› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

10 lat Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

› bieżące ponad rok temu    15.09.2016
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
10 lat Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

Rozpoczynała swoją działalność od dziesięciu koncertów w pierwszym sezonie i 6 osób w zespole. Z mozołem walczyła o słuchaczy, zaufanie solistów i dyrygentów. Dzięki talentowi oraz ciężkiej pracy Elbląska Orkiestra Kameralna w ciągu zaledwie jednej dekady stała się rozpoznawalną i uznaną orkiestrą kameralną w kraju. W 2016/2017 EOK będzie obchodzić swoje dziesiąte urodziny. Uroczysta Inauguracja Jubileuszowego Sezonu Artystycznego odbędzie się już 23 września, podczas koncertu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej z Trio Włodka Pawlika.

Elbląska Orkiestra Kameralna powstała w 2007 r. Od tego czasu systematycznie buduje swoją pozycję, wzbogaca repertuar i powiększa grono artystów z nią koncertujących.

Znakiem szczególnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej jest jej zespół, złożony z młodych oraz pełnych pasji artystów. Ich energia i zaangażowanie odzwierciedla się w muzyce, którą wykonują. Orkiestrę charakteryzuje także wszechstronność. W programie EOK koegzystują różne gatunki muzyczne, kompozytorzy i epoki historyczne. Kameraliści są otwarci na niemal każdy rodzaj muzyki - od klasyki, przez muzykę współczesną i jazz.

W zróżnicowanym repertuarze Elbląskiej Orkiestry Kameralnej ważną rolę zajmuje muzyka polska. Najdobitniejszym tego wyrazem jest organizowany przez instytucję „Festiwal Muzyki Polskiej na Żuławach”, który prezentuje skarby rodzimej muzyki. Promuje także miejsca związane ze szlakiem gotyckich kościołów na Żuławach. Impreza od pierwszej swojej edycji przyjmowana jest entuzjastycznie przez publiczność i wysoko oceniana przez krytyków.

Przez 10 lat swojego istnienia Elbląska Orkiestra Kameralna pracowała nad indywidualnym stylem oraz profilem. Tożsamość artystyczną kameralistów kształtowało szereg osobowości, z których największy wpływ miał Marek Moś. Stała współpraca z maestro Markiem Mosiem, który był od 2013 r. pierwszym dyrygentem EOK, pozwoliła elblążanom na zbudowanie silnego zespołu oraz scalenie brzmienia orkiestry. Docenia to publiczność, jak również recenzenci, którzy dostrzegają „talent, kunszt i precyzję elbląskich kameralistów”, „zdrowe brzmienie zespołu, czysty i intensywny dźwięk”. Publicystka i krytyk muzyczna, Dorota Szwarcman, tak pisała na temat Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: „Orkiestra istnieje od kilku lat, ale Marek Moś zgodził się z nią pracować od jesieni zeszłego roku. Wyniki są imponujące.”

Od 2007 r. Elbląska Orkiestra Kameralna z artystami polskich i światowych scen muzycznych zagrała ponad 600 koncertów. Wiele z tych wieczorów, zapisało się w pamięci melomanów w sposób szczególny. Wyjątkowa muzyczna synergia cechowała koncerty elbląskich kameralistów z takimi artystami jak: Jerzy Maksymiuk, Marek Moś, Michał Nesterowicz, José Maria Florêncio, Massimiliano Caldi, Volker Schmidt-Gertenbach, Kai Bumann oraz solistami: Beata Bilińska, Kate Liu, Iwona Sobotka, Agata Szymczewska, Joanna Woś, Soyoung Yoon, Agata Zubel, Iñaki Alberdi, Andrzej Bauer, Łukasz Długosz, Paweł Gusnar, Jakub Jakowicz, Erzhan Kulibaev, Konstanty Andrzej Kulka, Łukasz Kuropaczewski, Roby Lakatos, Janusz Olejniczak, Mariusz Patyra, Piotr Pławner, Jan Stanienda, Janusz Wawrowski, Marcin Zdunik. Wszechstronność Orkiestry pozwala na współpracę z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, t.j.: Anna Maria Jopek, Krzesimir Dębski, Leszek Możdżer, Marcin Wyrostek, Atom String Quartet, Andrzej Jagodziński Trio, Kroke, Motion Trio, Włodek Pawlik Trio.

Elbląska Orkiestra Kameralna regularnie bierze udział w wydarzeniach muzycznych o randze ogólnopolskiej i europejskiej. Tylko w ostatnim czasie koncertowała na Festiwalu Muzyki Klasycznej w Azkoitii, w San Sebastian oraz Hondarribii (Hiszpania), na Muzycznym Festiwalu w Bad Pyrmont i Bad Munder (Niemcy), The Days of New Music w Kiszyniowie (Mołdawia), Muzycznym Festiwalu w Łańcucie. Już wkrótce pokaże się na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej AFEKT 2016 w Tallinnie oraz w Tartu (Estonia), Music Vintage Festival (Węgry) oraz International Music Festival „Autumn Tbilisi” (Gruzja). Zespół angażowany jest przy realizacji ważnych uroczystości, jubileuszy w kraju i za granicą, np. w Berlinie z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim i w widowisku „Adventus Lucis” z okazji 39. rocznicy Grudnia 70’.

Elbląska Orkiestra Kameralna prowadzi działalność wydawniczą. Wymienić tutaj należy przede wszystkim płytę kameralistów pt. „Mercadante, Doppler, Karłowicz” z udziałem flecistów Agaty Kielar – Długosz i Łukasza Długosza. Prawykonania swoich utworów elbląskim kameralistom powierzyli uznani kompozytorzy m.in.: Jerzy Maksymiuk, Cezary Duchnowski, Mikołaj Majkusiak, Ghenadie Ciobanu, Lisa Hirsch, Leszek Możdżer, którego „Preludium i Fuga na orkiestrę smyczkową” znalazła się na płycie „The Very Best Of Leszek Możdżer”.

W trosce o wychowanie nowych pokoleń melomanów Orkiestra rozwija działalność edukacyjną, w której czołowe miejsce znalazły specjalne koncerty dla dzieci i młodzieży oraz otwarte próby generalne.

Znakomita część przedsięwzięć Elbląskiej Orkiestry Kameralnej może być organizowana dzięki jej aktywności w zdobywaniu funduszy ze źródeł zewnętrznych. EOK udziela się jako partner w projektach międzynarodowych np. w projekcie „Ciconia” (2012-2014) - Dania, Szwecja, Niemcy; ,,Promocja polskiej kultury za granicą” – Mołdawia, Węgry, Estonia, Gruzja.

Na przestrzeni dziesięciu lat Orkiestra rozwinęła się artystycznie i instytucjonalnie, stając się wizytówką lokalnej społeczności i promując Elbląg z jak najlepszej strony. Przez cały czas swojej działalności EOK umacniała swoją markę, będąc ważnym ogniwem w kształtowaniu życia kulturalnego miasta i regionu. Stała się też magnesem, przyciągającym do siebie najzdolniejszych młodych ludzi, którzy po ukończeniu akademii muzycznych wracają do rodzinnego miasta, znajdując tutaj zatrudnienie. Są to w większości absolwenci elbląskiej szkoły muzycznej.

elblag.net wspiera medialnie EOK

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.