI, podobnie jak w roku ubiegłym, odbędą się projekcje filmów dokumentalnych – będzie można zobaczyć „Film o Pilchu” w reż. Adama Lewandowskiego – opowieść o jednym z najważniejszych współczesnych polskich prozaików oraz wybrane festiwalowe filmy Millennium Docs Against Gravity Film Festival – największego festiwalu kina dokumentalnego w Polsce. Zapraszamy!

I dzień/31.05 (środa), godz. 20.30 – Sala „U św. Ducha”

„Film o Pilchu” w reż. Adama Lewandowskiego

czas trwania: 55 minut; kraj/rok: Polska/2017

Jerzy Pilch opowiada przed kamerą o dzieciństwie w Wiśle, wpływie kobiet na własne wybory, powinnościach twórcy i relacjach z rodzicami – bohaterami jego prozy. Ma parę obsesji; obsesję erotyczną, którą popieram... snobizm luterański, którego nie rozumiem... – tymi słowami opisuje bohatera Janusz Głowacki. W filmie występuje również grono przyjaciół pisarza, a także jego koledzy po piórze, m.in. Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk i Wojciech Kuczok. Jerzy Pilch zaprasza widzów do swojego mieszkania przy ulicy Hożej w Warszawie, gdzie mieszka i tworzy.

Film o Pilchu to opowieść o niezwykłym mężczyźnie, którego niebanalne spojrzenie na świat i ukazanie rzeczywistości w krzywym zwierciadle, odcisnęło trwałe piętno w historii polskiej literatury.

„Film o Pilchu” został wyprodukowany wspólnie przez Jacka Rzehaka, producenta filmu „Pod Mocnym Aniołem” i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

III dzień/2.06 (piątek), godz. 20.30 – Sala „U św. Ducha”

„Beuys. Sztuka to rewolucja” w reż. Andresa Veiela

czas trwania: 107 min.; kraj/rok: Niemcy/2017; produkcja: Zero One Film, Terz Film, Westdeutscher Rundfunk (WDR); wybrane festiwale i nagrody: MFF Berlin 2017

Charyzmatyczny niemiecki artysta, teoretyk sztuki, pedagog, aktywista i społeczno-polityczny reformator Joseph Beuys twierdził, że każdy z nas jest artystą w życiu, każdy może tworzyć sztukę i wpływać na nią oraz otaczający go świat. Ubrany w charakterystyczny kapelusz kontrowersyjny twórca postrzegał sztukę nie jako przedmioty estetyczne, lecz twórcze, terapeutyczne działanie o społecznym lub politycznym podłożu. Film jest wnikliwym portretem jego życia i twórczości opartym niemal w całości na doskonale zmontowanych materiałach archiwalnych. Okazuje się, że dziś – 30 lat po śmierci Beuysa – jego poglądy i życiowa postawa są aktualne znacznie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

„Przeżyć: Metoda Houellebecqa” w reż. Arno Hagersa, Erika Lieshouta, Reiniera van Brummelena

czas trwania: 70 min.; kraj/rok: Holandia/2016; zdjęcia: Reinier van Brummelen; produkcja: seriousFilm

W 1991 roku nikomu wówczas nieznany Michel Houellebecq opublikował esej „Rester vivant” (ang. „To Stay Alive”). Był wówczas pogrążonym w depresji rozwodnikiem, administratorem sieci komputerowej, próbującym swoich sił w poezji. Zapewne nie śniło mu się, że za parę lat zostanie jedną z największych gwiazd światowej literatury, niemalże prorokiem pokolenia singli, dla jednych wieszczem moralnego upadku Zachodu, dla innych ostatnim sprawiedliwym, walczącym o jego przyszłość – pisarzem, do którego przyznaje się zarówno lewica jak i prawica, a każda z zupełnie innych powodów. Skromnym objętościowo tekstem zafascynował się sam Iggy Pop, który w rozterkach pisarza znad Sekwany rozpoznał ból towarzyszący mu przez wiele lat na scenie. Gwiazdor jest przewodnikiem po całym filmie.

Erik Lieshout, Arno Hagers i Reinier van Brummelen przedstawiają na ekranie spotkanie wielkiego francuskiego pisarza z zafascynowanym jego twórczością… Iggy’im Popem, tworząc błyskotliwy i poruszający „feel-good movie” na temat cierpienia.

IV dzień/3.06 (sobota), godz. 20.30 – Sala „U św. Ducha”

„Obcy w raju” w reż. Guido Hendriksa

czas trwania: 72 min; kraj/rok: Holandia, 2016; zdjęcia: Emo Weemhoff; produkcja: Zeppers Film & TV; wybrane festiwale i nagrody: IDFA Amsterdam 2016

Na Sycylii za murami fortecy o nazwie Europa dopiero co przybyli z krajów Afryki i Azji imigranci uczęszczają na lekcje dawane przez nauczyciela, który opowiada im o tym, jak wygląda życie na Starym Kontynencie i jak powinien przebiegać ich proces asymilacji. Edukator umiejętnie dobiera fakty, aby wzbudzić w uczniach skrajne emocje. Raz próbuje zawstydzić swoich słuchaczy, aby za chwilę podkreślić zasadność ich obecności w Europie. Ani przez chwilę nie ma wątpliwości, że relacja nauczyciela i imigrantów jest oparta na władzy.

Według festiwalu IDFA „najważniejszy film o uchodźcach w 2016 roku”.

„Wolność słowa wolna od lęku” w reż. Tarquina Ramsaya

czas trwania: 86 min.; kraj/rok: Wielka Brytania/2016; zdjęcia: Niels Ladefoged; produkcja: Fear Free films; wybrane festiwale i nagrody: DOCUTAH 2016: Nagroda Raven za Najlepszy Film Zagraniczny, IDFA Amsterdam 2016

Czym jest wolność słowa? – zadał sobie to pytanie 15-letni Tarquin Ramsay, a o odpowiedzi poprosił swoich rówieśników, dyrektora szkoły, mieszkańców miasteczka. Bardzo szybko zorientował się jednak, że szlachetne wypowiedzi brytyjskich nastolatków całkowicie rozmijają się ze społeczną praktyką oraz szerzącymi się przykładami naruszania prawa również przez zachodnie demokracje. A co z kwestiami takimi jak: bezpieczeństwo i nadzór, mowa nienawiści, granice wolności i prywatności? Początkowe pytanie wywołało wiele dylematów i wątpliwości, a zaowocowało pięcioletnim projektem, w wyniku którego powstał ten film. Pojawiają się w nim wypowiedzi takich światowych ekspertów, aktywistów i celebrytów jak: Jude Law, Sarah Harrison, John Kiriakou, Jacob Appelbaum, Julian Assange, Rob Gongrjp, Andy Müller-Maguhn, Jeremie Zimmerman. Rozmówcy Ramsay’a czasem niedowierzali, że tak młody człowiek jest w stanie zrozumieć znaczenie wolności słowa – co i raz zadawali pytanie: „Czy rozumiesz, co mówię?”. Jednak to pytanie wybrzmiewa z ekranu wobec każdego z nas. Czy wpisanie wolności słowa do zestawu podstawowych praw człowieka zamyka temat? Czy gwarantuje, że z niego skorzystamy albo chociaż zauważymy, gdy zostanie ograniczone? I czy sami je rozumiemy?

Millennium Docs Against Gravity Film Festival to największy festiwal kina dokumentalnego w Polsce. W tym roku odbył się po raz czternasty, a festiwalowe filmy drugi rok z rzędu pokazywane są podczas Festiwalu Letnie Ogrody POLITYKI. To filmy, które skłaniają do namysłu nad naszą współczesnością.

Opisy filmów: Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Millennium Docs Against Gravity Film Festival.

Na wszystkie filmy wstęp wolny.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.